Kvůli výrokům Donalda Trumpa se dnes mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kvůli výrokům Donalda Trumpa se dnes mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN

ČTK

V New Yorku se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, aby reagovala na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O jednání požádalo několik zemí, které Trumpův postup považují za možnou záminku k násilným reakcím. Na Západním břehu Jordánu se čekají velké protesty a možné násilnosti poté, co hnutí Hamas ve čtvrtek vyzvalo k zahájení nového povstání proti Izraeli.

O svolání schůzky Rada bezpečnosti OSN požádalo osm zemí nesouhlasících s Trumpovým krokem: Británie, Francie, Itálie, Švédsko, Egypt, Senegal, Bolívie a Uruguay. Dá se očekávat, že na jednání patnáctičlenné rady zazní převážně kritická slova, neboť kromě od Izraele se k Trumpovu postupu staví většina zemí odmítavě či přinejmenším zdrženlivě. Rozhodnutí podle nich ohrožuje možnou budoucnost mírového procesu na Blízkém východě a přispívá ke zhoršení bezpečnostní situace.

Zástupci některých zemí tvrdí, že americký krok je právně neplatný, protože porušuje rezoluci rady z roku 1980.

Na palestinských územích i v některých arabských zemích se dnes očekávají velké protesty, kvůli nimž izraelská armáda posílí jednotky na Západním břehu Jordánu.

Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny, vyzývá Evropská unie

Vedení Hamásu vyzývá Palestince k povstání. Trump otevřel bránu pekla, tvrdí radikálové

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!