Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu prudce klesá | E15.cz

Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu prudce klesá

Ilustrační foto (Novák Tomáš - Euro)
Ilustrační foto (Novák Tomáš - Euro)
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu zaznamenal v prvním čtvrtletí výrazný propad. Způsobila to ukrajinské krize, která vedla k prudkému poklesu kurzů ruského rublu a ukrajinské hřivny. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového statistického úřadu.

Export německého zboží do Ruska klesl v meziročním srovnáni o 13 procent na 7,6 miliardy eur, což je přibližně 209 miliard korun. Na Ukrajinu německý vývoz spadl o 26 procent na 967 milionů eur. Německý dovoz z obou zemí naopak rostl shodně tempem pěti procent.

Propad vývozu na východ kontrastuje s celkovým německým exportem, jehož hodnota v prvních třech měsících roku stoupla o 3,1 procenta, uvedl úřad. Export německého strojírenství do Ruska klesl o 19 procent. Může za to taky zastavení německého vývozu zbraní do Ruska. To bylo součásti sankcí vůči Moskvě. Klesk i vývoz automobilů. Ten se snížil o 18 procent.

Ruský rubl se v únoru a březnu v obavě z dopadů ukrajinské krize na vztahy Ruska se Západem propadal na rekordní minima a prudce klesala i hřivna. Slabší kurz měny zdražuje dovoz a zvýhodňuje vývoz firmám, které za ni prodávají.

Ukrajinská krize staví bariéry, které zkomplikují život Evropy

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video