Podívejte se: K ISS už podruhé dorazili soukromníci | E15.cz

Podívejte se: K ISS už podruhé dorazili soukromníci

ČTK

Komická nákladní loď Cygnus dnes jako historicky druhé kosmické plavidlo, které na oběžnou dráhu vyslala soukromá společnost, dorazilo k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Spojení bylo původně plánováno na minulou neděli, kvůli softwarové chybě se ale tehdy nepodařilo.

Posádka ISS uchopila „vesmírný náklaďák“ robotickou paží ve 13:01 SELČ. Nyní pomocí tohoto staničního ramene připojí dopravní modul k orbitálnímu komplexu.

Původně plánované spojení lodi Cygnus s ISS zablokovala podle expertů poměrně banální chyba - rozdílný formát časového údaje v navigačním programovém vybavení obou kosmických aparátů. ISS a Cygnus sice navázaly přímé spojení, Cygnus však odmítl přijmout navigační údaje vyslané z orbitálního komplexu. Proto bylo přistávání šest hodin před plánovaným připojením přerušeno.

Oprava dat byla sice jednoduchá, příležitost k opětovnému pokusu o přiblížení ale přišla až nyní. Přednost totiž dostal pilotovaný Sojuz s lidskou posádkou, která u ISS po šestihodinovém letu přistála ve čtvrtek.

Jako první komerční loď zakotvilo u ISS plavidlo Dragon americké společnosti SpaceX. Rovněž Cygnus je dílem americké firmy, v tomto případě za ním stojí Orbital Sciences Corporation.

Nynější let lodě Cygnus je testovací, neboť má ověřit správnou a bezproblémovou funkci systémů. I tak je ale na palubě 600 kilogramů jídla, oblečení a dalších zásob.

Start Cygnusu do vesmíru

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!