Návrat samoděržaví? Proč ne, říká si čtvrtina Rusů | E15.cz

Návrat samoděržaví? Proč ne, říká si čtvrtina Rusů

Rusko, opozice, demonstrace
Rusko, opozice, demonstrace
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Víc než čtvrtině Rusů by podle průzkumu nevadilo, kdyby zemi znovu vládli carové. Příznivců samoděržaví je přitom podle sociologické agentury VCIOM nejvíc v Moskvě a Petrohradě. Republikánskému zřízení ale dává většina obyvatel Ruska stále přednost, zejména v menších městech a na venkově.

Pro zhruba 67 procent Rusů je návrat k monarchii zcela nepřijatelný. Žádné námitky proti zrušení republiky naproti tomu nemá 28 procent dotázaných. Jejich počet se během let podle VCIOM zvyšuje - v roce 2006 bylo příznivců monarchie o šest procent méně.

Nejvíce stoupenců má carské zřízení mezi voliči nacionalistické Liberálnědemokratické strany Vladimira Žirinovského, největšími odpůrci samoděržaví jsou komunisté.

Ani příznivci návratu k monarchii nemají ale jasno o tom, kdo by se vlastně měl posadit na carský trůn. Pro návrat Romanovců, kteří v Rusku vládli od roku 1613 do převratu v únoru roku 1917, je totiž jen šest procent dotázaných. Zhruba dvojnásobný počet lidí by byl ochoten hledat nového monarchu mezi nynějšími veřejnými činiteli a politiky i přesto, že „modrou krev“ nemají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.