Kyjev ohrožuje plnění minských dohod, tvrdí Rusko | E15.cz

Kyjev ohrožuje plnění minských dohod, tvrdí Rusko

Separatisté útočí na vládní vojska
Separatisté útočí na vládní vojska
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Moskva obvinila Kyjev, že svými „nezodpovědnými akcemi“ ohrožuje plnění minských dohod, které mají na východ Ukrajiny vrátit klid a mír. Prohlášení ruského ministerstva zahraničí přišlo den poté, co ukrajinská armáda oznámila nejtěžší ostřelování svých pozic proruskými separatisty od únorového podpisu zmíněných dohod.

„Vyzýváme ukrajinskou stranu, aby postupovala zdrženlivě a svými nezodpovědnými akcemi nenarušovala postup plnění minských dohod ve sféře bezpečnosti,“ zdůrazňuje se podle agentury TASS v prohlášení ruské diplomacie.

Moskva s jednodenním zpožděním přiznává výrazné zhoršení situace podél frontové linie na jihovýchodě Ukrajiny. Vinu za to ale dává ukrajinské straně. „Bohužel se výrazně zostřila agresivní rétorika Kyjeva,“ tvrdí ruské ministerstvo.

Poukazuje mimo jiné na to, že ukrajinská vláda při posledním jednání kontaktní skupiny 3. a 4. srpna v Minsku odmítla podepsat dohodu o stažení tanků, děl ráže do 100 milimetrů a minometů ráže do 120 milimetrů na vzdálenost 15 kilometrů od linie kontaktu z obou stran.

„Ukrajinská vláda s kategorickým poukazováním na nějaké hrozby a provokace začala mluvit o vracení na bojové linie těžkých zbraní a dělostřeleckých systémů, které byly staženy do týlu v souladu s komplexem opatření ke splnění minských dohod sjednaným letos 12. února,“ uvádí se rovněž v prohlášení.

Počty obětí rostou

Ukrajina v pondělí obvinila povstalce, že zintenzivnili palbu na pozice armády. Připomněla přitom nový nárůst počtu obětí mezi vojáky.

Kyjev a západní země obviňují Moskvu z podněcování rebelie na východě Ukrajiny a z vojenské podpory separatistů. Kvůli tomu také přijaly proti Rusku sankce, které několikrát zpřísnily. Moskva ale rozhodně popírá, že by povstalcům posílala na pomoc řadové vojáky a zbraně. Od vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Donbasu na jaře loňského roku už přišlo o život více než 6500 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.