Na rozhodující utkání s Polskem vyjeli fanoušci zvláštním vlakem

vlak s fanoušky na Euro

vlak s fanoušky na Euro Zdroj: profimedia.cz

Česká fotbalová reprezentace stojí na evropském šampionátu na dalším rozcestí. Dnešní duel s domácím Polskem rozhodne, zda zamíří po základní skupině domů, nebo po osmi letech projde do vyřazovací fáze turnaje.
Čechům by v prvním vzájemném utkání s Polskem na vrcholné akci stačila k postupu do čtvrtfinále i remíza, zatím poslední Řekové by však v tom případě nesměli porazit vedoucí Rusko o jeden až pět gólů.
Vyhlídky národního týmu kalí zranění stěžejního hráče a kapitána Tomáše Rosického, jehož start je nejistý kvůli potížím s Achillovou šlachou. Definitivně se jednatřicetiletý záložník londýnského Arsenalu rozhodne během dneška.
Zápasu dodává napětí skutečnost, že také Polsko bude na Městském stadionu ve Vratislavi hrát o všechno.
Zápas ve Vratislavi začne ve 20:45 v přímém přenosu ČT4, hlavním rozhodčím bude Skot Craig Thomson. Duel Ruska s Řeckem se ve Varšavě hraje ve stejnou dobu.
5
Fotogalerie
Čeští fotbaloví příznivci se dopoledne potřetí vydali speciálním vlakem z Prahy do Vratislavi. K poslednímu duelu základní skupiny A evropského šampionátu proti domácímu výběru je přišel vyprovodit slavný sparťan Jan Berger, jehož jméno nesl v pořadí třetí fanouškovský vlak jedoucí z české metropole. Příznivci byli optimisticky naladěni, někteří z nich se zastávali kritizovaného útočníka Milana Baroše.

Budovu Wilsonova nádraží v Praze potřetí během devíti dnů zaplavily před devátou hodinou ráno červené dresy. Fandové se scházeli k odjezdu speciálního vlaku, tentokrát pojmenovaného po bývalé sparťanské hvězdě. Berger se s nimi ochotně fotil a debatoval.

Fanoušci se dostávali do varu pozvolna a během cesty přes Čechy se spíše než chorálům věnovali rozborům večerního utkání Anglie se Švédskem. Také si mohli v soutěži zatipovat na oba dnešní duely. „Bude to hodně těžké, Poláci nehráli vůbec špatně. V tom prvním zápase s Řeckem měli vést po prvním poločase 3:0,“ tvrdil jeden z fanoušků, který přistoupil v Pardubicích.

Většina příznivců ale byla optimistická a věřila, že český tým zápas zvládne a postoupí. Jako při předchozích cestách vlak podél trati zdravili kolemjdoucí a řidiči, někteří lidé si přinesli i státní vlajku.

Několik fanoušků vyjádřilo podporu útočníku Barošovi, který je terčem kritiky a část příznivců na něj během zápasů píská. Asi třicetiletá blondýna útočníkovi na webu Jedeme na Euro vzkázala, ať si z negativních reakcí nic nedělá.

„Napsala jsem klukům, že jim držím palce. A Milanovi, ať se na tu kritiku vykašle,“ prohlásila. Vzápětí se kolem ní mihl mladý fanoušek s dresem Viktorie Plzeň a jmenovkou Václava Pilaře, autora vítězného gólu proti Řekům (2:1).

S každým dalším kilometrem příznivci ožívali, a když vlak vjížděl do městečka Miedzylesie těsně za česko-polskou hranicí, skandoval už skoro celý vlak „My to dneska stejně vyhrajem“.

Polský fanoušek s červenobílou vlajkou přes záda měl ale jiný názor. „Vyhrajeme 3:2,“ naznačoval na prstech, jak vidí konečný výsledek, a pak si plácl s českými fandy v okně vlaku. Na Čechy se stejně jako ostatní lidé na nádraží usmíval a zdálo se, že přátelské vztahy mezi oběma zeměmi večerní bitva o čtvrtfinále Eura nijak nenaruší.