Nejrychleji rostoucí oblast světa? Stále Východní Asie | E15.cz

Nejrychleji rostoucí oblast světa? Stále Východní Asie

Asie vítá rok draka
Asie vítá rok draka
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, čap

Share on Facebook Messenger
Rozvíjející se ekonomiky východní Asie a Tichomoří letos znovu zažijí zhruba sedmiprocentní růst, a celý region tak zůstane nejrychleji rostoucí oblastí světa. Vyplývá to z aktualizovaného výhledu Světové banky (SB). Region bude čerpat podporu v oživování vyspělých ekonomik a využije umírněné reakce finančních trhů na omezování podpůrné měnové politiky v USA.

Východní Asie a Tichomoří poroste letos o 7,1 procenta, předpovídá banka. Tempo růstu v regionu se ale v posledních letech mírně zpomalilo z úrovně osmi procent v roce 2009, což byl hlavně důsledek zmírnění růstu v Číně. Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa by měl letos vzrůst o 7,6 procenta z loňského tempa 7,7 procenta.

Bez započítání Číny porostou rozvíjející se ekonomiky regionu o pět procent. Loni jejich HDP stoupl o 5,2 procenta.

„Východní Asie a Tichomoří slouží od globální finanční krize světu jako jeho hlavní růstový motor,“ konstatoval ve zprávě Světové banky její regionální viceprezident Axel van Trotsenburg. „Silnější globální růst letos umožní regionu expandovat relativně stabilním tempem a přitom se adaptovat na přitvrzování globálních finančních podmínek,“ dodal.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.