Podívejte se: K ISS už podruhé dorazili soukromníci | E15.cz

Podívejte se: K ISS už podruhé dorazili soukromníci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komická nákladní loď Cygnus dnes jako historicky druhé kosmické plavidlo, které na oběžnou dráhu vyslala soukromá společnost, dorazilo k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Spojení bylo původně plánováno na minulou neděli, kvůli softwarové chybě se ale tehdy nepodařilo.

Posádka ISS uchopila „vesmírný náklaďák“ robotickou paží ve 13:01 SELČ. Nyní pomocí tohoto staničního ramene připojí dopravní modul k orbitálnímu komplexu.

Původně plánované spojení lodi Cygnus s ISS zablokovala podle expertů poměrně banální chyba - rozdílný formát časového údaje v navigačním programovém vybavení obou kosmických aparátů. ISS a Cygnus sice navázaly přímé spojení, Cygnus však odmítl přijmout navigační údaje vyslané z orbitálního komplexu. Proto bylo přistávání šest hodin před plánovaným připojením přerušeno.

Oprava dat byla sice jednoduchá, příležitost k opětovnému pokusu o přiblížení ale přišla až nyní. Přednost totiž dostal pilotovaný Sojuz s lidskou posádkou, která u ISS po šestihodinovém letu přistála ve čtvrtek.

Jako první komerční loď zakotvilo u ISS plavidlo Dragon americké společnosti SpaceX. Rovněž Cygnus je dílem americké firmy, v tomto případě za ním stojí Orbital Sciences Corporation.

Nynější let lodě Cygnus je testovací, neboť má ověřit správnou a bezproblémovou funkci systémů. I tak je ale na palubě 600 kilogramů jídla, oblečení a dalších zásob.

Start Cygnusu do vesmíru

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.