Muž během promítání v americkém kině začal střílet, zabil dva lidi | E15.cz

Muž během promítání v americkém kině začal střílet, zabil dva lidi

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři lidé včetně útočníka zahynuli při čtvrteční střelbě v kině v americkém státě Louisiana. Nejméně devět dalších osob střelec zranil, než obrátil zbraň proti sobě. Útočníkem byl podle agentury AP osmapadesátiletý běloch, jehož identitu místní policie zná.

Vrahem je podle policistů devětapadesátiletý John Russell Houser, který se do města přistěhoval teprve počátkem července. V kinosále vystřelil třináctkrát. Podle guvernéra státu Louisiana Bobbyho Jindala se o motivu jeho činu lze jen dohadovat.

Podle svědků citovaných místními médii sledoval Houser spolu s dalšími diváky novou milostnou komedii Vykolejená, která přijde do českých kin 6. srpna. Film se začal promítat v 19:00 místního času (2:00 SELČ), po necelé půlhodině Houser prý vstal a začal pálit po ostatních lidech v sále. „Nic neříkal. Ani jsem neslyšela nikoho křičet,“ řekla místnímu listu Advertiser svědkyně Katie Domingueová.

Chtěl se skrýt

Muž se podle svědků nejdříve pokoušel skrýt, pak se snažil vmísit do davu prchajících návštěvníků kina. Když ale u vchodu viděl přicházející policisty, obrátil se zpátky. Policie pak už slyšela jen výstřel a našla mrtvého útočníka v hledišti.

Šéf místní policie Jim Craft podle agentury Reuters uvedl, že při střelbě utrpělo zranění devět lidí, někteří z nich kritická. Podle stanice CNN byla ve chvíli útoku v kině přibližně stovka lidí.

Žádali ústavní léčbu

„Tyto násilné akty nikdy nejsou bezezbytku vysvětleny. A v tomto případě bude vysvětlení ještě méně uspokojivé, než v jiných případech, soudě podle toho, co jsme se dozvěděli po rozhovoru s jeho rodinou a prohlídce jeho pokoje a auta,“ poznamenal guvernér. Vrah podle Jindala nešel do kina s cílem zabít konkrétní osobu. V jeho motelovém pokoji prý vyšetřovatelé našli „paruku a převleky“.

Rodina střelce v roce 2008 požádala soud, aby nařídil jeho umístění do ústavní léčby, protože je „nebezpečný sobě i svému okolí“. Houser později skutečně strávil nějakou dobu na klinice v Columbusu ve státě Georgia. Podle podkladů zaslaných soudu trpěl bipolární poruchou osobnosti. Jeho někdejší manželka údajně ze strachu z vývoje jeho psychického zdraví tehdy odstranila z domu všechny zbraně.

Už byl trestán

Střelec byl v minulosti také trestán. V jeho rejstříku jsou záznamy sahající od překročení povolené rychlosti přes prodej alkoholu nezletilému až po žhářství. Naposledy byl podle policie ale zadržen před více než deseti lety.

Mezi zraněnými jsou mladí lidé i šedesátníci. Zabity byly dvě návštěvnice kina ve věku 33 a 21 let, které při promítání seděly přímo před Houserem. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že střelec vraždil jen v kině, informace o žádných jiných incidentech v okolí policie nemá.

Ke střelbě došlo přibližně ve chvíli, kdy stanice BBC vysílala rozhovor s americkým prezidentem Barackem Obamou, který v interview označil za největší zklamání svého působení v Bílém domě fakt, že se nepodařilo prosadit „zákony regulující prodej zbraní v souladu se zdravým rozumem“.

Obama podporovaný částí politiků se pokusil nová pravidla prosadit v souvislosti s několika tragickými případy střelby na veřejnosti, mezi něž patřilo i krveprolití v kině ve státě Colorado, kde před třemi lety rukou Jamese Holmese zemřelo 12 lidí a desítky dalších byly zraněny. Vlivná zbraňová lobby však jakékoli změny zákonů v Kongresu zablokovala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video