Eurovolby 2019 - Volby do Evropského parlamentu | Eurovolby 2019: Sledujte online a výsledky | e15.cz
M A

Volby do Evropského parlamentu

Online: V koalici kancléřky Merkelové se rozjela debata o neúspěchu v eurovolbách

mac, fry, pej, bru, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V celé EU výrazně oslabily frakce lidovců a socialistů a hlasovalo přes 50 procent voličů. Ve Velké Británii výrazně ztratili vládní konzervativci i opoziční labouristé. Radost nepanuje ani uvnitř stran německé konzervativní unie.

Volby do Evropského parlamentu online

Eurovolby 2019
Obnovit
22:00
27.  5.  2019

To je pro dnešek vše. Děkujeme, že jste sledovali náš přenos. 

21:44
27.  5.  2019

Angela Merkelová chce, aby rozhodnutí o obsazení nejvyšších pozic v institucích Evropské unie padlo co nejrychleji. Německá kancléřka to dnes řekla v Berlíně s tím, že její vláda podporuje princip výběru předsedy Evropské komise z řad stranických lídrů. Agentura Reuters s odvoláním na spolupracovníka francouzského prezidenta ale uvedla, že Emmanuel Macron nepovažuje tento postup za automatický.

18:53
27.  5.  2019

Protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho sice evropské volby v Itálii drtivě vyhrála, ale z volebních dat vyplývá, že se opírá o relativně malá města a v žádném z velkých měst nevyhrála. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

18:19
27.  5.  2019

Španělští socialisté (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze s přehledem vyhráli volby evropské, místní i regionální. Měli nejvíce hlasů v deseti z 12 regionů, kde se volilo. Nepodařilo se jim ale získat Madrid.

17:48
27.  5.  2019

K eurovolbám přišla jen menší část voličů ANO a ČSSD ze sněmovních voleb, proto vládním stranám klesl zisk, uvedl Median na základě svého dotazování těsně před volbami a v průběhu voleb do Evropského parlamentu. Piráti nižší účast svých voličů ze sněmovních voleb dokázali nahradit oslovením voličů jiných stran. Předpokládaná účast lidí v eurovolbách podle průzkumu roste s věkem a dosaženým vzděláním. "Pokles účasti stojí zejména za propadem ČSSD a poklesem zisku ANO. Voleb se totiž účastnilo jen okolo třetiny voličů sociální demokracie z voleb do Sněmovny v roce 2017 a necelých 40 procent voličů ANO," uvedl Median. 

16:57
27.  5.  2019

Výsledky eurovoleb zřejmě zbrzdí integraci zemí eurozóny. Lze po nich také čekat vyostření sporů Říma s Evropskou komisí ohledně italské fiskální politiky, míní podle agentury Reuters představitelé států platících eurem.

16:46
27.  5.  2019

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. Konzervativní a nacionalistická formace kolem PiS získala 45,38 procenta hlasů a podle agentury PAP by jí mělo připadnout 27 mandátů. Pro opoziční Evropskou koalici se vyslovilo 38,47 procenta zúčastněných voličů, což v přepočtu vychází na obsazení 22 křesel v EP. Třetí příčku obsadila nová liberální Wiosna (Jaro), kterou podpořilo 6,06 procenta voličů. Pro stranu by to mělo znamenat tři křesla.

15:44
27.  5.  2019

Ve stranách německé koalice konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se naplno rozhořela debata o tom, kdo a co může za neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu. Zatímco vedení CDU míní, že zanedbalo například téma ochrany klimatu, levý okraj SPD už dává dohromady požadavky na změny ve vládní politice. V CDU a SPD se také diskutuje o budoucnosti předsedkyň Annegret Krampové-Karrenbauerové a Andreji Nahlesové. Řada vedoucích představitelů stran za nimi ale zatím stojí.

14:23
27.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu v Británii budou zřejmě prvním zdejším hlasováním na celostátní úrovni, v němž obě hlavní politické strany skončí mimo první dvě příčky. Podle předběžných výsledků jasně vede Strana pro brexit s 29 křesly, za ní jsou prounijní Liberální demokraté s 16. Vládní konzervativci a opoziční labouristé zřejmě zaznamenají ještě horší výsledky, než jim předpovídaly průzkumy. Stále se však čeká na výsledky ze Severního Irska, kde sčítání začalo dnes a výsledky budou známy až v úterý. Podle předběžných výsledků volilo Stranu pro brexit 31,6 procent hlasujících a Farage tak získal 29 křesel, čímž překonal výsledek z minulých eurovoleb, v nichž dovedl k vítězství Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) se ziskem 24 křesel.

Lídr Strany pro brexit Nigel Farage

14:15
27.  5.  2019

Eurovolby ukázaly názorové rozpolcení Německa geograficky kopírující železnou oponu. Zatímco v západních spolkových zemích bodovali Zelení a křesťanští demokraté (CDU) si alespoň zčásti udrželi slušnou voličskou podporu, v zemích bývalého východního Německa dosáhla dvouciferných výsledků Levice a k nejsilnějším stranám patřila protestní Alternativa pro Německo (AfD). V Sasku a Braniborsku dokázala dokonce zvítězit.

13:17
27.  5.  2019

Sociální demokracii v očích voličů poškodila spolupráce s ANO a absence silného a charismatického lídra, říká politolog Tomáš Lebeda v rozhovoru pro E15.cz.

13:14
27.  5.  2019

Někdejší poslanec, ministr a středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) se vrátí do Sněmovny. Nahradí tam svou stranickou kolegyni Veroniku Vrecionovou, která získala mandát europoslankyně.

12:54
27.  5.  2019

ČSSD se musí od základů proměnit, kosmetické změny nestačí. V reakci na neúspěch v evropských volbách, v nichž sociální demokraté získali 3,95 procenta hlasů, to uvedl předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík. "Škodí nám nedostatek odhodlání k radikální politické akci, nečitelná a špatně prezentovaná politika, nedostatečná práce s členskou základnou, absence touhy vítězit i zcela zbytečné trafiky pro vysloužilé politiky," prohlásil. Pavlík kritizoval například působení ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) i neschopnost strany ho rychle odvolat. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že straně může pomoci nová generace politiků. Nadějemi ČSSD podle něj jsou místopředseda Michal Šmarda nebo ministr zahraničních věcí a místopředseda strany Tomáš Petříček.

12:47
27.  5.  2019

Volby vyhrály proevropské síly, hodnotí výsledky hlasování Evropská komise. "Volby vyhráli ti, kdo chtějí pracovat v Evropě a pro Evropu, ne ti, kdo chtějí Evropu zničit," prohlásil mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Volební účast přesahující 50 procent, nejvyšší za poslední dvě desetiletí, je podle něj důkazem aktivního zapojení voličů, kteří mají zájem ovlivňovat do budoucna podobu a směřování Evropské unie.

11:47
27.  5.  2019

Protiiimigrační strany oproti očekávání neuspěly ve Skandinávii. Těžkou porážkou protiimigrační Dánské lidové strany (DF) skončily volby do Evropského parlamentu v Dánsku. Strana, která v roce 2014 překvapivě v eurovolbách v zemi zvítězila, získala tentokrát jen 10,7 procenta hlasů a skončila na čtvrtém místě. Očekávání nenaplnili ani nacionalisté ve Finsku a ve Švédsku, průzkumy jim předpovídaly výraznější úspěch. Ve Švédsku jasně zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana premiéra Stefana Löfvena s 23,6 procenta hlasů, v Dánsku Liberální strana Venstre premiéra Larse Rasmussena (23,5 procenta). Ve Finsku vyhrála konzervativní Národní koaliční strana (20,8 procenta), překvapili druzí Zelení.

11:20
27.  5.  2019

Porážka řeckého vládního hnutí SYRIZA v evropských volbách povede k předčasným parlamentním volbám v zemi. Premiér Alexis Tsipras už oznámil, že příští týden prezidenta Prokopise Pavlopulose požádá o vypsání termínu předčasných voleb, které by se mohly konat koncem června. SYRIZA získala v eurovolbách po sečtení tří čtvrtin volebních lístků 23,7 procenta hlasů, zatímco opoziční Novou demokracii podpořilo 33,2 procentsa voličů.

11:02
27.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu změnily dlouholetý status quo celoevropské politikyZtráty vítězných evropských lidovců (EPP), kteří si z 221 nyní pohorší na 179 mandátů, a socialistů, kteří se ze 191 křesel v roce 2014 nyní dostali jen na 150, znamenají, že tyto strany po řadě desetiletí ztrácí v parlamentu společnou většinu. Důsledkem oslabení tradičních stran levého i pravého středu zjevně bude rozšíření proevropské koalice o dalšího partnera či více partnerů a tedy i složitější vyvažování a hledání názorových průniků a koalic. Ke spolupráci lidovci a socialisté nyní npravděpodobně přizvou liberály z frakce ALDE, v níž působí i české hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Ta posílila a dosáhne zřejmě 107 křesel.

10:51
27.  5.  2019

Čerstvě zvolená europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) se vzdá mandátu zastupitelky města BrnaNáhradníkem za ni je Marcel Kolaja, který byl ale lídrem kandidátky Pirátů do EP a společně s dvojkou Gregorovou a trojkou Mikulášem Peksou získali mandáty europoslanců. Gregorovou by tak v brněnském zastupitelstvu měla nahradit další náhradnice Monika Spilková.

Nově zvolená europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

10:38
27.  5.  2019

Fungování Evropské unie se musí změnit, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, jehož strana Fidesz se stala jasným vítězem eurovoleb v zemi. „Vítězství ve volbách znamená, že Maďaři nám svěřili úkol zastavit imigraci po celé Evropě," řekl Orbán. Fidesz má v současnosti pozastavené členství v Evropské lidové straně (EPP), která i po volbách zůstává nejsilnější frakci v Evropském parlamentu. 

10:35
27.  5.  2019

Evropské volby v Itálii drtivě vyhrála protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho, která získala 34,3 procenta hlasů. Zdvojnásobila tak zisk z loňských voleb do italského parlamentu, v nichž pro ni hlasovalo 17 procent voličů. Na druhém místě skončila opoziční Demokratická strana (PD) s 22,7 procenta hlasů a až třetí vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) se 17 procenty.

Italský vicepremiér a šéf Ligy Severu Matteo Salvini

9:38
27.  5.  2019

Německé vládní strany v nedělních eurovolbách podle konečných výsledků výrazně oslabily. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové získala 28,9 procenta hlasů a sociální demokracie (SPD) jen 15,8 procenta. Pro obě uskupení je to nejhorší výsledek v evropských volbách. Za vítěze hlasování je možné považovat Zelené, kteří s 20,5 procenta naopak dosáhli svého maxima.

9:17
27.  5.  2019

Výsledky voleb do Evropského parlamentu přepíší politickou mapu Slovenska, píše tamní tisk. Poprvé od roku 2006 nevyhrál celostátní stranické hlasování Směr-SD, o triumf jej připravila koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu.

Strana Směr je v rozkladu. Tyto volby to potvrdily," napsal list Denník N. "Ve volbách uspěli především ti, kdo vysílají jasné signály - Evropská unie ano, Evropská unie ne. Na jedné straně PS/Spolu, kteří se nesnažili oslabovat svůj hlavní proevropský odkaz. Na druhé straně extremisté, kteří letos sice oficiálně zánik unie nehlásali, své voliče ovšem nenechávali na pochybách, co si o ní myslí a jakou budoucnost jí chtějí připravit," píše deník Pravda.

9:07
27.  5.  2019

Volební účast podle zemí - oficiální údaje Evropského parlamentu

8:34
27.  5.  2019

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu v Polsku, potvrdily téměř kompletní výsledky sčítání hlasů. PiS získala 46 procent hlasů, druhá skončila opoziční Evropská koalice s 37,9 procenta hlasů. Třetí příčku obsadila nová liberální strana Wiosna (Jaro) Roberta Biedroně, prvního polského politika otevřeně se hlásícího k homosexuální orientaci, kterou podpořilo šest procent voličů. Další strany se do Evropského parlemntu nedostaly. Na podzim čekají Polsko parlamentní volby.

Lídr PiS Jarosław Kaczyński

8:12
27.  5.  2019

Průměrná volební účast ve volbách do Evropského parlamentu dosáhla podle předběžných údajů 50,95 procenta, a byla tak nejvyšší od evropských voleb v roce 1994. Nejvíce voličů se zúčastnilo hlasování v Belgii (89 procent), Lucembursku (84,1 procenta) a na Maltě (72,6 procenta). Česká volební účast byla naopak s 28,72 procenta třetí nejnižší z celé Evropské unie. Menší zájem o hlasování byl jen ve Slovinsku (28,29 procenta) a na Slovensku (22,74 procenta).

7:57
27.  5.  2019

Podle konečných výsledků vyhrálo ve Francii volby krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové s 23,31 procenta hlasů, o 0,9 procenta před Obrodou prezidenta Emmanuela Macrona.

7:22
27.  5.  2019

Eurovolby ve Velké Británii jasně vyhrála Brexit Party. Nové uskupení vyslalo do Evropského prlamentu mimo jiné dřívejšího lídra již zaniklé strany UKIP Nigela Farage. Dvě největší strany - konzervativci a labouristé - ve volbách propadly. „Pokud z EU neodejdeme 31. října, bude se skóre, které získala Brexit Party dnes, opakovat v parlemntních volbách," prohlásil Farage.

Lídr Brexit Party Nigel Farage oslavuje vítězství v eurovolbách

7:03
27.  5.  2019

Český volič je mimořádně laskavý, soudí ve své povolební glose komentátor E15 Martin Čaban. Hlasy rozdal tak, že každá parlamentní strana může výsledek považovat za své vítězství. Tedy skoro každá.

6:59
27.  5.  2019

Vážení čtenáři, ohlasy na výsledky eurovoleb budeme i během pondělí sledovat online.

1:30
27.  5.  2019
!

Online přenos pro tuto chvíli končí, děkujeme za pozornost.

1:29
27.  5.  2019

Lídryně hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu, dosavadní europoslankyně Dita Charanzová, doufá, že Česko pro příštích pět let získá v Evropské komisi silnější portfolio než spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. „Doufám, že si vezmeme ponaučení z minulosti a že do toho teď půjdeme vší silou,“ říká v interview pro E15.

1:11
27.  5.  2019


Politologové: Eurovolby jsou pro ČSSD debaklem

Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku nejsou překvapivé, pro vládní ČSSD jsou ale debaklem, řekli politologové. Hnutí ANO, které vyšlo z eurovoleb jako vítěz, podle nich nedokázalo zúročit svou masivní kampaň a zmobilizovat všechny své voliče.

"Pro (předsedu ANO) Andreje Babiše bude výsledek zklamáním. Hnutí nedokázalo vzhledem k masivní kampani zmobilizovat své voliče," řekl politolog Daniel Kunštát z Vysoké školy Cevro Institut. Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně řadu voličů ANO kampaň strany ani nezajímala, zisk šesti europoslanců ale nevnímá pro stranu jako fiasko.

Naopak výsledek ČSSD, kterou volilo pouze 3,95 procenta lidí, podle Kopečka ukazuje na to, že strana má obrovský problém. "Co volby, to porážka," řekl. Nemyslí si však, že by to mělo nějaký vliv na současnou vládní koalici ANO a ČSSD. "Rozbít kvůli výsledku eurovoleb současnou vládní koalici je nemožné, to by fakticky přiznali, že udělali špatné rozhodnutí, když k ní přistoupili," konstatoval Kopeček.

1:05
27.  5.  2019
!

Svůj zájem o spolupráci v evropské politice v příštích pěti letech dali jen krátce po oznámení předběžných výsledků letošních eurovoleb najevo představitelé všech tří nejsilnějších evropských politických rodin. Vedoucí kandidát vítězných lidovců z EPP Manfred Weber upozornil, že bez jeho uskupení nebude v novém europarlamentu stabilní většina možná. Ke kooperaci vyzval druhé socialisty z S&D i liberální ALDE, která se umístila jako třetí.

Lidovci sice s předpokládanými 180 europoslanci budou v novém europarlamentu nejsilnější frakcí, oni i socialisté (nově asi 152 mandátů) ale zaznamenali ztráty a tak k většině potřebují právě také liberály z ALDE s jejich očekávanými 105 europoslanci. EPP přitom podle nočních Weberových slov trvá na tom, že právě on má jako hlavní kandidát v eurovolbách vítězného uskupení nárok na křeslo příštího předsedy Evropské komise.

1:02
27.  5.  2019

Končící europoslanec ČSSD Pavel Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo na post českého eurokomisaře znovu Věru Jourovou. Důvody neupřesnil, chce je sdělit nejdřív straníkům. Poc byl lídrem kandidátky do eurovoleb, v nichž ČSSD nezískala ani jeden mandát. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že jeho hnutí bude Jourovou znovu navrhovat.

0:57
27.  5.  2019

"Skoro každá parlamentní strana může výsledek evropských voleb vydávat za své vítězství." Více v glose Martina Čabana >>>

0:41
27.  5.  2019
0:34
27.  5.  2019

Chceme hned jednat o frakcích, říká lídr Pirátů v eurovolbách Marcel Kolaja


Pirátská strana čekala v Česku lepší volební výsledek, místo bilancování už ale její představitelé řeší, do které frakce v Evropském parlamentu se zapojit. Čtěte krátké interview s Marcelem Kolajou.


Nejste z těch výsledků zklamaný?

Je to přeci jenom méně, než jsme si dali za cíl. Ale myslím, že je potřeba si dávat ambiciózní cíle a pořád je to průlom od doby před pěti lety. Jsme třetí za ODS o méně než půl procenta. Kolegové spočítali, že nás 4000 hlasů dělilo od dalšího mandátu, který by získal Lukáš Blažej. Toho považuji za extrémně kvalitního kandidáta. Vůle voličů však byla ve volbách naplněná a musíme hrát s kartami, které jsme dostali.

Na tiskové konferenci jste říkal, že za pár hodin odlétáte do Bruselu vyjednávat o frakcích. Budete se setkávat rovnou se šéfy evropských stran?

Ano, v 6:55 nám letí letadlo. Je tu hodně rušno, tak se může stát, že půjdu ze štábu rovnou na letadlo. Máme už domluvenou schůzku s vedením frakce Zelených - Evropskou svobodnou aliancí. Chceme od pondělí opravdu začít reálné vyjednávání o frakcích tak, abychom byli schopni naplnit náš program.

Bude asi záležet na tom, jaké výbory vám nabídnou...

Bude to samozřejmě klíčová záležitost, já jsem deklaroval, že se budu zajímat o výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Kolega Mikuláš Peksa by měl primárně zájem o výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. Za Markétu Gregorovou zatím nemohu mluvit, ona měla nějaké možnosti a bude záležet na vyjednávání ve frakci. Nějaké výbory je jednodušší získat, jiné zase složitější. Uvidíme, jak se to poskládá.

Čeští Piráti by se mohli spojit s ostatními evropskými Piráty. Máte už informace, jak se dařilo ostatním?

Zatím nevíme, želízko v ohni máme především v Německu, kde doufáme v jeden mandát.

Volební lídr Pirátů pro eurovolby Marcel Kolaja

0:30
27.  5.  2019

Podívejte se, jak Andrej Babiš hodnotí výsledek voleb.

VIDEO
Video se připravuje ...
0:23
27.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu ve Španělsku vyhráli podle očekávání vládní socialisté (PSOE) se ziskem téměř 33 procent odevzdaných hlasů a 20 europoslaneckých křesel. Po sečtení více než 98 procent hlasů o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AFP je Španělsko jedinou velkou zemí Evropské unie, kde socialisté ovládnou výsledky eurovoleb.

0:20
27.  5.  2019

Socialista Frans Timmermans po eurovolbách vyzval k vytvoření společné a do budoucna hledící platformy společně s "progresivními silami" v EP.

0:18
27.  5.  2019
!

První předběžné výsledky eurovoleb - přes ztráty vyhráli lidovci

Evropská lidová strana (EPP) se podle předběžných výsledků stala vítězem letošních voleb do Evropského parlamentu, v němž by měla získat 178 z celkem 751 křesel. Druzí socialisté (S&D) by měli získat 152 mandátu a třetí, liberální frakce ALDE 108.

Na dalších místech se podle předběžných výsledků, založených na předběžných či konečných údajích z 28 členských států, kde v neděli ve 23:00 letošní volby skončily. Volební účast v osmadvacítce je odhadována na 50,5 procenta, tedy nejvýše za poslední dvě desetiletí.

Evropští Zelení by podle předběžných výsledků měli získat 67 mandátů, konzervativní frakce ECR 61, dvě nacionalistické a protiunijní sdružení EFDD a ENF 53 a 55 mandátů, nezařazených europoslanců má být sedm a nové strany, u nichž není jasné, kam se přidají, zbývajících 31 mandátů.

0:17
27.  5.  2019

Babiš dále označil vítězství ANO ve volbách za skvělý výsledek. Proti hnutí byla v poslední době vedena intenzivní a sprostá kampaň, řekl premiér.

0:16
27.  5.  2019
0:15
27.  5.  2019

Andrej Babiš: Je dobře, že v europarlamentu končí hegemonie lidovců a socialistů. Z výroků některých jejich lídrů jde až strach.

0:10
27.  5.  2019

Piráti skončili třetí. Šéf strany Ivan Bartoš čekal o něco lepší výsledek, zhodnotil volby.

00:09
27.  5.  2019
00:01
27.  5.  2019
23:57
26.  5.  2019
!

V eurovolbách uspěly "zelené" strany. Partaje s environmentálním programem mnohde získaly rekordní množství hlasů.

23:52
26.  5.  2019
!

V Maďarsku drtivě zvítězil Orbánův Fidesz, bral přes polovinu hlasů.

23:51
26.  5.  2019
23:47
26.  5.  2019
23:44
26.  5.  2019
23:43
26.  5.  2019

Tři noví pirátští europoslanci se chtějí zaměřit například na otázky copyrightu nebo daňových rájů. Frakce v europarlamentu podle nich čekají změny.

23:43
26.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu obmění Sněmovnu. V eurovolbách uspěli tři dosavadní poslanci Maxová, Vrecionová a Peksa, v české dolní komoře končí.

23:40
26.  5.  2019

V Německu volební účast zřejmě přesáhla 60 procent.

23:35
26.  5.  2019
23:34
26.  5.  2019
!

Řecká opoziční konzervativní Nová demokracie podle odhadů ve volbách do Evropského parlamentu porazila vládní levicovou formaci SYRIZA, jejíž lídr a premiér Alexis Tsipras v reakci na porážku oznámil vypsání předčasných parlamentních voleb.

Pohoršili si také vládní konzervativci na Kypru, kteří nakonec jen těsně porazí levicovou Pokrokovou stranou pracujícího lidu (AKEL).

V Bulharsku jasně vyhrálo hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova, uvedla televize bTV. Na Maltě zvítězili vládní socialisté a v Chorvatsku vládní konzervativci.

23:33
26.  5.  2019
!

Evropské volby na Slovensku vyhrála podle oficiálních výsledků koalice prounijních neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu. Na druhém místě skončila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která ale utrpěla ztráty. Třetím nejúspěšnějším subjektem se stala protiunijní krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

23:32
26.  5.  2019
23:31
26.  5.  2019
23:28
26.  5.  2019
!

Eurovolby v Británii vyhraje Strana pro brexit, druzí budou prounijní Liberální demokraté, předpovídá BBC. Voliči zřejmě potrestali dvě hlavní strany.

23:28
26.  5.  2019

Prezidentův mluvčí označil za skvělou zprávu zvýšení účasti v eurovolbách. Byla 28,7 procenta, o deset procentních bodů vyšší než před pěti lety.

23:27
26.  5.  2019
!

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní.

ANO zvítězilo se ziskem 21,18 procenta hlasů, minulé eurovolby před pěti lety vyhrálo díky 16,13 procenta. ODS si polepšila na 14,54 procenta hlasů (7,67 procenta v roce 2014). Pro Piráty hlasovalo 13,95 procenta voličů (4,78 procenta). Koalice Starostů s TOP 09 jeden mandát ztratila a spadla na 11,65 procenta (15,95 procenta).

SPD při své premiéře získala 9,14 procenta hlasů. KDU-ČSL dostala 7,24 procenta (9,95 procenta v roce 2014). KSČM klesla na 6,94 procenta (10,98 procenta). ČSSD volilo pouze 3,95 procenta lidí (14,17 procenta). Jednomístné zastoupení v Evropském parlamentu ztratili Svobodní, které nyní volilo jen 0,65 procenta lidí.

23:25
26.  5.  2019
23:21
26.  5.  2019
!

V italských volbách do EP vyhrála patrně protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho. První průzkumy jí přisuzují 26 až 31 procent hlasů. Druhé místo podle průzkumů získala levicová Demokratická strana, jež má mezi 20,5 až 25 procent hlasů. Koaličnímu partneru Ligy, protestnímu Hnutí pěti hvězd, průzkumy přisuzují 18,5 až 23 procent hlasů.

23:20
26.  5.  2019
23:19
26.  5.  2019
23:18
26.  5.  2019
23:17
26.  5.  2019
23:16
26.  5.  2019
!

Volební výsledek je pro ČSSD tvrdá rána, nedokázala voliče zaujmout správným tématem a restart strany musí být silnější a jasnější, řekl šéf strany Jan Hamáček.

23:15
26.  5.  2019
!

Komunisté, kteří tolerují vládu ANO a ČSSD, obhájili v letošních eurovolbách jediný mandát v Evropském parlamentu. Dosud měli tři europoslance.

23:15
26.  5.  2019
23:13
26.  5.  2019
23:13
26.  5.  2019
23:12
26.  5.  2019
23:12
26.  5.  2019
23:10
26.  5.  2019

Podle Andreje Babiše je výsledek voleb indikátorem politické situace v Česku. “Další fungování vlády ale neovlivní,” dodal. ANO udělalo pro vítězství maximum, podotkl.

23:07
26.  5.  2019
!

Koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu vyhrála podle oficiálních výsledků evropské volby na Slovensku.

23:07
26.  5.  2019
!

V italských volbách do EP vyhrála podle odhadů protiimigrační Liga. Získala 26 až 31 procent hlasů. Hnutí pěti hvězd má 20,5 až 25 procent hlasů.

23:07
26.  5.  2019
!

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS, Piráty a STAN s TOP 09. Europoslance budou mít také Okamurova SPD, KDU-ČSL a KSČM.

23:05
26.  5.  2019
!

ČSÚ: Volební účast v Česku dosáhla 28,72 procenta.

23:01
26.  5.  2019

Zástupci hnutí ANO před sečtením hlasů věří ve své vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Doufají v to, že získají více mandátů než před pěti lety, kdy dali voliči důvěru jejich čtyřem europoslancům. Předseda hnutí a premiér Andrej Babiš za největší soupeře o první místo označil Piráty. Výsledek voleb bude podle něj indikátorem politické situace v ČR. ANO udělalo pro vítězství maximum, řekl.

22:58
26.  5.  2019

Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky pro E15.cz okomentoval i očekávanou volební účast. V celé EU by měla být nejvyšší za posledních 20 let a překonat 50 procent  „Velkou zásluhu na to má Polsko, kde se volební účast skoro zdvojnásobila. Aktuální klání tam slouží jako předkolo podzimních voleb. A podle prvních exit pollů skončilo toto předkolo mezi PiS a Evropskou koalicí nerozhodně,“ uvádí Dostál.

22:55
26.  5.  2019

„Psychologicky zajímavé bude sledovat, která strana bude mít v Evropském parlamentu největší zastoupení. Doteď to byla CDU/CSU, ale nově to může být italská Liga Severu nebo strana Marine Le Penové,“ dodává ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

„Celkově je třeba říct, že volby odrážejí náladu v členských státech. Není to vysvědčení EU ani EP posledních pěti let. I tak jsou ale zajímavé, protože ukazují současné trendy v členských státech v jednom výsledku,“ říká analytik.

22:54
26.  5.  2019

Podle prvních výsledků v Evropském parlamentu výrazně oslabí dosavadní koalice lidovců a socialistů, která bude muset hledat pro spolupráci další partnery. „V příštích letech bude potřeba vyjednávat více s dalšími aktéry. Ne že by se s nimi doteď vůbec nemluvilo, ale budou důležitější. Těmi myslím hlavně ALDE a Zelené, kteří mají skutečně evropskou agendu,“ říká ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál a dodává: „Fragmentace a ústup dvou velkých frakcí může působit na Evropský parlament jako určité zmatení. Dvě největší frakce měly ke své práci velký servis – především odborníky na složitou agendu, kteří se mohli věnovat složitějším tématům.“

22:42
26.  5.  2019
22:41
26.  5.  2019
22:33
26.  5.  2019
!

Německé vládní strany CDU/CSU a SPD propadly. Konzervativní unie kancléřky Angely Merkelové získala podle aktualizovaných odhadů 28,3 procenta hlasů a sociální demokraté dokonce jen 15,6 procenta.

Pro obě uskupení je to nejhorší výsledek ve volbách do Evropského parlamentu, a v SPD už se kvůli němu začíná spekulovat o osudu šéfky strany Andreji Nahlesové. Radost naopak panuje u Zelených, kteří jsou považováni za faktické vítěze hlasování. Získali 20,3 procenta hlasů, čímž jasně překonali své minulé maximum.

22:30
26.  5.  2019

Náš hlas v Evropě bude slyšet, slíbil v živém přenosu pro ČT lídr kandidátky ODS a “Spitzenkandidat” Jan Zahradil. Nyní už i v saku.

Jan Zahradil

22:26
26.  5.  2019

Nejsilnější irskou stranou bude vládní Fine Gael, které odhady přisuzují 29 procent. V Dánsku vyhráli podle očekávání sociální demokraté, protiimigrační Dánská lidová strana skončila třetí za liberály. Vítězství si sociální demokraté připsali podle předpokladů i ve Švédsku, zatímco ve Finsku vyhráli konzervativci.

22:25
26.  5.  2019

V Nizozemsku podle prvních odhadů nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Uspěla i nová populistická formace Fórum pro demokracii (FvD), která však patrně část hlasů odebrala podobně laděné Straně pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse.

22:24
26.  5.  2019

Naplní se tato předpověď? Zveřejnění výsledků eurovoleb se blíží, dojít k tomu má ve 23 hodin.

22:22
26.  5.  2019

"Předběžné výsledky voleb do europarlamentu vysílají z hlediska trhů jasný signál: žádné zemětřesení se nekoná. Euro dokonce v tuto chvíli – krátce po otevření asijských burz – vůči dolaru posiluje, od poslední závěrečné hodnoty aktuálně o 0,06 procenta. Nenaplňuje se zatím scénář zlomového triumfu antisystémových stran. Ačkoli se zatím zdá, že ve Francii uspěje Marine Le Penová, její vítězný náskok není tak významný, aby trhy negativně zaskočil. Překvapením je tak spíše výrazný úspěch Zelených v několika evropských zemích včetně Německa," uvádí hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

22:19
26.  5.  2019
22:14
26.  5.  2019

Kdyby ČSSD ve volbách neuspěla, na složení jejího vedení to nebude mít vliv. Výsledky by neměly rozkolísat ani vládu a politickou scénu, řekl šéf strany Jan Hamáček.

22:13
26.  5.  2019

Ve volebním štábu ODS panuje optimismus, zástupci strany doufají, že dopadne ještě o něco lépe než naši hokejisté. Na pozadí čekání na výsledky běží na obrazovce finále MS mezi Finskem a Kanadou.

22:07
26.  5.  2019

Eurovolební lídryně KSČM Kateřina Konečná by za úspěch považovala obhájení svého mandátu. Řekla to po příchodu do volebního štábu komunistické strany v centru Prahy. Předseda KSČM Vojtěch Filip už v pátek uvedl, že by byl rád, kdyby strana získala dva nebo tři europoslance. V minulých volbách získali komunisté tři europoslance.

22:03
26.  5.  2019

Do volebního štábu koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 dorazil volební lídr a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

21:55
26.  5.  2019

Lídr kandidátky ODS v eurovolbách Jan Zahradil, který vede frakci evropských reformistů, ocenil neoficiální výsledky partnerských stran stran na Slovensku či v Nizozemsku. „Evropští voliči v různých evropských zemích vysílají různé signály svým politickým elitám. Pokud volí nebo preferují strany kritické ke kurzu evropské integrace, tak by to jejich současní představitelé měli brát vážně a oprostit se od mantry, že je třeba stále více Evropy,“ řekl Zahradil

21:52
26.  5.  2019
!

Zpřesněný odhad rozdělení mandátů v novém Evropském parlamentu dává lidovcům 177 křesel (místo dosavadních 221), sociálním demokratům 147 (z dosavadních 191), liberální ALDE 101, Zeleným 69 a evropským konzervativcům 59 křesel. Nacionalistická a protiunijní uskupení, sdružená ve frakcích ENF a EFDD, podle předběžného výsledku získají 113 mandátů. 


Evropské volby mají dlouhodobě nízkou účast

Stejně jako jinde v Evropě se i v tuzemsku eurovolby zařadily mezi takzvané volby druhého řádu. Pro srovnání – zatímco ke sněmovním či prezidentským volbám chodí pravidelně zhruba 60 až 65 procent oprávněných voličů, poslance Evropského parlamentu vybírá přibližně stejné procento lidí jako senátory a méně než krajské či obecní zastupitele.

Je pravda, že zájem o eurovolby setrvale klesá v celé Evropě už od těch prvních v roce 1979 a také v ostatních zemích unie se eurovolby těší menšímu zájmu než volby prvního řádu. Výjimkou jsou země, které mají více či méně přísně stanovenou povinnou volební účast, jako jsou Belgie či Lucembursko, kde účast přesahuje 80 procent.

Důvody nevelkého nadšení Čechů pro volbu vlastních zástupců v Bruselu a Štrasburku vidí odborníci především ve způsobu vedení kampaní. „Stejně jako v předchozích letech se dá očekávat velmi malá volební účast, kterou bude mít na svědomí i menší finanční náročnost kampaní v porovnání s jinými typy voleb,“ říká Karel Komínek z Institutu politického marketingu. Že strany na evropských volbách šetří, je patrné i z toho, že žádná z nich se letos nehodlá ani přiblížit k výdajovému limitu 50 milionů korun, který pro tento typ kampaně stanovuje zákon. Nejvíce utratí hnutí ANO – 30 až 35 milionů korun. Druhá nejštědřejší je ODS s plánem utratit deset milionů.

Dalším důvodem, proč se stranám nedaří rozdmýchat zájem o eurovolby, je podle sociologa agentury Median Daniela Prokopa liknavý přístup k evropským tématům. Otázkou také je, nakolik si představitelé českých politických stran vyšší eurovolební účast skutečně přejí. Právě agentura Median nedávno vypracovala model, který počítal s různými variantami volební účasti od 15 až do 35 procent. Podle této studie by vyšší účast jednoznačně pomohla vládním stranám ANO a ČSSD. Babišovcům model přisoudil při minimální účasti zisk 21,7 procenta, zatímco maximalistická varianta jim slibuje 25,2 procenta.

Opačný je trend u opozičních stran. ODS klesá modelovaný výsledek s rostoucí účastí postupně od 14,2 až ke 13 procentům při 35procentní účasti. Koalici STAN, TOP 09 a regionálních hnutí model přisuzuje zisk od 8,7 do 11,3 procenta rovněž v nepřímé úměře k volební účasti. Stejný trend je patrný u KDU-ČSL.

Podle dosavadních opatrných odhadů by se účast v letošním klání měla alespoň vrátit nad 20 procent.

Autor: mac, fry, pej, bru, vaj

Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery