Eurovolby 2019 - Volby do Evropského parlamentu | Eurovolby 2019: Sledujte online a výsledky | E15.cz

Online: V koalici kancléřky Merkelové se rozjela debata o neúspěchu v eurovolbách

mac, fry, pej, bru, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V celé EU výrazně oslabily frakce lidovců a socialistů a hlasovalo přes 50 procent voličů. Ve Velké Británii výrazně ztratili vládní konzervativci i opoziční labouristé. Radost nepanuje ani uvnitř stran německé konzervativní unie.

Volby do Evropského parlamentu online


Evropské volby mají dlouhodobě nízkou účast

Stejně jako jinde v Evropě se i v tuzemsku eurovolby zařadily mezi takzvané volby druhého řádu. Pro srovnání – zatímco ke sněmovním či prezidentským volbám chodí pravidelně zhruba 60 až 65 procent oprávněných voličů, poslance Evropského parlamentu vybírá přibližně stejné procento lidí jako senátory a méně než krajské či obecní zastupitele.

Je pravda, že zájem o eurovolby setrvale klesá v celé Evropě už od těch prvních v roce 1979 a také v ostatních zemích unie se eurovolby těší menšímu zájmu než volby prvního řádu. Výjimkou jsou země, které mají více či méně přísně stanovenou povinnou volební účast, jako jsou Belgie či Lucembursko, kde účast přesahuje 80 procent.

Důvody nevelkého nadšení Čechů pro volbu vlastních zástupců v Bruselu a Štrasburku vidí odborníci především ve způsobu vedení kampaní. „Stejně jako v předchozích letech se dá očekávat velmi malá volební účast, kterou bude mít na svědomí i menší finanční náročnost kampaní v porovnání s jinými typy voleb,“ říká Karel Komínek z Institutu politického marketingu. Že strany na evropských volbách šetří, je patrné i z toho, že žádná z nich se letos nehodlá ani přiblížit k výdajovému limitu 50 milionů korun, který pro tento typ kampaně stanovuje zákon. Nejvíce utratí hnutí ANO – 30 až 35 milionů korun. Druhá nejštědřejší je ODS s plánem utratit deset milionů.

Dalším důvodem, proč se stranám nedaří rozdmýchat zájem o eurovolby, je podle sociologa agentury Median Daniela Prokopa liknavý přístup k evropským tématům. Otázkou také je, nakolik si představitelé českých politických stran vyšší eurovolební účast skutečně přejí. Právě agentura Median nedávno vypracovala model, který počítal s různými variantami volební účasti od 15 až do 35 procent. Podle této studie by vyšší účast jednoznačně pomohla vládním stranám ANO a ČSSD. Babišovcům model přisoudil při minimální účasti zisk 21,7 procenta, zatímco maximalistická varianta jim slibuje 25,2 procenta.

Opačný je trend u opozičních stran. ODS klesá modelovaný výsledek s rostoucí účastí postupně od 14,2 až ke 13 procentům při 35procentní účasti. Koalici STAN, TOP 09 a regionálních hnutí model přisuzuje zisk od 8,7 do 11,3 procenta rovněž v nepřímé úměře k volební účasti. Stejný trend je patrný u KDU-ČSL.

Podle dosavadních opatrných odhadů by se účast v letošním klání měla alespoň vrátit nad 20 procent.

Autor: mac, fry, pej, bru, vaj

Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video