Human Rights Watch: Ukrajinští povstalci mučí civilisty | E15.cz

Human Rights Watch: Ukrajinští povstalci mučí civilisty

Francouzští dobrovolníci podporující proruské povstalce na Ukrajině
Francouzští dobrovolníci podporující proruské povstalce na Ukrajině
• 
ZDROJ: CTK/AP/Mstislav Chernov

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proruští povstalci na východě Ukrajiny zadržují civilisty a podrobují je mučení, ponižujícímu zacházení a nucené práci. Informovala o tom dnes organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Separatisté, kteří v oblasti bojují proti ukrajinské armádě, prý rovněž civilisty zadržují kvůli tomu, aby jim mohli posloužit jako rukojmí. Organizace tak přináší podobná svědectví jako nedávná zpráva pozorovatelů OSN.

Od dubna letošního roku zadrželi ozbrojení bojovníci podporující vznik nikým neuznané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky již stovky civilistů. Zaměřili se především na své kritiky, mezi které patří novináři, proukrajinští aktivisté, náboženští aktivisté a v některých případech i jejich rodinní příslušníci.

„Proruští povstalci se pravidelně dopouštějí hrůzných zločinů,“ uvedl ředitel Human Rights Watch pro Evropu a střední Asii Hugh Williamson. „Máme pádné důvody k vážným obavám o bezpečnost a blaho každého, kde je zadržován povstaleckými silami na východní Ukrajině,“ dodal.

Zadržení sloužili i jako rukojmí

Organizace svou novou zprávu zveřejnila na základě dvacítky konkrétních případů, kdy se rebelové zmocnili civilistů. Pracovníci Human Rights Watch rovněž mluvili s 12 lidmi, kteří popsali, jak je jejich věznitelé bili, kopali, bodali, způsobili jim tržné rány nebo je pálili cigaretami. Nejméně šest zadržených bylo použito jako rukojmí kvůli výkupnému nebo kvůli výměně za povstalce držené ukrajinskými úřady. Tři lidé, jejichž případy Human Rights Watch dokumentovala, zůstávají i nadále v zajetí v Doněcku.

Bývalí zadržení lidskoprávní organizaci řekli, že je zadržovali na několika místech v Doněcku, Slavjansku a Makijivce, mimo jiné v budovách původně patřících ukrajinské tajné službě SBU nebo v budovách místních zastupitelstev. Experti pracující pro Human Rights Watch byli 17. srpna svědky toho, jak představitel Doněcké lidové republiky před úřadem SBU v Doněcku předčítal seznam 55 zadržených. Poslouchala ho velká skupina místních obyvatel, kteří doufali, že se něco dozví o svých zmizelých příbuzných. Obyvatelé Doněcku, který je pod kontrolou separatistů, uvedli, že podobné seznamy zadržovaných civilistů se předčítají každý večer.

Organizace Human Rights Watch považuje rovněž za znepokojující informace o možných mimosoudních „popravách“ a dalších úmrtích zadržovaných civilistů. Dostali se jí do rukou například tři rozsudky smrti nad civilisty, které vydal povstalecký válečný tribunál ve Slavjansku. U dvou osob byla již poznámka „popraven“. Jak organiazce dodává, zda byli tito lidé skutečně usmrceni, se nedalo nezávisle ověřit. Nicméně s podobnými nařízeními k „popravám“ se setkalo přímo na místě i několik zahraničních reportérů.

* **

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video