Islamisté chystali nový útok ve Francii, překvapila je rychlost vyšetřování | E15.cz

Islamisté chystali nový útok ve Francii, překvapila je rychlost vyšetřování

Policejní operace v Bruselu, při níž byl dopaden Salah Abdeslam
Policejní operace v Bruselu, při níž byl dopaden Salah Abdeslam
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radikálové zadržení v souvislosti s březnovými atentáty v Bruselu se původně chystali spáchat nový teroristický útok ve Francii. Na jeho provedení jim ale už nezbyl čas, uvedla dnes belgická prokuratura. Při atentátech na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zahynulo celkem 32 lidí. Teroristické útoky v Paříži z loňského 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí.

Islamisté byli podle prokuratury „překvapeni rychlostí postupu probíhajícího vyšetřování“, a místo ve Francii se proto rozhodli zaútočit v Belgii. Změna cíle útoku souvisela údajně se zadržením „klíčových podezřelých“.

Belgická média dlouhodobě spekulovala o tom, že spáchání atentátu v Bruselu 22. března souviselo s dopadením Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele listopadových útoků v Paříži.

Spolu s Abdeslamem policie 18. března v bruselské čtvrti Molenbeek zadržela také dalšího islamistu Aminea Choukriho. Krátce předtím policisté v bruselské čtvrti Forest při honu na Abdeslama zabili dalšího radikála Mohameda Belkaida.

Atentáty v Bruselu

Na bruselském letišti Zaventem 22. března dva sebevražední atentátníci - Brahim El Bakraoui a Najim Laachraoui - zabili 16 lidí. Třetího člověka - který měl na hlavě klobouk, zmíněné dva doprovázel, na letišti nechal bombu, ale sám odešel - policie zadržela v pátek. Byl jím Mohamed Abrini, kterého belgické úřady obvinily v sobotu z terorismu. Spolu s ním obvinila prokuratura další tři muže: Osamu Krayema, Hervého B.M. a Bilala E.M.

Ve stanici metra Maalbeek při sebevražedném atentátu, kterému podlehlo dalších 16 lidí, zabíjel Khalid El Bakraoui. Prokuratura dnes potvrdila dřívější spekulace médií, že El Bakraouiho do metra doprovázel ještě jeden komplic. Byl jím právě třiadvacetiletý Osama Krayem, který pochází ze švédského Malmö a před časem mu podle příbuzných „vymyli mozek“ a on ze Švédska odešel do Sýrie.

Krayem pomáhal podle prokuratury nejen se spácháním atentátu v bruselském metru, ale byl už také u nákupu tašek, v nichž atentátníci přenášeli bomby. Agentura DPA v sobotu informovala, že loni v říjnu Krayema vyzvedl v jihoněmeckém Ulmu Salah Abdeslam, který ho pak odvezl do Belgie.

Navzdory vlně zatýkání zůstává v Bruselu nadále v platnosti třetí, tedy druhý nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření. „Možná jsou na našem území i jiné (teroristické) buňky, které jsou stále aktivní,“ varoval dnes v televizi RTL belgický ministr vnitra Jan Jambon.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video