Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov během oprav vzplála | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jediná ruská letadlová loď začala během oprav hořet

ČTK, vaj

Na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která podstupuje opravy v severoruském Murmansku, vypukl požár. Trágédie si zatím vyžádala jeden lidský život. Oznámila to agentura TASS s tím, že dvanáct lidí bylo zraněno. Podle Interfaxu oheň postupuje a rozšířil se ze 120 na 600 metrů čtverečních. List Kommersant uvedl, že se pohřešuje kapitán Viktor Izmajlov, který měl opravu lodi na starosti. 

Většina zraněných se přiotrávila kouřem, ale pětatřicetiletý dělník z opravárenských loděnic Zvezdočka utrpěl zranění lebky. Na palubě v době požáru byli i členové posádky.

Interfax původně informoval o třech pohřešovaných, naposledy viděných v podpalubí, dva se však později podařilo najít.

"Požár podle předběžných údajů vypukl v prvním úseku strojovny, z horní paluby stoupá hustý černý dým. Zranění utrpěl jeden člověk," řekl TASS nejmenovaný zdroj z místa požáru. Záchranáři a hasiči podle něj z lodi dostali osm pracovníků. Požár asi vypukl během sváření a zachvátil plochu 120 metrů čtverečních.

Modernizace jediné ruské letadlové lodi vyjde na více než 20 miliard

„Do nemocnic bylo převezeno celkem 12 zraněných, z nichž deset bylo zachráněno při hašení požáru. Stav jednoho je hodnocen jako vážný. Většina se přiotrávila zplodinami z požáru,“ sdělil agentuře TASS zdroj z regionální zdravotní služby zasahující při katastrofách.

Loď začali opravovat poté, co se v únoru 2017 vrátila ze Středozemního moře, kde se zúčastnila vojenských operací v Sýrii.

U syrských břehů zanechal Admirál Kuzněcov podle expertů spíše rozpačitý dojem. Loď budila posměch oblaky hustého černého kouře z komína, naznačující problémy s pohonem. A kritika zazněla poté, co při přistávacím manévru havarovala dvě letadla. Námořnictvo později oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci.

Smůla ruskou letadlovou loď provází dlouhodobě - loni v říjnu se v Murmansku potopil obří plovoucí dok právě v okamžiku, kdy z něj Admirál Kuzněcov vyplouval. Plavidlo zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů.

Interfax před dvěma dny napsal, že oprava lodních turbín bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo. Nemělo by to však ovlivnit termín dokončení oprav v roce 2022, kdy se má Admirál Kuzněcov vrátit do služby.

Jediná ruská letadlová loď byla známá pod čtyřmi dalšími názvy: projektovala se s označením Sovětský svaz, v roce 1987 byla spuštěna na vodu jako Riga, dostavovala se pod názvem Leonid Brežněv a zkoušky absolvovala jako Tbilisi. V roce 1990 byla konečně pojmenována po sovětském admirálovi Nikolaji Kuzněcovovi, který se v předvečer druhé světové války stal v 34 letech nejmladším ministrem námořnictva. Sovětské loďstvo pod jeho velením výrazně posílilo.

Rusko pokračuje v dodávkách protiraketového systému do Turecka
Americký developer vyplatil svým zaměstnancům bonusy, které jim změnily život
Leoš Novotný starší povede Leo Express, vystřídá syna
Do důchodu ve třiceti. Na americký výstřelek se chytají i Češi
Galicijské vesnice se vylidňují. Tamní realitka je nabízí k prodeji už od jednoho milionu
Lesní město pro více než sto tisíc obyvatel. V Mexiku vzniká revoluční projekt

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!