Kdo jsou možní nástupci Mayové? O premiérské křeslo má zájem tucet uchazečů | E15.cz

Kdo jsou možní nástupci Mayové? O premiérské křeslo má zájem tucet uchazečů

sou, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiérka Theresa Mayová 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového lídra. Volby šéfa strany potrvají šest týdnů, ten se poté automaticky stane premiérem. 

Zájem o post ministerského předsedy v poslední době vyjádřilo nejméně deset konzervativních politiků. Mezi možnými nástupci britské premiérky Theresy Mayové podle průzkumů výrazně vede Boris Johnson, mnohem menší šance mají další čtyři uchazeči - Dominic Raab, Michael Gove, Andrea Leadsomová a Jeremy Hunt. Přečtěte si jejich profily v galerii.

Tlak na rezignaci Mayové v posledních týdnech zesílil hlavně kvůli její vytrvalé snaze prosadit připravenou dohodu. Její odchod se očekával. Konzervativci také začátkem měsíce utrpěli těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídají i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek.

Británie má podle současných plánů opustit Evropskou unii 31. října, stále ale není jasné, za jakých podmínek se tak stane.

Evropské volby začaly. Jejich průběh a následně i sčítání hlasů sledujte prostřednictvím online přenosu >>>

Autor: sou, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video