Hon na tygry i mouchy | E15.cz

Hon na tygry i mouchy

Hon na tygry i mouchy
Po Si-laj
• 
ZDROJ: čtk

hyk

Velké emoce a mimořádná bezpečnostní opatření doprovázejí ostře sledovaný proces s bývalým vysokým čínským politikem Po Si-lajem, který začal koncem minulého týdne ve městě Ťi-nan na východě země. Případ někdejšího mocného stranického šéfa třicetimilionové metropole Čchung-čching je označován za největší politický skandál v Číně za posledních dvacet let.

Čtyřiašedesátiletý Po hned v úvodu procesu prohlásil, že „obvinění z úplatků proti němu jsou falešná a vykonstruovaná“. Při vyšetřování se prý přiznal kvůli psychologickému nátlaku, který na něj byl vyvíjen během výslechů. Přívrženci Po Si-laje, který bývá označován za zastánce revolučních ideálů diktátora Mao Ce-tunga a za ochránce nemajetných, ho považují za oběť mocenského boje mezi stoupenci komunistických pořádků a reformátory.

Pád někdejšího vlivného politika, který ještě počátkem loňského roku patřil k vážným kandidátům na člena stálého výboru politbyra, odstartoval záhadný útěk Wang Li-jüna, bývalého policejního šéfa města Čchung-čching. Policista se loni v únoru krátce skrýval na diplomatické misi a poté obvinil manželku Po Si-laje z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda.

Ohrozil princip stranického řízení

Samotný Po je obviněn ze zneužití moci v případu Heywoodovy vraždy, za niž byla jeho žena Ku Kchaj-laj loni v srpnu odsouzena k trestu smrti s dvouletým odkladem. Podle pravidel komunistické strany měl Po Si-laj o případu informovat stranické orgány v Pekingu. Skutečnost, že to neudělal, podle soudu „ohrozila princip stranického řízení“.

Po je rovněž obžalován z přijetí úplatku ve výši 21,8 milionu jüanů (69 milionů Kč) od podnikatele Sü Minga a od Tchang Siao-lina, šéfa hongkongské exportní společnosti Dalian International Development. Úplatek měl obdržet prostřednictvím manželky Ku a syna Po Kua-kua, který momentálně studuje ve Spojených státech.

Disciplinárka má plné ruce práce

Pouze v loňském roce potrestala disciplinární komise strany 4698 vysokých činitelů působících na národní úrovni kvůli vážným prohřeškům, přičemž 961 případů skončilo před soudem. Od listopadu loňského roku bylo nejméně osm vysokých státních úředníků na ministerské úrovni odhaleno kvůli korupci. Tato akčnost čínských vyšetřovacích orgánů má být v souladu se slovy prezidenta a generálního tajemníka strany Si Ťin-pchinga, podle něhož musí dojít v případě porušování zákonů „jak na tygry, tak na mouchy“, čili na všechny bez rozdílu, zda zastávají vysoké či nižší funkce.

Verdikt soudu nad Po Si-lajem padne zřejmě v září. Bývalý politik může být odsouzen k trestu smrti, i když se spíše očekává, že mu tento trest bude podmínečně odložen. V Číně by to znamenalo doživotí, případně dvacet let vězení.

Autor: hyk
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud