New York chce po americké vládě 880 milionů jako příspěvek na Trumpovu ochranu | E15.cz

New York chce po americké vládě 880 milionů jako příspěvek na Trumpovu ochranu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké velkoměsto New York požádalo vládu Spojených států o příspěvek 35 milionů dolarů (880 milionů korun), který by pokryl ochranu budoucího prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters. Trump většinu času od listopadového vítězství v prezidentských volbách tráví ve svém mrakodrapu na newyorském Manhattanu, kde se připravuje na převzetí moci.

"Situace je vskutku neobvyklá," řekl newyorský starosta Bill de Blasio o problémech, se kterými se město nyní potýká.

V oblasti kolem Trumpova mrakodrapu na Páté Avenue platí zvýšená bezpečnostní opatření, což na Manhattanu vede k ještě větším dopravním zácpám. To těžce doléhá nejen na místní obyvatele, ale i na turisty, poznamenal Reuters.

De Blasio na tiskové konferenci prohlásil, že ochrana Trumpa je značně nákladná. Od voleb 8. listopadu do 20. ledna, kdy se magnát složí prezidentský slib, vyjde newyorskou policii jeden den ostrahy na 467.000 dolarů (11,7 milionu korun). Newyorská média původně odhadovala, že bezpečnostní opatření stojí až jeden milion dolarů denně.Starosta připomněl, že Kongres USA v minulosti proplatil New Yorku náklady, které měl na ochranu světových vůdců během nejrůznějších schůzek, které se ve městě konaly. Proto se obrátil na dosluhujícího prezidenta Baracka Obamu a představitele Kongresu, aby se postarali o finanční krytí bezpečnostních manévrů i nyní.

Další peníze chce New York žádat i od budoucí Trumpovy administrativy, neboť manželka Melania Trumpová se synem Barronem plánují ve městě zůstat po zbytek školního roku. Očekává se, že Trump proto bude New York často navštěvovat. De Blasio řekl, že o finančních náhradách již hovořil se Stevem Mnuchinem, kterého si Trump vybral jako ministra financí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video