Rusové tvrdí, že Nord Stream 2 dokončí po vlastní ose | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rusové tvrdí, že Nord Stream 2 dokončí sami. Pokládka potrubí se však zřejmě zdrží

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak tvrdí, že plynovod Nord Stream 2 bude do několika měsíců hotov navzdory americkým sankcím. Rusko totiž disponuje plavidly potřebnými k pokládce potrubí. Je však vysoce pravděpodobné, že se projekt zdrží a nebude dokončen v půlce příštího roku, jak bylo před uvalením postihů v plánu.

V reakci na sankce se z projektu stáhla švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, provozující lodě, které se zabývají pokládkou potrubí. Její plavidla Pioneering Spirit a Solitaire měla na dno umístit 96 procent trubek rychlostí pět kilometrů za den.  

„Máme možnost dokončit práci na naše náklady. To bude vyžadovat nějakou organizační práci navíc a já myslím, že to bude hotovo do několika málo měsíců,“ citovala Novaka agentura TASS. Gazprom koupil podle Reuters v roce 2016 loď Akademik Čerskij pro případ, že by evropské společnosti práci na plynovodu nevykonaly. 

Rusko se odvolalo proti olympijskému zákazu. Za chyby laboratoře prý mohou zásahy ze zahraničí

Plavidlo je ale nyní podle dostupných informací v přístavu Nachodka na Dálném východě a potrvá mu zhruba měsíc a půl, než se dostane k ostrovu Bornholm. Není navíc schopné pracovat tak rychle, jako lodě společnosti Allseas. Rusko má k dispozici údajně ještě přinejmenším další tři plavidla, které může na práci použít, jejich nasazení v dánských vodách by ale nejspíš vyžadovalo zvláštní povolení.

Proti americkým postihům se v pátek opět ohradilo Německo. "Americký prezident se pokouší ekonomicky si podmanit Evropu," řekl listu Passauer Neue Presse šéf sociální demokracie (SPD) Norbert Walter-Borjans. Moskva už dříve uvedla, že připraví odvetné sankce.

Putin: Rusko bude dál rozvíjet jaderný arzenál

Americký prezident Donald Trump podepsal před Vánocemi zákon o sankcích, namířených na firmy, spojené s výstavbou plynovodu. Tvrdí, že tak chrání evropské zájmy před přílišnou energetickou závislostí na Rusku. Kritici oponují, že se Washington touto cestou snaží Evropě prodat svůj dražší zkapalnělý plyn.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa, Česká republika k němu bude připojena plynovodem Eugal. Moskva chce mimo jiné touto cestou obejít Ukrajinu, se kterou má napjaté vztahy.

Kdo je ve střední Evropě nejbohatší? Miliardáři bez tradice, lidé z autoprůmyslu nebo „pan Red Bull“

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!