Eurovolby 2019 - Volby do Evropského parlamentu | Eurovolby 2019: Sledujte online a výsledky | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Online: V koalici kancléřky Merkelové se rozjela debata o neúspěchu v eurovolbách

mac
fry
pej
bru
vaj

V celé EU výrazně oslabily frakce lidovců a socialistů a hlasovalo přes 50 procent voličů. Ve Velké Británii výrazně ztratili vládní konzervativci i opoziční labouristé. Radost nepanuje ani uvnitř stran německé konzervativní unie.

Volby do Evropského parlamentu online

Eurovolby 2019
Obnovit
22:00
27.  5.  2019

To je pro dnešek vše. Děkujeme, že jste sledovali náš přenos. 

21:44
27.  5.  2019

Angela Merkelová chce, aby rozhodnutí o obsazení nejvyšších pozic v institucích Evropské unie padlo co nejrychleji. Německá kancléřka to dnes řekla v Berlíně s tím, že její vláda podporuje princip výběru předsedy Evropské komise z řad stranických lídrů. Agentura Reuters s odvoláním na spolupracovníka francouzského prezidenta ale uvedla, že Emmanuel Macron nepovažuje tento postup za automatický.

18:53
27.  5.  2019

Protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho sice evropské volby v Itálii drtivě vyhrála, ale z volebních dat vyplývá, že se opírá o relativně malá města a v žádném z velkých měst nevyhrála. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

18:19
27.  5.  2019

Španělští socialisté (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze s přehledem vyhráli volby evropské, místní i regionální. Měli nejvíce hlasů v deseti z 12 regionů, kde se volilo. Nepodařilo se jim ale získat Madrid.

17:48
27.  5.  2019

K eurovolbám přišla jen menší část voličů ANO a ČSSD ze sněmovních voleb, proto vládním stranám klesl zisk, uvedl Median na základě svého dotazování těsně před volbami a v průběhu voleb do Evropského parlamentu. Piráti nižší účast svých voličů ze sněmovních voleb dokázali nahradit oslovením voličů jiných stran. Předpokládaná účast lidí v eurovolbách podle průzkumu roste s věkem a dosaženým vzděláním. "Pokles účasti stojí zejména za propadem ČSSD a poklesem zisku ANO. Voleb se totiž účastnilo jen okolo třetiny voličů sociální demokracie z voleb do Sněmovny v roce 2017 a necelých 40 procent voličů ANO," uvedl Median. 

16:57
27.  5.  2019

Výsledky eurovoleb zřejmě zbrzdí integraci zemí eurozóny. Lze po nich také čekat vyostření sporů Říma s Evropskou komisí ohledně italské fiskální politiky, míní podle agentury Reuters představitelé států platících eurem.

16:46
27.  5.  2019

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. Konzervativní a nacionalistická formace kolem PiS získala 45,38 procenta hlasů a podle agentury PAP by jí mělo připadnout 27 mandátů. Pro opoziční Evropskou koalici se vyslovilo 38,47 procenta zúčastněných voličů, což v přepočtu vychází na obsazení 22 křesel v EP. Třetí příčku obsadila nová liberální Wiosna (Jaro), kterou podpořilo 6,06 procenta voličů. Pro stranu by to mělo znamenat tři křesla.

15:44
27.  5.  2019

Ve stranách německé koalice konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se naplno rozhořela debata o tom, kdo a co může za neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu. Zatímco vedení CDU míní, že zanedbalo například téma ochrany klimatu, levý okraj SPD už dává dohromady požadavky na změny ve vládní politice. V CDU a SPD se také diskutuje o budoucnosti předsedkyň Annegret Krampové-Karrenbauerové a Andreji Nahlesové. Řada vedoucích představitelů stran za nimi ale zatím stojí.

14:23
27.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu v Británii budou zřejmě prvním zdejším hlasováním na celostátní úrovni, v němž obě hlavní politické strany skončí mimo první dvě příčky. Podle předběžných výsledků jasně vede Strana pro brexit s 29 křesly, za ní jsou prounijní Liberální demokraté s 16. Vládní konzervativci a opoziční labouristé zřejmě zaznamenají ještě horší výsledky, než jim předpovídaly průzkumy. Stále se však čeká na výsledky ze Severního Irska, kde sčítání začalo dnes a výsledky budou známy až v úterý. Podle předběžných výsledků volilo Stranu pro brexit 31,6 procent hlasujících a Farage tak získal 29 křesel, čímž překonal výsledek z minulých eurovoleb, v nichž dovedl k vítězství Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) se ziskem 24 křesel.

Lídr Strany pro brexit Nigel Farage

Lídr Strany pro brexit Nigel Farage

14:15
27.  5.  2019

Eurovolby ukázaly názorové rozpolcení Německa geograficky kopírující železnou oponu. Zatímco v západních spolkových zemích bodovali Zelení a křesťanští demokraté (CDU) si alespoň zčásti udrželi slušnou voličskou podporu, v zemích bývalého východního Německa dosáhla dvouciferných výsledků Levice a k nejsilnějším stranám patřila protestní Alternativa pro Německo (AfD). V Sasku a Braniborsku dokázala dokonce zvítězit.

13:17
27.  5.  2019

Sociální demokracii v očích voličů poškodila spolupráce s ANO a absence silného a charismatického lídra, říká politolog Tomáš Lebeda v rozhovoru pro E15.cz.

13:14
27.  5.  2019

Někdejší poslanec, ministr a středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) se vrátí do Sněmovny. Nahradí tam svou stranickou kolegyni Veroniku Vrecionovou, která získala mandát europoslankyně.

12:54
27.  5.  2019

ČSSD se musí od základů proměnit, kosmetické změny nestačí. V reakci na neúspěch v evropských volbách, v nichž sociální demokraté získali 3,95 procenta hlasů, to uvedl předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík. "Škodí nám nedostatek odhodlání k radikální politické akci, nečitelná a špatně prezentovaná politika, nedostatečná práce s členskou základnou, absence touhy vítězit i zcela zbytečné trafiky pro vysloužilé politiky," prohlásil. Pavlík kritizoval například působení ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) i neschopnost strany ho rychle odvolat. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že straně může pomoci nová generace politiků. Nadějemi ČSSD podle něj jsou místopředseda Michal Šmarda nebo ministr zahraničních věcí a místopředseda strany Tomáš Petříček.

12:47
27.  5.  2019

Volby vyhrály proevropské síly, hodnotí výsledky hlasování Evropská komise. "Volby vyhráli ti, kdo chtějí pracovat v Evropě a pro Evropu, ne ti, kdo chtějí Evropu zničit," prohlásil mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Volební účast přesahující 50 procent, nejvyšší za poslední dvě desetiletí, je podle něj důkazem aktivního zapojení voličů, kteří mají zájem ovlivňovat do budoucna podobu a směřování Evropské unie.

11:47
27.  5.  2019

Protiiimigrační strany oproti očekávání neuspěly ve Skandinávii. Těžkou porážkou protiimigrační Dánské lidové strany (DF) skončily volby do Evropského parlamentu v Dánsku. Strana, která v roce 2014 překvapivě v eurovolbách v zemi zvítězila, získala tentokrát jen 10,7 procenta hlasů a skončila na čtvrtém místě. Očekávání nenaplnili ani nacionalisté ve Finsku a ve Švédsku, průzkumy jim předpovídaly výraznější úspěch. Ve Švédsku jasně zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana premiéra Stefana Löfvena s 23,6 procenta hlasů, v Dánsku Liberální strana Venstre premiéra Larse Rasmussena (23,5 procenta). Ve Finsku vyhrála konzervativní Národní koaliční strana (20,8 procenta), překvapili druzí Zelení.

11:20
27.  5.  2019

Porážka řeckého vládního hnutí SYRIZA v evropských volbách povede k předčasným parlamentním volbám v zemi. Premiér Alexis Tsipras už oznámil, že příští týden prezidenta Prokopise Pavlopulose požádá o vypsání termínu předčasných voleb, které by se mohly konat koncem června. SYRIZA získala v eurovolbách po sečtení tří čtvrtin volebních lístků 23,7 procenta hlasů, zatímco opoziční Novou demokracii podpořilo 33,2 procentsa voličů.

11:02
27.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu změnily dlouholetý status quo celoevropské politikyZtráty vítězných evropských lidovců (EPP), kteří si z 221 nyní pohorší na 179 mandátů, a socialistů, kteří se ze 191 křesel v roce 2014 nyní dostali jen na 150, znamenají, že tyto strany po řadě desetiletí ztrácí v parlamentu společnou většinu. Důsledkem oslabení tradičních stran levého i pravého středu zjevně bude rozšíření proevropské koalice o dalšího partnera či více partnerů a tedy i složitější vyvažování a hledání názorových průniků a koalic. Ke spolupráci lidovci a socialisté nyní npravděpodobně přizvou liberály z frakce ALDE, v níž působí i české hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Ta posílila a dosáhne zřejmě 107 křesel.

10:51
27.  5.  2019

Čerstvě zvolená europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) se vzdá mandátu zastupitelky města BrnaNáhradníkem za ni je Marcel Kolaja, který byl ale lídrem kandidátky Pirátů do EP a společně s dvojkou Gregorovou a trojkou Mikulášem Peksou získali mandáty europoslanců. Gregorovou by tak v brněnském zastupitelstvu měla nahradit další náhradnice Monika Spilková.

Nově zvolená europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Nově zvolená europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

10:38
27.  5.  2019

Fungování Evropské unie se musí změnit, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, jehož strana Fidesz se stala jasným vítězem eurovoleb v zemi. „Vítězství ve volbách znamená, že Maďaři nám svěřili úkol zastavit imigraci po celé Evropě," řekl Orbán. Fidesz má v současnosti pozastavené členství v Evropské lidové straně (EPP), která i po volbách zůstává nejsilnější frakci v Evropském parlamentu. 

10:35
27.  5.  2019

Evropské volby v Itálii drtivě vyhrála protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho, která získala 34,3 procenta hlasů. Zdvojnásobila tak zisk z loňských voleb do italského parlamentu, v nichž pro ni hlasovalo 17 procent voličů. Na druhém místě skončila opoziční Demokratická strana (PD) s 22,7 procenta hlasů a až třetí vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) se 17 procenty.

Italský vicepremiér a šéf Ligy Severu Matteo Salvini

Italský vicepremiér a šéf Ligy Severu Matteo Salvini

9:38
27.  5.  2019

Německé vládní strany v nedělních eurovolbách podle konečných výsledků výrazně oslabily. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové získala 28,9 procenta hlasů a sociální demokracie (SPD) jen 15,8 procenta. Pro obě uskupení je to nejhorší výsledek v evropských volbách. Za vítěze hlasování je možné považovat Zelené, kteří s 20,5 procenta naopak dosáhli svého maxima.

9:17
27.  5.  2019

Výsledky voleb do Evropského parlamentu přepíší politickou mapu Slovenska, píše tamní tisk. Poprvé od roku 2006 nevyhrál celostátní stranické hlasování Směr-SD, o triumf jej připravila koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu.

Strana Směr je v rozkladu. Tyto volby to potvrdily," napsal list Denník N. "Ve volbách uspěli především ti, kdo vysílají jasné signály - Evropská unie ano, Evropská unie ne. Na jedné straně PS/Spolu, kteří se nesnažili oslabovat svůj hlavní proevropský odkaz. Na druhé straně extremisté, kteří letos sice oficiálně zánik unie nehlásali, své voliče ovšem nenechávali na pochybách, co si o ní myslí a jakou budoucnost jí chtějí připravit," píše deník Pravda.

9:07
27.  5.  2019
Volební účast podle zemí - oficiální údaje Evropského parlamentu

Volební účast podle zemí - oficiální údaje Evropského parlamentu

8:34
27.  5.  2019

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu v Polsku, potvrdily téměř kompletní výsledky sčítání hlasů. PiS získala 46 procent hlasů, druhá skončila opoziční Evropská koalice s 37,9 procenta hlasů. Třetí příčku obsadila nová liberální strana Wiosna (Jaro) Roberta Biedroně, prvního polského politika otevřeně se hlásícího k homosexuální orientaci, kterou podpořilo šest procent voličů. Další strany se do Evropského parlemntu nedostaly. Na podzim čekají Polsko parlamentní volby.

Lídr PiS Jarosław Kaczyński

Lídr PiS Jarosław Kaczyński

8:12
27.  5.  2019

Průměrná volební účast ve volbách do Evropského parlamentu dosáhla podle předběžných údajů 50,95 procenta, a byla tak nejvyšší od evropských voleb v roce 1994. Nejvíce voličů se zúčastnilo hlasování v Belgii (89 procent), Lucembursku (84,1 procenta) a na Maltě (72,6 procenta). Česká volební účast byla naopak s 28,72 procenta třetí nejnižší z celé Evropské unie. Menší zájem o hlasování byl jen ve Slovinsku (28,29 procenta) a na Slovensku (22,74 procenta).

7:57
27.  5.  2019

Podle konečných výsledků vyhrálo ve Francii volby krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové s 23,31 procenta hlasů, o 0,9 procenta před Obrodou prezidenta Emmanuela Macrona.

7:22
27.  5.  2019

Eurovolby ve Velké Británii jasně vyhrála Brexit Party. Nové uskupení vyslalo do Evropského prlamentu mimo jiné dřívejšího lídra již zaniklé strany UKIP Nigela Farage. Dvě největší strany - konzervativci a labouristé - ve volbách propadly. „Pokud z EU neodejdeme 31. října, bude se skóre, které získala Brexit Party dnes, opakovat v parlemntních volbách," prohlásil Farage.

Lídr Brexit Party Nigel Farage oslavuje vítězství v eurovolbách

Lídr Brexit Party Nigel Farage oslavuje vítězství v eurovolbách

7:03
27.  5.  2019

Český volič je mimořádně laskavý, soudí ve své povolební glose komentátor E15 Martin Čaban. Hlasy rozdal tak, že každá parlamentní strana může výsledek považovat za své vítězství. Tedy skoro každá.

6:59
27.  5.  2019

Vážení čtenáři, ohlasy na výsledky eurovoleb budeme i během pondělí sledovat online.

1:30
27.  5.  2019
!

Online přenos pro tuto chvíli končí, děkujeme za pozornost.

1:29
27.  5.  2019

Lídryně hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu, dosavadní europoslankyně Dita Charanzová, doufá, že Česko pro příštích pět let získá v Evropské komisi silnější portfolio než spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. „Doufám, že si vezmeme ponaučení z minulosti a že do toho teď půjdeme vší silou,“ říká v interview pro E15.

1:11
27.  5.  2019


Politologové: Eurovolby jsou pro ČSSD debaklem

Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku nejsou překvapivé, pro vládní ČSSD jsou ale debaklem, řekli politologové. Hnutí ANO, které vyšlo z eurovoleb jako vítěz, podle nich nedokázalo zúročit svou masivní kampaň a zmobilizovat všechny své voliče.

"Pro (předsedu ANO) Andreje Babiše bude výsledek zklamáním. Hnutí nedokázalo vzhledem k masivní kampani zmobilizovat své voliče," řekl politolog Daniel Kunštát z Vysoké školy Cevro Institut. Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně řadu voličů ANO kampaň strany ani nezajímala, zisk šesti europoslanců ale nevnímá pro stranu jako fiasko.

Naopak výsledek ČSSD, kterou volilo pouze 3,95 procenta lidí, podle Kopečka ukazuje na to, že strana má obrovský problém. "Co volby, to porážka," řekl. Nemyslí si však, že by to mělo nějaký vliv na současnou vládní koalici ANO a ČSSD. "Rozbít kvůli výsledku eurovoleb současnou vládní koalici je nemožné, to by fakticky přiznali, že udělali špatné rozhodnutí, když k ní přistoupili," konstatoval Kopeček.

1:05
27.  5.  2019
!

Svůj zájem o spolupráci v evropské politice v příštích pěti letech dali jen krátce po oznámení předběžných výsledků letošních eurovoleb najevo představitelé všech tří nejsilnějších evropských politických rodin. Vedoucí kandidát vítězných lidovců z EPP Manfred Weber upozornil, že bez jeho uskupení nebude v novém europarlamentu stabilní většina možná. Ke kooperaci vyzval druhé socialisty z S&D i liberální ALDE, která se umístila jako třetí.

Lidovci sice s předpokládanými 180 europoslanci budou v novém europarlamentu nejsilnější frakcí, oni i socialisté (nově asi 152 mandátů) ale zaznamenali ztráty a tak k většině potřebují právě také liberály z ALDE s jejich očekávanými 105 europoslanci. EPP přitom podle nočních Weberových slov trvá na tom, že právě on má jako hlavní kandidát v eurovolbách vítězného uskupení nárok na křeslo příštího předsedy Evropské komise.

1:02
27.  5.  2019

Končící europoslanec ČSSD Pavel Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo na post českého eurokomisaře znovu Věru Jourovou. Důvody neupřesnil, chce je sdělit nejdřív straníkům. Poc byl lídrem kandidátky do eurovoleb, v nichž ČSSD nezískala ani jeden mandát. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že jeho hnutí bude Jourovou znovu navrhovat.

0:57
27.  5.  2019

"Skoro každá parlamentní strana může výsledek evropských voleb vydávat za své vítězství." Více v glose Martina Čabana >>>

0:41
27.  5.  2019
0:34
27.  5.  2019

Chceme hned jednat o frakcích, říká lídr Pirátů v eurovolbách Marcel Kolaja


Pirátská strana čekala v Česku lepší volební výsledek, místo bilancování už ale její představitelé řeší, do které frakce v Evropském parlamentu se zapojit. Čtěte krátké interview s Marcelem Kolajou.


Nejste z těch výsledků zklamaný?

Je to přeci jenom méně, než jsme si dali za cíl. Ale myslím, že je potřeba si dávat ambiciózní cíle a pořád je to průlom od doby před pěti lety. Jsme třetí za ODS o méně než půl procenta. Kolegové spočítali, že nás 4000 hlasů dělilo od dalšího mandátu, který by získal Lukáš Blažej. Toho považuji za extrémně kvalitního kandidáta. Vůle voličů však byla ve volbách naplněná a musíme hrát s kartami, které jsme dostali.

Na tiskové konferenci jste říkal, že za pár hodin odlétáte do Bruselu vyjednávat o frakcích. Budete se setkávat rovnou se šéfy evropských stran?

Ano, v 6:55 nám letí letadlo. Je tu hodně rušno, tak se může stát, že půjdu ze štábu rovnou na letadlo. Máme už domluvenou schůzku s vedením frakce Zelených - Evropskou svobodnou aliancí. Chceme od pondělí opravdu začít reálné vyjednávání o frakcích tak, abychom byli schopni naplnit náš program.

Bude asi záležet na tom, jaké výbory vám nabídnou...

Bude to samozřejmě klíčová záležitost, já jsem deklaroval, že se budu zajímat o výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Kolega Mikuláš Peksa by měl primárně zájem o výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. Za Markétu Gregorovou zatím nemohu mluvit, ona měla nějaké možnosti a bude záležet na vyjednávání ve frakci. Nějaké výbory je jednodušší získat, jiné zase složitější. Uvidíme, jak se to poskládá.

Čeští Piráti by se mohli spojit s ostatními evropskými Piráty. Máte už informace, jak se dařilo ostatním?

Zatím nevíme, želízko v ohni máme především v Německu, kde doufáme v jeden mandát.

Volební lídr Pirátů pro eurovolby Marcel Kolaja

Volební lídr Pirátů pro eurovolby Marcel Kolaja

0:30
27.  5.  2019

Podívejte se, jak Andrej Babiš hodnotí výsledek voleb.

VIDEO
0:23
27.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu ve Španělsku vyhráli podle očekávání vládní socialisté (PSOE) se ziskem téměř 33 procent odevzdaných hlasů a 20 europoslaneckých křesel. Po sečtení více než 98 procent hlasů o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AFP je Španělsko jedinou velkou zemí Evropské unie, kde socialisté ovládnou výsledky eurovoleb.

0:20
27.  5.  2019

Socialista Frans Timmermans po eurovolbách vyzval k vytvoření společné a do budoucna hledící platformy společně s "progresivními silami" v EP.

0:18
27.  5.  2019
!

První předběžné výsledky eurovoleb - přes ztráty vyhráli lidovci

Evropská lidová strana (EPP) se podle předběžných výsledků stala vítězem letošních voleb do Evropského parlamentu, v němž by měla získat 178 z celkem 751 křesel. Druzí socialisté (S&D) by měli získat 152 mandátu a třetí, liberální frakce ALDE 108.

Na dalších místech se podle předběžných výsledků, založených na předběžných či konečných údajích z 28 členských států, kde v neděli ve 23:00 letošní volby skončily. Volební účast v osmadvacítce je odhadována na 50,5 procenta, tedy nejvýše za poslední dvě desetiletí.

Evropští Zelení by podle předběžných výsledků měli získat 67 mandátů, konzervativní frakce ECR 61, dvě nacionalistické a protiunijní sdružení EFDD a ENF 53 a 55 mandátů, nezařazených europoslanců má být sedm a nové strany, u nichž není jasné, kam se přidají, zbývajících 31 mandátů.

0:17
27.  5.  2019

Babiš dále označil vítězství ANO ve volbách za skvělý výsledek. Proti hnutí byla v poslední době vedena intenzivní a sprostá kampaň, řekl premiér.

0:16
27.  5.  2019
0:15
27.  5.  2019

Andrej Babiš: Je dobře, že v europarlamentu končí hegemonie lidovců a socialistů. Z výroků některých jejich lídrů jde až strach.

0:10
27.  5.  2019

Piráti skončili třetí. Šéf strany Ivan Bartoš čekal o něco lepší výsledek, zhodnotil volby.

00:09
27.  5.  2019
00:01
27.  5.  2019
23:57
26.  5.  2019
!

V eurovolbách uspěly "zelené" strany. Partaje s environmentálním programem mnohde získaly rekordní množství hlasů.

23:52
26.  5.  2019
!

V Maďarsku drtivě zvítězil Orbánův Fidesz, bral přes polovinu hlasů.

23:51
26.  5.  2019
23:47
26.  5.  2019
23:44
26.  5.  2019
23:43
26.  5.  2019

Tři noví pirátští europoslanci se chtějí zaměřit například na otázky copyrightu nebo daňových rájů. Frakce v europarlamentu podle nich čekají změny.

23:43
26.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu obmění Sněmovnu. V eurovolbách uspěli tři dosavadní poslanci Maxová, Vrecionová a Peksa, v české dolní komoře končí.

23:40
26.  5.  2019

V Německu volební účast zřejmě přesáhla 60 procent.

23:35
26.  5.  2019
23:34
26.  5.  2019
!

Řecká opoziční konzervativní Nová demokracie podle odhadů ve volbách do Evropského parlamentu porazila vládní levicovou formaci SYRIZA, jejíž lídr a premiér Alexis Tsipras v reakci na porážku oznámil vypsání předčasných parlamentních voleb.

Pohoršili si také vládní konzervativci na Kypru, kteří nakonec jen těsně porazí levicovou Pokrokovou stranou pracujícího lidu (AKEL).

V Bulharsku jasně vyhrálo hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova, uvedla televize bTV. Na Maltě zvítězili vládní socialisté a v Chorvatsku vládní konzervativci.

23:33
26.  5.  2019
!

Evropské volby na Slovensku vyhrála podle oficiálních výsledků koalice prounijních neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu. Na druhém místě skončila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která ale utrpěla ztráty. Třetím nejúspěšnějším subjektem se stala protiunijní krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

23:32
26.  5.  2019
23:31
26.  5.  2019
23:28
26.  5.  2019
!

Eurovolby v Británii vyhraje Strana pro brexit, druzí budou prounijní Liberální demokraté, předpovídá BBC. Voliči zřejmě potrestali dvě hlavní strany.

23:28
26.  5.  2019

Prezidentův mluvčí označil za skvělou zprávu zvýšení účasti v eurovolbách. Byla 28,7 procenta, o deset procentních bodů vyšší než před pěti lety.

23:27
26.  5.  2019
!

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní.

ANO zvítězilo se ziskem 21,18 procenta hlasů, minulé eurovolby před pěti lety vyhrálo díky 16,13 procenta. ODS si polepšila na 14,54 procenta hlasů (7,67 procenta v roce 2014). Pro Piráty hlasovalo 13,95 procenta voličů (4,78 procenta). Koalice Starostů s TOP 09 jeden mandát ztratila a spadla na 11,65 procenta (15,95 procenta).

SPD při své premiéře získala 9,14 procenta hlasů. KDU-ČSL dostala 7,24 procenta (9,95 procenta v roce 2014). KSČM klesla na 6,94 procenta (10,98 procenta). ČSSD volilo pouze 3,95 procenta lidí (14,17 procenta). Jednomístné zastoupení v Evropském parlamentu ztratili Svobodní, které nyní volilo jen 0,65 procenta lidí.

23:25
26.  5.  2019
23:21
26.  5.  2019
!

V italských volbách do EP vyhrála patrně protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho. První průzkumy jí přisuzují 26 až 31 procent hlasů. Druhé místo podle průzkumů získala levicová Demokratická strana, jež má mezi 20,5 až 25 procent hlasů. Koaličnímu partneru Ligy, protestnímu Hnutí pěti hvězd, průzkumy přisuzují 18,5 až 23 procent hlasů.

23:20
26.  5.  2019
23:19
26.  5.  2019
23:18
26.  5.  2019
23:17
26.  5.  2019
23:16
26.  5.  2019
!

Volební výsledek je pro ČSSD tvrdá rána, nedokázala voliče zaujmout správným tématem a restart strany musí být silnější a jasnější, řekl šéf strany Jan Hamáček.

23:15
26.  5.  2019
!

Komunisté, kteří tolerují vládu ANO a ČSSD, obhájili v letošních eurovolbách jediný mandát v Evropském parlamentu. Dosud měli tři europoslance.

23:15
26.  5.  2019
23:13
26.  5.  2019
23:13
26.  5.  2019
23:12
26.  5.  2019
23:12
26.  5.  2019
23:10
26.  5.  2019

Podle Andreje Babiše je výsledek voleb indikátorem politické situace v Česku. “Další fungování vlády ale neovlivní,” dodal. ANO udělalo pro vítězství maximum, podotkl.

23:07
26.  5.  2019
!

Koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu vyhrála podle oficiálních výsledků evropské volby na Slovensku.

23:07
26.  5.  2019
!

V italských volbách do EP vyhrála podle odhadů protiimigrační Liga. Získala 26 až 31 procent hlasů. Hnutí pěti hvězd má 20,5 až 25 procent hlasů.

23:07
26.  5.  2019
!

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS, Piráty a STAN s TOP 09. Europoslance budou mít také Okamurova SPD, KDU-ČSL a KSČM.

23:05
26.  5.  2019
!

ČSÚ: Volební účast v Česku dosáhla 28,72 procenta.

23:01
26.  5.  2019

Zástupci hnutí ANO před sečtením hlasů věří ve své vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Doufají v to, že získají více mandátů než před pěti lety, kdy dali voliči důvěru jejich čtyřem europoslancům. Předseda hnutí a premiér Andrej Babiš za největší soupeře o první místo označil Piráty. Výsledek voleb bude podle něj indikátorem politické situace v ČR. ANO udělalo pro vítězství maximum, řekl.

22:58
26.  5.  2019

Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky pro E15.cz okomentoval i očekávanou volební účast. V celé EU by měla být nejvyšší za posledních 20 let a překonat 50 procent  „Velkou zásluhu na to má Polsko, kde se volební účast skoro zdvojnásobila. Aktuální klání tam slouží jako předkolo podzimních voleb. A podle prvních exit pollů skončilo toto předkolo mezi PiS a Evropskou koalicí nerozhodně,“ uvádí Dostál.

22:55
26.  5.  2019

„Psychologicky zajímavé bude sledovat, která strana bude mít v Evropském parlamentu největší zastoupení. Doteď to byla CDU/CSU, ale nově to může být italská Liga Severu nebo strana Marine Le Penové,“ dodává ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

„Celkově je třeba říct, že volby odrážejí náladu v členských státech. Není to vysvědčení EU ani EP posledních pěti let. I tak jsou ale zajímavé, protože ukazují současné trendy v členských státech v jednom výsledku,“ říká analytik.

22:54
26.  5.  2019

Podle prvních výsledků v Evropském parlamentu výrazně oslabí dosavadní koalice lidovců a socialistů, která bude muset hledat pro spolupráci další partnery. „V příštích letech bude potřeba vyjednávat více s dalšími aktéry. Ne že by se s nimi doteď vůbec nemluvilo, ale budou důležitější. Těmi myslím hlavně ALDE a Zelené, kteří mají skutečně evropskou agendu,“ říká ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál a dodává: „Fragmentace a ústup dvou velkých frakcí může působit na Evropský parlament jako určité zmatení. Dvě největší frakce měly ke své práci velký servis – především odborníky na složitou agendu, kteří se mohli věnovat složitějším tématům.“

22:42
26.  5.  2019
22:41
26.  5.  2019
22:33
26.  5.  2019
!

Německé vládní strany CDU/CSU a SPD propadly. Konzervativní unie kancléřky Angely Merkelové získala podle aktualizovaných odhadů 28,3 procenta hlasů a sociální demokraté dokonce jen 15,6 procenta.

Pro obě uskupení je to nejhorší výsledek ve volbách do Evropského parlamentu, a v SPD už se kvůli němu začíná spekulovat o osudu šéfky strany Andreji Nahlesové. Radost naopak panuje u Zelených, kteří jsou považováni za faktické vítěze hlasování. Získali 20,3 procenta hlasů, čímž jasně překonali své minulé maximum.

22:30
26.  5.  2019

Náš hlas v Evropě bude slyšet, slíbil v živém přenosu pro ČT lídr kandidátky ODS a “Spitzenkandidat” Jan Zahradil. Nyní už i v saku.

Jan Zahradil

Jan Zahradil

22:26
26.  5.  2019

Nejsilnější irskou stranou bude vládní Fine Gael, které odhady přisuzují 29 procent. V Dánsku vyhráli podle očekávání sociální demokraté, protiimigrační Dánská lidová strana skončila třetí za liberály. Vítězství si sociální demokraté připsali podle předpokladů i ve Švédsku, zatímco ve Finsku vyhráli konzervativci.

22:25
26.  5.  2019

V Nizozemsku podle prvních odhadů nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Uspěla i nová populistická formace Fórum pro demokracii (FvD), která však patrně část hlasů odebrala podobně laděné Straně pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse.

22:24
26.  5.  2019

Naplní se tato předpověď? Zveřejnění výsledků eurovoleb se blíží, dojít k tomu má ve 23 hodin.

22:22
26.  5.  2019

"Předběžné výsledky voleb do europarlamentu vysílají z hlediska trhů jasný signál: žádné zemětřesení se nekoná. Euro dokonce v tuto chvíli – krátce po otevření asijských burz – vůči dolaru posiluje, od poslední závěrečné hodnoty aktuálně o 0,06 procenta. Nenaplňuje se zatím scénář zlomového triumfu antisystémových stran. Ačkoli se zatím zdá, že ve Francii uspěje Marine Le Penová, její vítězný náskok není tak významný, aby trhy negativně zaskočil. Překvapením je tak spíše výrazný úspěch Zelených v několika evropských zemích včetně Německa," uvádí hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

22:19
26.  5.  2019
22:14
26.  5.  2019

Kdyby ČSSD ve volbách neuspěla, na složení jejího vedení to nebude mít vliv. Výsledky by neměly rozkolísat ani vládu a politickou scénu, řekl šéf strany Jan Hamáček.

22:13
26.  5.  2019

Ve volebním štábu ODS panuje optimismus, zástupci strany doufají, že dopadne ještě o něco lépe než naši hokejisté. Na pozadí čekání na výsledky běží na obrazovce finále MS mezi Finskem a Kanadou.

22:07
26.  5.  2019

Eurovolební lídryně KSČM Kateřina Konečná by za úspěch považovala obhájení svého mandátu. Řekla to po příchodu do volebního štábu komunistické strany v centru Prahy. Předseda KSČM Vojtěch Filip už v pátek uvedl, že by byl rád, kdyby strana získala dva nebo tři europoslance. V minulých volbách získali komunisté tři europoslance.

22:03
26.  5.  2019

Do volebního štábu koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 dorazil volební lídr a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

21:55
26.  5.  2019

Lídr kandidátky ODS v eurovolbách Jan Zahradil, který vede frakci evropských reformistů, ocenil neoficiální výsledky partnerských stran stran na Slovensku či v Nizozemsku. „Evropští voliči v různých evropských zemích vysílají různé signály svým politickým elitám. Pokud volí nebo preferují strany kritické ke kurzu evropské integrace, tak by to jejich současní představitelé měli brát vážně a oprostit se od mantry, že je třeba stále více Evropy,“ řekl Zahradil

21:52
26.  5.  2019
!

Zpřesněný odhad rozdělení mandátů v novém Evropském parlamentu dává lidovcům 177 křesel (místo dosavadních 221), sociálním demokratům 147 (z dosavadních 191), liberální ALDE 101, Zeleným 69 a evropským konzervativcům 59 křesel. Nacionalistická a protiunijní uskupení, sdružená ve frakcích ENF a EFDD, podle předběžného výsledku získají 113 mandátů. 

21:45
26.  5.  2019

V Portugalsku, které volilo 21 europoslanců, stejně jako před pěti lety vyhráli socialisté. Odhady jim přisuzují 30 až 35 procent hlasů. Druhá skončila s 20 až 24 procenty středopravá Sociálnědemokratická strana (PSD) následovaná marxistickým Levicovým blokem (BE) s devíti až 12 procenty. Křesla v Evropském parlamentu získali i portugalští konzervativci z Lidové strany (CDS/PP) a ekologická strana PAN hájící práva zvířat a ochranu přírody.

21:43
26.  5.  2019

Volby do Evropského parlamentu vyhráli ve španělsku vládní socialisté premiéra Pedra Sáncheze, kteří by v unijním zákonodárném sboru mohli mít nově 18 místo současných 14 poslanců. Vyplývá to z odhadů zveřejněných společností GAD3. Konzervativní lidovci, kteří eurovolby před pěti lety vyhráli s 16 mandáty, přijdou možná až o pět europoslaneckých křesel. Nově do europarlamentu vstoupí ultrapravicová strana Vox, bude mít čtyři až pět poslanců.

21:38
26.  5.  2019
Zástupci hnutí ANO před sečtením hlasů věří ve své vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Doufají v to, že získají více mandátů než před pěti lety, kdy dali voliči důvěru jejich čtyřem europoslancům. Na snímku volební lídryně strany Dita Charanzová

Zástupci hnutí ANO před sečtením hlasů věří ve své vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Doufají v to, že získají více mandátů než před pěti lety, kdy dali voliči důvěru jejich čtyřem europoslancům. Na snímku volební lídryně strany Dita Charanzová

21:33
26.  5.  2019

Pro KDU-ČSL by byl dobrý výsledek, kdyby ve volbách obhájila své tři mandáty, řekl ve volebním štábu strany předseda Marek Výborný. To volební lídr lidovců Tomáš Zdechovský je zjevně skeptičtější. 

26.  5.  2019
V polských volbách do EP zvítězila podle prvních odhadů vládní strana PiS Jaroslawa Kaczyńského se 42 procenty hlasů. Opoziční koalice tři procenta ztrácí.

V polských volbách do EP zvítězila podle prvních odhadů vládní strana PiS Jaroslawa Kaczyńského se 42 procenty hlasů. Opoziční koalice tři procenta ztrácí.

21:09
26.  5.  2019

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) pokračuje ve svém stranění se novinářů. Do volebního štábu v restauraci U Zlaté konvice na Staroměstském náměstí média nesmějí.

20:59
26.  5.  2019

Pokud se potvrdí první odhady výsledků, ztratili by evropští lidovci i socialisté přibližně 40 křesel, konzervativci by přišli o 19 poslanců. Posílili by naopak liberálové, zhruba o 35 křesel a o 21 mandátů více by měli evropští Zelení.

První oficiální odhad složení nového Evropského parlamentu

První oficiální odhad složení nového Evropského parlamentu

20:54
26.  5.  2019
Francouzský prezident Emmanuel Macron označil výsledky eurovoleb ve své zemi za zklamání. Jeho strana skončila až druhá za Národním sdružením Marine Le Penové

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil výsledky eurovoleb ve své zemi za zklamání. Jeho strana skončila až druhá za Národním sdružením Marine Le Penové

20:44
26.  5.  2019

Dvě frakce, v nichž se v dosavadním europarlamentu sdružovaly nacionalistické a protiunijní strany, by nyní mohly dohromady získat 113 mandátů. Evropský parlament má celkem 751 křesel.

20:40
26.  5.  2019

Europarlament zveřejnil první odhad výsledků letošních eurovoleb. Lidovci by mohli získat 173 mandátů, socialisté 147, liberální ALDE 102 křesel.

20:08
26.  5.  2019

Ve Francii podle odhadu z průzkumu mezi voliči zvítězilo krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové s 24 procenty hlasů. Strana En Marche! prezidenta Emmanuela Macrona skončila až druhá s 22 procenty hlasů.

20:00
26.  5.  2019

Zájem voličů o eurovolby byl letos nebývale vysoký i podle odhadu samotného Evropského parlamentu. Zatímco v roce 2014 činila volební účast 42,16 procenta, letos pravděpodobně překročí 50 procent.

19:55
26.  5.  2019
Rakouský kancléř Sebastian Kurz má důvod k oslavě. Jeho lidovci navzdory vládní krizi získali v eurovolbách podle odhadů 34,5 procenta hlasů

Rakouský kancléř Sebastian Kurz má důvod k oslavě. Jeho lidovci navzdory vládní krizi získali v eurovolbách podle odhadů 34,5 procenta hlasů

19:43
26.  5.  2019

Ještě jednou volební účast. Ta byla letos ve většině zemí Evropské unie vyšší než před pěti lety. 

19:34
26.  5.  2019
V Maďarsku vyhrála volby do EP strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, podle prvních odhadů získala 56 procent hlasů. Přinejmenším tak obhájí svých 12 z 21 maďarských křesel.

V Maďarsku vyhrála volby do EP strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, podle prvních odhadů získala 56 procent hlasů. Přinejmenším tak obhájí svých 12 z 21 maďarských křesel.

19:31
26.  5.  2019

V Nizozemsku podle prvních odhadů nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Předvolební průzkumy v Nizozemsku favorizovaly vládní Lidovou stranu pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která je však s 15 procenty až druhá. Uspěla i nová populistická formace Fórum pro demokracii (FvD). Strana, kterou v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, získala 11 procent. Partaj stavící se proti přistěhovalectví i proti nizozemskému členství v EU, tak v Evropském parlamentu zřejmě převezme úlohu Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, jež obdržela pouhá čtyři procenta hlasů a dosavadní čtyři křesla z nizozemských 26 určitě neobhájí.

19:22
26.  5.  2019

Rakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze je nehledě na vládní krizi v alpské republice jasným vítězem voleb do Evropského parlamentu. Vyplývá to z odhadů, které lidovcům připisují 34,5 procenta hlasů. Strana si tak od posledních eurovoleb významně polepšila. Na druhém místě skončili opoziční sociální demokraté (SPÖ) s 23,5 procenta hlasů. Dosud vládní pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) získala 17,5 procenta hlasů.

19:19
26.  5.  2019

Evropské volby v Belgii provázejí protesty hnutí žlutých vest.

Evropské volby v Belgii provázely protesty hnutí žlutých vest

Evropské volby v Belgii provázely protesty hnutí žlutých vest

19:15
26.  5.  2019

Zatímco ve Vlámsku v dnešních volbách posílila krajně pravicová strana Vlámský zájem (VB), ve Valonsku a v Bruselu vedou socialisté. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na částečné výsledky. Belgičané dnes hlasovali v místních, v parlamentních i v evropských volbách. 

Zvítězí-li ve Vlámsku pravice a ve zbylých dvou regionech levice, zformování většinové vlády v parlamentu o 150 poslancích by mohlo být složité.

18:58
26.  5.  2019

Německé vládní strany - konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) - hovoří o zklamání a neuspokojivých výsledcích svých stran v eurovolbách. Obě partaje dosáhly svých dosud nejhorších výsledků ve volbách do Evropského parlamentu. Naproti tomu Zelení, kteří jsou faktickým vítězem hlasování, hovoří o senzačním výsledku. Projekce hoří o tom, že CDU/CSU získala 28 procent hlasů a SPD 15,5 procenta. Sociální demokraty předběhli Zelení s 22 procenty hlasů.

18:55
26.  5.  2019

V Bulharsku podle průzkumů jasně vyhrálo občanské hnutí premiéra Bojka Borisova s téměř 33 procenty hlasů. Opoziční socialisté získali 23 procent.

18:49
26.  5.  2019

V Irsku vyhrála volby do Evropského parlamentu vládnoucí strana Fine Gael s odhadovaným ziskem 29 procent hlasů. Z 11 irských křesel by měla získat čtyři.

18:45
26.  5.  2019

Volební účast ve volbách do Evropského parlamentu v Německu dosáhla podle údajů televizní stanice ZDF 60 procent. Je tak o 12 procent vyšší než před čtyřmi lety.

18:25
26.  5.  2019

Jak vypadala volební účast ve vybraných zemích EU dnes odpoledne?

18:21
26.  5.  2019

Řecká opoziční konzervativní Nová demokracie podle odhadů v eurovolbách získala 32 až 36 procent hlasů. Vládní levicová formace SYRIZA skončí pravděpodobně druhá s 25 až 29 procenty hlasů. SYRIZA je v Řecku u moci od roku 2015 a zemi letos čekají parlamentní volby, proto je výsledek eurovoleb vnímán jako svého druhu test nálad voličů.

18:13
26.  5.  2019

SPD poprvé po více než 70 letech nevyhrála zemské volby v Brémách, tvrdí odhady. Zvítězila CDU/CSU s 25,5 procenta, SPD získala 24,5 procenta.

18:07
26.  5.  2019

Pokud se odhady výsledků potvrdí, půjde pro vládní strany CDU/CSU a SPD o jejich nejhorší výsledek v eurovolbách, pro Zelené naopak o jasně nejlepší.

18:03
26.  5.  2019

V Německu eurovolby podle prvních odhadů vyhrála CDU/CSU kancléřky Merkelové s 28 procenty. Druzí jsou Zelení s 22 procenty a třetí SPD s 15,5.

17:10
26.  5.  2019

Lidovci rakouského kancléře Kurze jsou nehledě na vládní krizi jasným vítězem eurovoleb v zemi. Odhad jim slibuje 34,5 pct, druzí jsou socialisté.

16:29
26.  5.  2019

Součástí eurovoleb jsou v některých zemích i volby do místních či regionálních parlamentů nebo zastupitelstev, například v Belgii a Irsku. Irové, kteří podle průzkumů upřednostňovali Stranu zelených, rovněž v souběžném referendu rozhodli o zrušení přísného zákona o rozvodech.

16:23
26.  5.  2019

Evropský parlament ale na svém webu začne první vnitrostátní odhady nabízet od 18:00 středoevropského letního času, s první projekcí rozložení mandátů se počítá po 20:00 středoevropského letního času a předběžné výsledky se předpokládají kolem 23:15 středoevropského letního času. Další průběh eurovoleb budeme i nadále sledovat zde.

16:21
26.  5.  2019

Jako první dnes skončilo hlasování ve 14:00 středoevropského letního času v Lucembursku a také v Belgii, kde ovšem tato hodina platila jen pro osobní hlasování, v případě elektronické volby bylo možné se rozhodnout do 16:00 středoevropského letního času. Jako poslední dnes skončí hlasování v Itálii. Teprve poté jednotlivé země zveřejní oficiální výsledky.

16:19
26.  5.  2019

Eurovolby někde přilákaly více lidí než v roce 2014, příkladem je Slovensko s účastí 20 procent. Větší zájem hlásí i Maďarsko, Rumunsko či Kypr.

15:53
26.  5.  2019

Zvolená slovenská prezidentka a bývalá místopředsedkyně Progresivního Slovenska Zuzana Čaputová uvítala, že Slovensko budou v EP zastupovat hlavně proevropské politické síly. "Jsem hrdá na Slovensko! Děkuji, že jste přišli volit. Ukázali jsme, že budoucnost Evropy nám není lhostejná," uvedla Čaputová, která v prezidentském úřad vystřídá Kisku.

12:45
26.  5.  2019

Ve volbách do Evropského parlamentu hlasoval i bývalý italský premiér Silvio Berlusconi.

11:48
26.  5.  2019

Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, které podle odhadů vyhrála koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu, potvrdily, že země chce změnu a že pokračuje pád nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Napsala to slovenská média, která si všímají také posílení krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Šéfové PS a Spolu ohlásili, že chtějí vyhrát i nadcházející parlamentní volby.

"Příběh, který voliči na Slovensku začali psát prezidentskými volbami, pokračuje - země volá po změně. A učí se interpretovat výraz ´progresivně´. Směr musí zapomenout na svou dominanci a jeho výsledek bude mít stále více trpkou pachuť," napsal list Sme.

11:34
26.  5.  2019

ČT: Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 byla průměrná volební účast v Evropské uniii 42,61 procenta. Nejvíce voličů přišlo v Belgii (89,94 procenta), nejméně naopak na Slovensku (13,05 procenta). Průměrná volební účast v Česku byla 18,2 procenta.

10:52
26.  5.  2019

V Řecku již odvolil také tamní premiér Alexis Tsipras.

Alexis Tsipras

Alexis Tsipras

10:09
26.  5.  2019

Sobotní eurovolby na Slovensku podle místních médií vyhrála proevropská koalice PS/Spolu před vládním Směrem-SD a krajně pravicovou LSNS.

9:35
26.  5.  2019

Hlasování dnes probíhá také v Maďarsku, Řecku, Bulharsku, Rumunsku, Kypru a v Litvě. Volební místnosti se zde otevřely již v 7:00 našeho času. Hlas svému favoritovi již odevzdal například maďaský politik Viktor Orbán v doprovodu své manželky.

Viktor Orbán s Manželkou

Viktor Orbán s Manželkou

8:40
26.  5.  2019

Dnes svůj hlas budou moci svým favoritům v eurovolbám dát v Dánsku, Portugalsku a Španělsku. Volební místnosti se tam otevírají v 9:00 hodin našeho času.

8:10
26.  5.  2019

Hodinu před půlnocí by dnes měly být zveřejněny výsledky letošních voleb českých europoslanců. I když hlasování v ČR skončilo už v sobotu, Český statistický úřad může výsledky zveřejnit až po 23:00. Důvodem je to, že ve většině států unie si budou voliči své europoslance vybírat až v tento den, jako poslední skončí hlasování v Itálii.

8:08
26.  5.  2019

V celém Německu se otevřely volební místnosti pro volby do Evropského parlamentu. Favoritem je CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové následovaná Zelenými a sociálními demokraty.

8:05
26.  5.  2019

Odvoleno již mají Češi, Slováci, Lotyši, Malťané, Britové, Irové a Nizozemci.

8:00
26.  5.  2019

Dobrý den, vítejte u dnešního online přenosu k volbám do Evropského parlamentu.

21:00
25.  5.  2019

Online přenos dnes končí. Volby do Evropského parlamentu budeme sledovat i zítra. Děkujeme vám za pozornost.

20:55
25.  5.  2019
20:41
25.  5.  2019

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích. Statistici zveřejní výsledky včetně účasti až v neděli večer.

20:05
25.  5.  2019

Na webu Mirošovic byl dnes odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, uvedla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

18:28
25.  5.  2019
18:07
25.  5.  2019

V Olomouckém kraji řešili policisté problém v souvislosti s evropskými volbami na Olomoucku, a to kvůli ukradené státní vlajce u volební místnosti v obci Bouzov. Vlajku odcizil v noci na sobotu 25. května neznámý pachatel. "Policisté případ šetří jako přestupek proti majetku," řekla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

17:18
25.  5.  2019

Český statistický úřad obdržel první data z volebních okrsků ve 14:24, sdělil na twitterovém účtu. Tamtéž pak ČSÚ uvedl, že v 16:05 bylo sečteno 12 470 z 14 766 okrsků. Mlsna podotkl, že nyní je možné zveřejňovat například údaje z výzkumů exit poll, kdy jsou dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností, nebo i o volební účasti. Výsledky voleb lze však zveřejnit až do nedělního večera nelze.

17:13
25.  5.  2019

ČT: Své kandidáty si voliči na Slovensku budou moci volit ještě pět hodin. Tamní volební komise dílčí odhad účasti nezveřejnila. Média z některých volebních místností hlásila malý zájem lidí o eurovolby. Naopak například v obci Kúty na slovensko-českém pomezí, kam tradičně jezdí hlasovat i Slováci žijící a pracující v Česku, se před volební místností dopoledne vytvořila fronta.

16:38
25.  5.  2019

Kromě Česka a Slovenska se dnes hlasuje také v Lotyšsku a na Maltě. Volby se již ve čtvrtek konaly v Británii a v Nizozemsku, v pátek zase hlasovali Irové. Ve většině státech evropské osmadvacítky se hlasování uskuteční v neděli.

Od 7:00 do 20:00 místního času (od 06:00 do 19:00 středoevropského letního času) mají možnost zvolit si svých osm zástupců v Evropském parlamentu Lotyši, a to nejen ve vlasti, ale i v zahraničí. Předběžné výsledky se očekávají o půlnoci, poznamenala agentura TASS. Připomněla, že z 1,9 milionu obyvatel pobaltské země má právo hlasovat přibližně 1,4 milionu občanů, zatímco eurovoleb se opět nemůže účastnit skoro 230 tisíc lidí, kteří po vyhlášení nezávislosti nezískali lotyšské občanství a přišli o většinu politických práv, včetně práva volit a být volen a účastnit se celostátních referend.

16:28
25.  5.  2019

Evropské volby neprovázely v Česku z pohledu ministerstva vnitra žádné problémy. Uvedl to náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. "Z našeho pohledu to byly naprosto bezproblémové volby. Nezaznamenali jsme žádný incident," uvedl Mlsna. Policie podle něho hlásila jeden případ neukázněného voliče v jedné z volebních místností, byl vyveden.

16:02
25.  5.  2019
15:20
25.  5.  2019

Dnes a včera se volební účast v Praze pohybovala kolem 30 procent, a také v některých dalších krajích podle předběžných odhadů překročí 20 procent. Mimořádně vysokou volební účast hlásí Holubice na Brněnsku, kde se souběžně konalo místní referendum. Volební místnosti v Česku se uzavřely dnes ve 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

14:25
25.  5.  2019

Zájem Čechů o volby do europarlamentu byl letos zřejmě mírně vyšší než před pěti lety. V Praze by mohla být volební účast kolem 30 procent.

14:00
25.  5.  2019

Volební místnosti se uzavřely. Volební komisaři nyní hlasy pro jednotlivé kandidáty spočítají a odešlou Českému statistickému úřadu. Ten se zveřejněním výsledků bude muset počkat do zítřejších 23:00, až skončí hlasování i v dalších zemích EU. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

13:25
25.  5.  2019

Křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové mají před nedělními volbami do Evropského parlamentu nečekaný problém. Je jím video nazvané "Zničení CDU", v němž mladý youtuber Rezo nekompromisně cupuje jejich politiku a tvrdí, že vládní strana ničí Německo. Téměř hodinový příspěvek za jediný týden vidělo přes devět milionů lidí, tedy zřejmě o poznání více než všechny předvolební klipy CDU dohromady. Co hůř, strana zjevně vůbec neví, jak reagovat.

13:00
25.  5.  2019

Volební místnosti se uzavírají ve 14:00. Voliči tak mají ještě hodinu aby odevzdali svůj hlas některému z kandidátů do Evropského parlamentu.

12:10
25.  5.  2019
12:02
25.  5.  2019

Kolem pětiny oprávněných voličů dorazilo k urnám na Vysočině. "Co se týká obcí, mají tak dvacet procent, Jihlava má méně. Kolegyně navštívily několik (jihlavských) okrajových volebních místností a tam byla účast podstatně nižší," řekla Ivana Schimmerová z krajského úřadu.

Na jižní Moravě přišlo do dnešních 10:00 volit 21,03 procenta lidí. v Brně byla účast u eurovoleb o něco vyšší, dosáhla 25,88 procenta. Jednu z nejvyšších účastí hlásí z Holubic, kde se souběžně s volbami koná místní referendum. Zatím tak přišlo hlasovat 45 procent oprávněných voličů.

V Olomouckém a Zlínském kraji se volební účast pohybuje kolem 20 procent. Podle pracovníků volebních komisí lidé chodili i dnes dopoledne, ale účast je již menší než v pátek. Například na Terrově náměstí v Olomouci přišlo dosud 24 procent voličů.

12:01
25.  5.  2019

Ke 20 procentům se dnes dopoledne blížila volební účast ve větších městech v Plzeňském a Karlovarském kraji. Například v Plzni v jednom z okrsků v Kralovické ulici měl před 11:00 přes 18 procent, v Karlových Varech v lázeňském centru byla účast 17,5 procenta, ale spolu s lidmi s voličským průkazem to bylo 28 procenta. V malých obcích je účast nižší, například v Abertamech na Karlovarsku byla okolo 12 procent.

Na jihu Čech se průměrná volební účast zatím pohybuje kolem 17 procent, uvedla Alena Karvánková z krajského úřadu. Nadprůměrnou účast 42 procent hlásí Heřmaneč na Jindřichohradecku. Odvolilo 29 lidí včetně člověka, který přišel s voličským průkazem.

11:57
25.  5.  2019

Malý zájem voličů je na severu Čech. Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je 15 procent, řekla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. "Dnes už jsou volební místnosti navštěvované jen velmi málo," uvedla. Například v Krupce na Teplicku je účast 15 procent, v Chřibské na Děčínsku 16 procent.

Velké rozdíly v účasti mezi jednotlivými okrsky jsou v Libereckém kraji. Zdeněk Valášek z libereckého krajského úřadu, který volební místnosti objíždí, dnes řekl, že například v Ktové na Semilsku se účast pohybuje okolo 32 procent. "Záleží vždy na složení voličů, jejich věku, sociálním zázemí," uvedl.

11:51
25.  5.  2019

Ve středních Čechách přesáhla volební účast 20 procent. Například v Kolíně přišlo k urnám 22 procent voličů, ke stejnému procentu se blíží účast také na Berounsku. V Benešově už odvolilo 21 procent lidí. V Mělníku a Kladně přišlo zatím volit kolem 18 procent voličů.

11:50
25.  5.  2019

Účast kolem 30 procent hlásí kromě Prahy také v devíti okrscích Hradec Králové. Jinak ale přišlo v Pardubickém a Královéhradeckém kraji do volebních místností přibližně pětina voličů.

11:30
25.  5.  2019

O volby do Evropského parlamentu není ani dnes příliš velký zájem. Podle informací se účast v krajích pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. V Praze je to asi 30 procent. Volební místnosti budou otevřeny ještě dvě a půl hodiny.

11:02
25.  5.  2019

Na Slovensku už odvolila nastupující prezidentka Zuzana Čaputová. Její český protějšek prezident Miloš Zeman vhodil svůj hlas do volební urny již včera.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

10:38
25.  5.  2019
10:21
25.  5.  2019

Volby na Slovensku začaly o hodinu dříve než v Česku a skončí dvě hodiny před půlnocí. O přízeň zhruba 4,5 milionu voličů se uchází 31 politických stran, hnutí a koalic. Na rozdíl od Česka, kde hlasování začalo v pátek a skončí dnes odpoledne, se eurovolby na Slovensku a v dalších státech unie konají pouze jeden den.

9:38
25.  5.  2019

Aktuální Evropský parlament má přesně 751 členů. Křesla v něm jsou rozdělena mezi země podle počtu obyvatel. Poslanci netvoří skupiny národní, nýbrž politické.

8:45
25.  5.  2019

O složení Evropského parlamentu může tento víkend rozhodnout celkem 427 milionů oprávněných voličů z 28 členských států EU.

8:00
25.  5.  2019

Vítejte u online přenosu. V Česku začal druhý den eurovoleb. Lidé v nich mají poslední možnost ovlivnit, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu.

6:00
25.  5.  2019

Česko čeká druhý den voleb do Evropského parlamentu. Volební místnosti se po noční přestávce otevřou v 8:00 na šest hodin. Hlasovat budou moci ti voliči v Česku, kteří to nestihli v pátek.

23:45
25.  5.  2019

Z eurovoleb v Irsku by mohla odejít nejspokojenější Strana zelených se ziskem tří mandátů, vyplývá podle médií z průzkumu provedeného při hlasování.

22:10
24.  5.  2019

První den českých voleb do Evropského parlamentu skončil. Aktuální dění budeme opět sledovat od zítřejšího rána.

22:02
24.  5.  2019

Volební místnosti se uzavřely ve 22 hodin, znovu se otevřou v sobotu ráno. Zájem voličů nebyl nijak velký. Podle odhadů by nakonec mohla hlasovat zhruba pětina až čtvrtina voličů. Před pěti lety si europoslance vybrat pouze 18,2 procenta voličů. Výsledky budou zveřejněny v neděli před půlnocí, až skončí hlasování i v dalších zemích EU. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

21:40
24.  5.  2019

Jak vlastně volit do Evropského parlamentu?

21:14
24.  5.  2019

Kromě Česka se v pátek volilo i v Irsku.

20:40
24.  5.  2019

Co přineslo Česku členství v EU?

20:01
24.  5.  2019

Stále ještě nevíte, koho volit do Evrospkého parlamentu? Pomůže vám volební kalkulačka.

18:53
24.  5.  2019

Při pohledu na volební slogany politických stran to i 15 let po vstupu do EU vypadá, jako bychom do unie vlastně ani nevstoupili. Jako by to byl náš soused, a to ne zrovna hodný a oblíbený. Glosuje Petr Pešek. Více si přečtěte zde.

18:47
24.  5.  2019
18:21
24.  5.  2019

Co přináší členství v Evropské unii a mělo by Česko přijmout euro? Přečtěte si, co si myslí čeští podnikatelé

17:53
24.  5.  2019

Předseda Pirátů Bartoš věří ve vyšší účast v evropských volbách než v minulosti. Rozbití evropského projektu není v zájmu Česka, řekl, když odvolil.

17:51
24.  5.  2019

 "Tady v Mladé Boleslavi v mém volebním okrsku tři hodiny po otevření volebních místností je účast přes 12 procent, což je relativně vysoké číslo, tak pokud to samé bude v České republice, tak by ta volební účast mohla být vyšší, než odhadovaly některé průzkumy," uvedl Jan Hamáček.

17:31
24.  5.  2019

Zatím slušný zájem o evropské volby zaznamenaly volební komise na západě Čech. Podle komisařů ve dvou plzeňských okrscích lidé chodí téměř srovnatelně s jinými volbami. "Je to až překvapivé, čekali jsme nižší zájem," uvedla  jedna z komisařek.

17:19
24.  5.  2019

Předseda lidovců Marek Výborný očekává účast ve volbách do Evropského parlamentu kolem 20 procent. Politici podle něj moc neumí lidem vysvětlit svou práci.

17:16
24.  5.  2019

Zákaz zabijaček a silných vysavačů? Připomeňte si nejčastější euromýty

17:12
24.  5.  2019
!

K volbám do Evropského parlamentu přišlo v některých okrscích za první dvě hodiny i deset procent voličů. Jinde komisaři naopak hlásí účast v řádu mála procent. V hlavním městě se volební účast k 16. hodině pohybovala mezi osmi až 11 procenty. 

16:56
24.  5.  2019

"Výsledek těchto voleb ovlivní, jak bude vypadat Evropská unie. Mělo by nám na tom záležet na tom, jak vypadá, protože jsme země s exportní ekonomikou, která potřebuje mít otevřené hranice, obchodní spolupráci a která potřebuje být pevnou součástí západu kvůli své bezpečnosti," konstatoval předseda ODS Petr Fiala.

Petr Fiala

Petr Fiala

16:44
24.  5.  2019

Polská vládní nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) je připravena jednat o koalici v novém Evropském parlamentu s italskou krajně pravicovou Ligou či její španělskou obdobou, stranou Vox. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro server Polskatimes.pl.

16:33
24.  5.  2019

"Ovlivní to, kam se EU v následujících pěti letech bude posouvat. Zda k demontáži, chaosu a destrukci, nebo zda k pravomoci, které má, bude vykonávat lépe a k prospěchu Evropanů," uvedl Jiří Pospíšil. Pokud podle něj proevropské síly prohrají, hrozí, že parlament bude blokovat veškeré návrhy a opatření, která by přispěla k životu občanů i lepším službám, která unie poskytuje. 

16:31
24.  5.  2019

Volby do Evropské parlamentu mají podle Jiřího Pospíšila význam pro budoucí chod EU, jsou ale i symbolem pro vnitřní politiku. Premiér Andrej Babiš by měl dostat žlutou kartu, uvedl.

16:27
24.  5.  2019

Určitě to bude lepší než minule. My věříme, že zdvojnásobíme počet našich europoslanců, tedy že ze dvou mandátů uděláme čtyři," řekl místopředseda ODS Jan Zahradil. Věří, že voliče občanských demokratů od účasti ve volebních místnostech neodradí teplé a slunné počasí. "Věříme, že naši voliči jsou disciplinovaní a že oni k volbám přijdou," dodal.

16:15
24.  5.  2019

Eurovolby mohou být referendem o Babišovi, říká sociolog Daniel Prokop. Více si přečtěte v tomto rozhovoru.

16:06
24.  5.  2019

"Volební účast většinou do evropských voleb nebývá až tak valná, já ale doufám, že jsme se snažili napříč politickým spektrem občanům vysvětlit, že ty volby jsou velmi důležité. My na naší kandidátce si skutečně myslíme, že jsou zcela zásadní," řekl Vít Rakušan. Přál by si, aby volební účast přesáhla 20 procent, i tak by ale podle něj šlo o nízké číslo vzhledem k důležitosti voleb.

15:49
24.  5.  2019

Jsou to nejdůležitější volby do Evropské parlamentu, říká premiér Babiš.

14:47
24.  5.  2019

Lídry eurokandidátky ODS a kandidát na předsedu Evrospké komise Jan Zahradil má odvoleno. Očekává, že ODS zdvojnásobí počet svých europoslanců na čtyři.

15:34
24.  5.  2019

Svůj hlas odevzdal i předseda STAN Vít Rakušan. Za úspěch by považoval, kdyby koalice STAN a TOP09 získala přes 12 procent hlasů.

15:23
24.  5.  2019

Češi rozhodují o přeobsazení 21 křesel v europarlamentu, za plentou budou mít přitom možnost nepřímo ovlivnit i personální obsazení dalších klíčových unijních pozic – a to především postu předsedy Evropské komise.

Více se o volbách do EP dozvíte v tomto článku.

15:11
24.  5.  2019

"Po 40 letech vývoje v EU je potřeba změny, a to dost zásadní, a bez vůle občanů nepřijde. Ti, kteří k volbám chodí, zatím vždycky generovali spolupráci evropské lidové strany a evropských socialistů. Vytvořil se neoliberální kartel, který žel přivedl Evropu do krize," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip po té, co odvolil.

15:07
24.  5.  2019

"Evropské volby, ať se nám to líbí, nebo ne, jsou testem spokojenosti i s domácí politikou," řekl prezident Miloš Zeman po té, co odvolil. Uvedl také, že pokud lidé k volbám nejdou, riskují, že jiní lidé k volbám jdou a "udělají jim peklo na zemi".

15:04
24.  5.  2019
15:00
24.  5.  2019

V nizozemských volbách do evropského parlamentu uspěla Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD). Získala 11,2 procent hlasů. 

14:52
24.  5.  2019
14:50
24.  5.  2019

Zatímco Britové a Nizozemci mají po včerejšku odvoleno, ve většině zemí se volební místnosti teprve otevřou. Češi jsou jediní unijní voliči, kteří mohou své europoslance volit ve dvou dnech, v pátek a v sobotu, drtivá většina evropských zemí plánuje volby až na neděli.

14:49
24.  5.  2019

"To se víceméně čekalo, já stále doufám, že budou předčasné volby a nakonec ještě jedno referendum," komentovla premiér Babiš rezignaci britské premiérky Theresy Mayové. 

14:40
24.  5.  2019

Odvoleno má i prezident Miloš Zeman. Evropské volby jsou podle něj i testem spokojenosti s českou politikou.

14:25
24.  5.  2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) má odvoleno. Do volební místnosti v Průhonicích u Prahy spolu s manželkou Monikou dorazil mezi prvními. Novinářům řekl, že jde o nejdůležitější volby do Evropského parlamentu.

14:00
24.  5.  2019

Vítejte u našeho online přenosu, ve kterém budeme informovat o dění kolem voleb do Evropského parlamentu. Volební místnosti se právě otevřely. Lidé si mohou vybrat budoucí europoslance z rekordní nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na jedno z 21 českých křesel v Evropském parlamentu tak připadá v průměru 40 adeptů.


Evropské volby mají dlouhodobě nízkou účast

Stejně jako jinde v Evropě se i v tuzemsku eurovolby zařadily mezi takzvané volby druhého řádu. Pro srovnání – zatímco ke sněmovním či prezidentským volbám chodí pravidelně zhruba 60 až 65 procent oprávněných voličů, poslance Evropského parlamentu vybírá přibližně stejné procento lidí jako senátory a méně než krajské či obecní zastupitele.

Je pravda, že zájem o eurovolby setrvale klesá v celé Evropě už od těch prvních v roce 1979 a také v ostatních zemích unie se eurovolby těší menšímu zájmu než volby prvního řádu. Výjimkou jsou země, které mají více či méně přísně stanovenou povinnou volební účast, jako jsou Belgie či Lucembursko, kde účast přesahuje 80 procent.

Důvody nevelkého nadšení Čechů pro volbu vlastních zástupců v Bruselu a Štrasburku vidí odborníci především ve způsobu vedení kampaní. „Stejně jako v předchozích letech se dá očekávat velmi malá volební účast, kterou bude mít na svědomí i menší finanční náročnost kampaní v porovnání s jinými typy voleb,“ říká Karel Komínek z Institutu politického marketingu. Že strany na evropských volbách šetří, je patrné i z toho, že žádná z nich se letos nehodlá ani přiblížit k výdajovému limitu 50 milionů korun, který pro tento typ kampaně stanovuje zákon. Nejvíce utratí hnutí ANO – 30 až 35 milionů korun. Druhá nejštědřejší je ODS s plánem utratit deset milionů.

Eurovolby mohou být referendem o Babišovi, říká sociolog Daniel Prokop

Dalším důvodem, proč se stranám nedaří rozdmýchat zájem o eurovolby, je podle sociologa agentury Median Daniela Prokopa liknavý přístup k evropským tématům. Otázkou také je, nakolik si představitelé českých politických stran vyšší eurovolební účast skutečně přejí. Právě agentura Median nedávno vypracovala model, který počítal s různými variantami volební účasti od 15 až do 35 procent. Podle této studie by vyšší účast jednoznačně pomohla vládním stranám ANO a ČSSD. Babišovcům model přisoudil při minimální účasti zisk 21,7 procenta, zatímco maximalistická varianta jim slibuje 25,2 procenta.

Opačný je trend u opozičních stran. ODS klesá modelovaný výsledek s rostoucí účastí postupně od 14,2 až ke 13 procentům při 35procentní účasti. Koalici STAN, TOP 09 a regionálních hnutí model přisuzuje zisk od 8,7 do 11,3 procenta rovněž v nepřímé úměře k volební účasti. Stejný trend je patrný u KDU-ČSL.

Podle dosavadních opatrných odhadů by se účast v letošním klání měla alespoň vrátit nad 20 procent.

PROFIL: Příliš svá Mayová. Britskou premiérku opustili téměř všichni
Nizozemsko: V eurovolbách uspěli socialisté i pravicoví populisté, tvrdí odhady
Důvěra Rusů v Putina je na historickém minimu
Benešová spravedlnost v Česku neohrožuje, míní Rychetský

Autor: mac, fry, pej, bru, vaj
 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!