Pentagon se chystá na zásah v Sýrii, čeká na Obamovo rozhodnutí | E15.cz

Pentagon se chystá na zásah v Sýrii, čeká na Obamovo rozhodnutí

Americké námořnictvo
Americké námořnictvo
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká armáda se připravuje na možnost, že prezident Barack Obama se rozhodne pro vojenský zásah proti Sýrii. Uvedl to ministr obrany USA Chuck Hagel. Syrský režim nyní čelí obvinění, že použil proti civilistům chemické zbraně.

Prezident podle Hagela v této souvislosti požádal Pentagon o přípravu možných vojenských opatření. „Ministerstvo obrany má za úkol připravit pro prezidenta alternativy pro všechny eventuality,“ řekl ministr. „To vyžaduje rozmísit naše síly tak, aby byly schopny uskutečnit různé alternativy, ať už prezident zvolí jakoukoliv možnost,“ dodal.

Obama možnost rychlého amerického zásahu proti Sýrii bagatelizoval, když poukázal na problematičnost provedení takovéhoto kroku bez vytvoření silné mezinárodní koalice a získání mandátu od OSN.

Hagel odmítl poskytnout jakékoliv podrobnosti o konkrétních pohybech vojenských sil. Podle jednoho z představitelů armády se nicméně americké vojenské námořnictvo kvůli situaci v Sýrii rozhodlo posílit svou přítomnost ve Středozemním moři o čtvrtou válečnou loď vybavenou střelami s plochou dráhou letu.

Podle zdroje agentury Reuters se o víkendu v Bílém domě sejdou bezpečnostní poradci prezidenta Obamy, aby jednali o možnostech postupu Spojených států vůči Sýrii.

Mezi zvažovanými možnostmi jsou útoky pomocí řízených střel na klíčové vojenské cíle v Sýrii. Rakety by mohly být vypáleny z lodí či letadel mimo syrský vzdušný prostor, díky čemuž by se Američané vyhnuli syrské protivzdušné obraně. Také armáda zdůrazňuje, že dosud nepadlo žádné definitivní rozhodnutí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.