Německý soud zahájil řízení s manažery VW kvůli odměnám | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německý soud zahájil řízení s manažery VW kvůli odměnám

ČTK

Německý soud zahájil řízení proti současným a bývalým manažerům Volkswagenu kvůli podezření z porušení důvěry v souvislosti s nepřiměřeně vysokými odměnami pro členy odborů. Oznámil to krajský soud v Braunschweigu v Dolním Sasku, kde Volkswagen, pod který patří i česká Škoda Auto, sídlí. Manažeři měli způsobit firmě škodu více než pět miliard eur, tedy asi 131,1 miliardy korun.

Mezi obviněnými jsou dva bývalí členové představenstva a jeden současný a jeden bývalý vyšší manažer zodpovědní za personální záležitosti. Podle obvinění v letech 2011 až 2016 nepřiměřeně zvýšili členům vlivné závodní rady mzdy a odměny.

Volkswagen a závodní rada tvrdí, že platby byly v souladu s právními pokyny.

Výplata vysokých odměn pro členy závodní rady byla podle státního zastupitelství pro firmu nevýhodná. V Německu je plýtvání firemními prostředky právně považováno za zneužití důvěry. Nadměrná odměna také může nepřiměřeně zvýšit provozní náklady, takže firma pak platí nižší daň.

Není jasné kam bude nyní Škoda směřovat, vládu situace ve firmě nezajímá, tvrdí odbory automobilky

Prokurátoři a daňoví úředníci v listopadu 2016 prohledali kanceláře manažerů v souvislosti s podezřením na přeplatky a daňové úniky. V roce 2017 pak automobilka oznámila, že snížila mzdy a přerušila výplaty odměn pro členy závodní rady, včetně jejího šéfa Bernda Osterloha, protože státní zástupci vyšetřují podezření z jejich přeplácení.

Tehdejší ředitel Matthias Müller uvedl, že snížení je preventivním krokem do doby, než bude vyjasněna zákonnost výše odměn, napsala agentura Reuters.

Personální změny ve Škodě Auto nekončí, šéf českého zastoupení dostane na starost západní Evropu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!