Kanadská ekonomika pokračuje v růstu, centrální banka plánuje zvýšení úrokových sazeb | E15.cz

Kanadská ekonomika pokračuje v růstu, centrální banka plánuje zvýšení úrokových sazeb

ČTK

Kanadská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla v celoročním přepočtu o 4,5 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo ze 3,7 procenta v prvním čtvrtletí a bylo nejvyšší od třetího čtvrtletí 2011. Ekonomiku podpořily výdaje spotřebitelů a vývoz energií, uvedl dnes kanadský statistický úřad. Zpráva zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka na svém říjnovém zasedání zvýší úrokové sazby.

Analytici v průměru očekávali, že hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší o 3,7 procenta. Výkon kanadské ekonomiky za šest měsíců roku byl podle statistiků nejlepší od roku 2002.

Obchodní dohoda s Kanadou prošla sněmovními výbory, poslanci ji zřejmě schválí

Spotřeba domácností se zvýšila o 4,6 procenta, hlavně díky vyššímu prodeji aut. Spotřebitelé jsou už delší dobu hlavním pilířem ekonomiky. Zvyšoval se také vývoz, hlavně díky dodávkám energetických produktů, včetně ropy a živice, i když ceny těchto produktů klesly. Vzhůru zamířily i firemní investice a podniky utrácely více za nebytovou výstavbu, stroje a vybavení. Oslabil pouze trh s bydlením, investice do bytových staveb se snížily.

Kanadská centrální banka v červenci poprvé po sedmi letech zvýšila úrokové sazby. Investoři čekají další zvýšení úroků o čtvrt procentního bodu, pravděpodobnost takového kroku už v září je podle nich po dnešní zprávě 34,2 procenta. Většina jich ale sází na zvýšení úroků až v říjnu, uvedla agentura Reuters.

Kanadský Alert je nejsevernějším osídleným místem na světě. Dál už skutečně nikdo nebydlí
Slovinsko a Maďarsko soupeří o budoucí továrnu. Stavět chce kanadská společnost Magna

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!