Rusko a Ukrajina mají dohodu o transportu plynu do Evropy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Moskva a Kyjev se dohodly na transportu ruského plynu do Evropy. Ukrajina vydělá desítky miliard

Moskva a Kyjev se dohodly na transportu ruského plynu do Evropy. Ukrajina vydělá desítky miliard
Plynovod
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Rusko a Ukrajina podepsaly dohodu o tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. V platnost podle plynárenské společnosti Gazprom dohoda vstupuje ihned a platit bude pět let. Platnost současné desetileté tranzitní dohody mezi Ruskem a Ukrajinou vyprší na konci roku. Podpis dohody potvrdil na sociálních sítích také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj Ukrajina dostane během následujících pěti let nejméně sedm miliard dolarů (159 miliard korun).

Už 20. prosince Moskva a Kyjev podepsaly protokol o pokračování tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Zároveň se dohodly, že urovnají nároky, které vůči sobě vznesly v souvislosti se spory kolem plynu. V pátek Gazprom zaplatil Ukrajině 2,9 miliardy dolarů (66 miliard korun). Kyjev se zavázal, že na oplátku stáhne veškeré žaloby, o nichž soudy zatím nerozhodly.

Na základě ujednání by měla Ukrajina podle Gazpromu v příštím roce přepravit do Evropy 65 miliard metrů krychlových ruského plynu, zatímco teď je to 90 miliard ročně. V letech 2021 až 2024 klesne roční tranzit na 40 miliard metrů krychlových ročně. Pětiletý kontrakt obsahuje i klauzuli o možném prodloužení na dalších deset let.

Rusové tvrdí, že Nord Stream 2 dokončí sami. Pokládka potrubí se však zřejmě zdrží

Ukrajina je klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům. Dlouholeté spory jsou průvodním jevem zhoršených vztahů mezi Kyjevem a Moskvou po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Přes Ukrajinu putuje plyn i do České republiky. Pro Kyjev je tranzit ruského plynu důležitý, protože z něj finančně profituje. Ukrajina, ale i další země, například Polsko či Spojené státy, se proto staví proti zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Ten spojí Rusko a Německo po dně Baltského moře, a vyhne se tak tradičním tranzitním zemím, především právě Ukrajině.

Výměna zajatců mezi Ukrajinou a Donbasem skončila. Domů se vrátilo 124 lidí
Gazprom zaplatil Ukrajině miliardy dolarů, Kyjev upustí od žalob

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!