Biebrzańský národní park v Polsku zachvátil rozsáhlý požár | E15.cz

Největší polský národní park zachvátil rozsáhlý požár, je vidět i z vesmíru

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polští hasiči pokračují v hašení porostu v mokřadech v Biebrzańském národním parku, největším chráněném území v Polsku. Oheň podle televize TVN zachvátil již okolo 6000 hektarů a dým z požáru je vidět z vesmíru, jak svědčí snímky ze satelitů. Požár na severovýchodě Polska vypukl již v neděli a nejspíše jej způsobilo nelegální vypalování staré trávy místními rolníky, přestože za to hrozí vysoké pokuty i vězení.

Podle satelitních snímků z úterního rána oheň zdevastoval 1500 hektarů. Mezitím se požár rozšířil, podle médií zprvu na 4000 a k večeru na 6000 hektarů. Ministr ochrany životního prostředí nicméně ujišťuje, že situace - jakkoli se dynamicky vyvíjí - zůstává pod kontrolou. „Dobrá zpráva zní, že kromě 6000 hektarů v ohni se požár dále nešíří. Anebo by se neměl dále rozšiřovat při silách, které již byly nasazeny,“ řekl Michal Woś. Ujistil, že záchrana parku je finančně plně kryta, a to včetně nasazení letadel.

Hašení podle televize komplikuje mimořádně obtížný terén i skutečnost, že v rašeliništích může oheň doutnat mnoho týdnů. Hasičům nepřeje ani počasí: poryvy silného větru a sucho přispělo k rozšíření plamenů. S ohněm momentálně bojuje 120 profesionálních a dobrovolných hasičů.

„Boj je obtížný, počasí nám nepřeje, ale ujišťuji, že hasiči dělají vše, aby uhasili požár ničící park,“ prohlásil ministr vnitra Mariusz Kamiński, který dnes nařídil vyslání posil, včetně dvou policejních vrtulníků.

Podle hasičů se požár přenesl do hloubi parku, který má rozlohu kolem 59 200 hektarů, a neohrožuje obytné či hospodářské budovy, nicméně u několika osad jsou v pohotovosti dobrovolní hasiči. Oheň ale řádí hlavně ve vrbových a rákosových porostech na zaplavovaných loukách, kam má těžká technika velice ztížený přístup, a tak hasiči jen s ručním vybavením musí k zásahu ujít i několik kilometrů.

I po uhašení plamenů na povrchu oheň ještě dlouho doutná v rašelinovém podkladu a poryvy větru jej znovu rozdmýchávají. Taková místa mohou uhasit jen deště, ale srážky v předpovědích meteorologů chybějí, napsal list Gazeta Prawna na svém webu.

Podle mluvčího hasičů do parku směřují posily - 180 hasičů z Poznaně a Krakova.

„Premiér (Mateusz Morawiecki) rozhodl o poskytnutí dodatečných 600 tisíc zlotých (asi 3,6 milionu korun) na podporu protipožárních opatření v parku,“ uvedl vládní mluvčí Piotr Müller s tím, že šéf kabinetu se o situaci v parku osobně zajímá.

Státní lesy zatím stály tři dny hašení půl milionu zlotých, uvedla mluvčí této organizace Anna Malinowská a dodala, že jde o největší požár v národním parku za několik desítek let.

Největší národní park v Polsku je známý hlavně díky svým mokřadům a velkému počtu ptačích druhů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video