Finská premiérka uvažuje o zkrácení pracovní doby | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Finská premiérka je ochotná lidem prodloužit víkend. Chce, aby měli čas na blízké a koníčky

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Nová, ostře sledovaná finská premiérka Sanna Marinová uvažuje o zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Díky opatření by se podle ní mohl lidem zkvalitnit soukromý život. Zastánci návrhu rovněž argumentují očekávaných zvýšením produktivity a naopak snížením emisí skleníkových plynů. Kritici se naopak obávají negativních dopadů na byznys. 

Finská vláda zprávy o plánech na čtyřdenní pracovní týden dementovala. Čtěte dál>>>

„Věřím, že si lidé zaslouží strávit více času se svými rodinami a milovanými a větší prostor na své koníčky a další aspekty života, jako je kultura,“ řekla už dříve podle listu The Independent čtyřiatřicetiletá sociální demokratka. Podle ní je alternativou i zkrácení počtu pracovních hodin na šest denně.

Česká spořitelna nabízí 42 dnů volna. Finanční poradenství je prý čím dál náročnější

Finský nápad není nijak originální. Na přelomu tisíciletí zavedli ve Francii pracovní týden v délce 35 hodin, následovaly bouřlivé diskuse a několik úprav. Francouzi podle statistik v průměru stejně pracují déle. O prodloužení víkendu na tři dny hovořila před časem také třeba Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

V praxi s šestihodinovým pracovním dnem experimentovali na některých místech ve Švédsku. První předběžné zkušenosti sice měly pozitivní dopad na zaměstnance, ale znamenaly zvýšení nákladů pro zaměstnavatele.

Finsko má novou premiérku. Marinová je nejmladší šéfkou vlády na světě

Provoz e-neschopenek začal bez problémů, jsou funkční, tvrdí Maláčová
Stopka od antimonopolního úřadu. Ministerstvo práce nesmí uzavřít smlouvu na systém vyplácení dávek

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!