NATO slíbilo Kyjevu pomoc proti separatistům, zbraně ale nedodá | e15.cz

NATO slíbilo Kyjevu pomoc proti separatistům, zbraně ale nedodá

Příslušník ukrajinské armády
Příslušník ukrajinské armády
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf NATO Jens Stoltenberg v Kyjevě přislíbil pomoc aliance při obraně Ukrajiny před akcemi proruských separatistů, zbraně ale vojenský blok Ukrajině nedodá. Generální tajemník aliance se zúčastnil zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany (SNBO), vrcholného branného a bezpečnostního orgánu země.

„NATO zbraně neposkytuje, ani nedodává,“ řekl Stoltenberg novinářům před zahájením schůze, která byla ústředním bodem jeho třídenní návštěvy na Ukrajině. Kyjevské vedení je přesvědčeno, že dodávky obranných zbraní by posílily jeho šance v konfrontaci s mocným východním sousedem.

„Právně spojenci nejsme, fakticky jsme ale víc než partneři,“ prohlásil na schůzi SNBO prezident Petro Porošenko. „Ukrajina je nejvýchodnější výspou euroatlantické oblasti,“ konstatoval.

Premiér Arsenij Jaceňuk byl v argumentaci na podporu zbrojních dodávek ještě důraznější: „Obranné možnosti jsou pro nás naprosto zásadní, protože čelíme jaderné mocnosti, která vydává miliardy dolarů na modernizaci armády,“ konstatoval předseda ukrajinské vlády.

Stoltenberg se vyslovil pro splnění všech článků minské mírové dohody, která kromě klidu zbraní stanoví i podmínky politického urovnání na východě Ukrajiny. Novinářům řekl, že roli NATO spatřuje spíš v omezené pomoci při reformě ukrajinské armády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery