Mír, nebo ofenzivu! V Doněcku protestovaly stovky lidí | E15.cz

Mír, nebo ofenzivu! V Doněcku protestovaly stovky lidí

Donbas (ilustrační foto)
Donbas (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několik stovek obyvatel Doněcka, hlavní bašty proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, se dnes zúčastnilo demonstrace před sídlem povstalecké vlády, po které požadovali ukončení války s prozápadní vládou v Kyjevě. Agentura AFP odhadla počet demonstrantů na více než dvě stovky, list Ukrajinska pravda na asi 500. Část demonstrantů se domáhala naopak povstaleckého útoku na ukrajinské pozice, odkud prý čelí pokračujícímu ostřelování.

Demonstrovali obyvatelé sídliště a čtvrtí v sousedství doněckého letiště, které nejčastěji čelí palbě ukrajinských zbraní. Navzdory příměří se separatisté a vládní jednotky prakticky každý den vzájemně obviňují z ostřelování. „Ukončete válku!“, „Vraťte nám domovy, máme rozbité domy!“ a „Všichni zmizte!“ vykřikoval dav pod okny povstalecké vlády.

„Schováváte se za našimi zády!“, „Jsme váš živý štít!“ a „Hanba!“, volali obyvatelé okrajových čtvrtí, obviňující separatisty, že si v jejich čtvrtích zřizují palebná stanoviště a sklady zbraní a munice, které se následně stávají terčem ukrajinské palby. „Máme dost této Doněcké lidové republiky, máme dost těchto našich obránců. Chceme mír,“ řekla AFP padesátnice Taťjana.

Jiní chtějí ofenzivu

Jiná skupina demonstrantů naopak vyzývala povstalecké velení, aby zaútočilo na ukrajinské pozice u letiště, v obcích Pisky a Avdijivka, odkud bývají ostřelovány jejich domy.

„Je nutné zahájit ofenzivu, aby se ukrajinské síly stáhly od naší čtvrtě. Nedá se žít v podmínkách, v jakých už rok žijeme,“ řekla sedmadvacetiletá Lena. „V posledních týdnech skoro nevylézáme ze sklepa. Ponechali nás napospas osudu,“ postěžovala si třicátnice Irina.

Boje o doněcké letiště vypukly už v dubna 2014. Po měsících tvrdých střetů povstalci letiště ovládli letos v lednu. Konflikt si od loňského dubna vyžádal více než 6400 obětí na životech. Ačkoliv od půli února platí nové příměří, obě strany se prakticky každý den obviňují z porušování klidu zbraní. Ukrajinská armáda podle dnešního hlášení během uplynulých 24 hodin přišla o dva vojáky a 20 dalších bylo zraněno.

Přišel i Zacharčenko

S demonstranty se podle ruských reportérů na místě setkal šéf „Doněcké lidové republiky“ Alexandr Zacharčenko, který prý přišel o berlích: nespokojence se pokoušel uklidnit sliby, že vláda začne vyplácet penze pravidelně, anebo že zatelefonuje ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Ale nakonec Zacharčenkovi došla trpělivost a s odvoláním na své zranění odjel v dlouhé koloně terénních vozidel a limuzín.

Někteří demonstranti od povstaleckého vůdce požadovali, aby se místo ostřelovaných čtvrtí směli usadit v prázdných hotelech patřících nejbohatšímu Ukrajinci Rinatu Achmetovovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.