Královský porod podpoří ekonomiku. Britové sází a kupují suvenýry | E15.cz

Královský porod podpoří ekonomiku. Britové sází a kupují suvenýry

Královský porod podpoří ekonomiku. Britové sází a kupují suvenýry
Blížící se porod přilákal také prodejce suvenýrů.
• 

ČTK
vag

Narození prvního dítěte britského prince Williama a jeho manželky, vévodkyně Kate, neohrozí mírné oživování britské ekonomiky a dokonce by podle oslovených ekonomů mohl nabídnout malou, i když dočasnou podporu ekonomickému růstu. Nejviditelnější bude zvýšení maloobchodního prodeje o sedm miliard korun.

Lidé si totiž kupují suvenýry a upomínkové zboží. Stoupne určitě i prodej alkoholu, protože Britové budou chtít královskému miminku připít, uvádí hlavní ekonom společnosti IHS Global Insight Howard Archer. Zvýšené příjmy hlásí i sázkaři, desítky tisíc Britů tipuje hlavně pohlaví a jméno dítěte.

Centrum pro výzkum maloobchodu odhadlo, že příchod královského potomka by mohl podpořit ekonomiku více než 240 miliony liber (7,3 miliardy Kč). Tato částka zahrnuje zvýšený nákup potravin a nápojů pro domácí oslavy narození i vyšší útraty v hospodách a nákup a vývoz suvenýrů, hraček či knih a dalších médií.

Nezanedbatelný vliv bude mít podle Archera i faktor dobré nálady, která provází dobu narození. Díky tomu by se mohla zlepšit důvěra spotřebitelů, která má dopad i na jejich ochotu utrácet. Navíc na rozdíl od královské svatby nebude příchod potomka doprovázen státním svátkem, který by naopak měl negativní hospodářský dopad na ekonomický růst.

Ekonomka společnosti Investec Victoria Clarkeová však upozorňuje, že podobný růst spotřebitelské nálady bývá velmi krátkodobý. Vzroste sice zájem o nákup upomínkových předmětů, v dalším měsíci však většinou začne klesat.

Také Archer uznává, že dopad narození královského potomka na britský ekonomický růst bude jen velmi omezený. „Na konci dne to, co nejvíce ovlivňuje lidi je jejich pohled na stav ekonomiky a vyhlídky zaměstnanosti,“ dodal.

Blížící se narození potomka vévodkyně Kate a prince Williama zvedá britskou ekonomiku

Šatník Kate Middleton by měl být vzorem pro nastávající maminky

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!