Návrh koncepce německé obrany počítá s obnovením branné povinnosti | E15.cz

Návrh koncepce německé obrany počítá s obnovením branné povinnosti

Německá armáda
Německá armáda
• 
ZDROJ: wikimedia commons (public domain)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo by mohlo obnovit branou povinnost, kterou zrušilo před pěti lety. Podle serveru Spiegel Online s tím počítá návrh koncepce civilní obrany, který by ve středu měla schválit vláda. Obnovení branné povinnosti by podle koncepce připadalo v úvahu například při nasazení vojáků na vnějších hranicích Severoatlantické aliance.

Návrat k odvodům Němců do armády může podle navržené koncepce přijít v okamžiku, kdy bude třeba zajistit „civilní podporu bojovým jednotkám“. Podle Spiegel Online to znamená například situaci, kdy by se němečtí vojáci museli v rámci NATO podílet na ochraně vnější hranice aliance před útočníkem.

Koncepce zároveň předpokládá, že v případě obnovení branné povinnosti by se civilní firmy musely podílet na renovaci fungujících kasáren nebo výstavbě nových, aby bylo možné zajistit ubytování pro nové vojáky.

Německo zrušilo brannou povinnost v roce 2011 poté, co platila 55 let. Vláda tento krok zdůvodnila tím, že nevidí žádné vojenské ani politické zdůvodnění toho, proč by odvody měly pokračovat.

Letos v červnu uvedla ministryně obrany Ursula von der Leyenová, že navzdory napětí mezi Západem a Ruskem a navzdory islamistickému terorismu nevidí důvod brannou povinnost obnovovat. Návrh koncepce civilní obrany vyvolal v Německu už před oficiálním schválením a představením podrobností intenzivní debatu.

Ta se týká především doporučení, aby lidé doma měli pro případ živelní pohromy či napadení země zásoby jídla a pitné vody na deset dní. Podle opozice vláda podobnými doporučeními pouze vyvolává atmosféru strachu. Opoziční strany nevidí žádnou hrozbu, která by si vyžadovala vytváření zásob.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video