Polsko je podle premiérky ochotné přijmout více uprchlíků | E15.cz

Polsko je podle premiérky ochotné přijmout více uprchlíků

premiérka Ewa Kopaczová
premiérka Ewa Kopaczová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polsko navrhne nový, vyšší počet uprchlíků, které by mohlo na svém území dobrovolně přijmout. Naznačila to premiérka Ewa Kopaczová v souvislosti s přílivem uprchlíků směřujících do Evropské unie, žádné konkrétní číslo však neuvedla. Polsko až dosud říkalo, že by mohlo do roku 2017 přijmout 2200 utečenců. To byl menší počet, než navrhovala Evropská komise, jejíž návrh na kvóty pro členské země byl však zamítnut.

„Dnes nemluvíme o 2200 (uprchlících), ale vzhledem k rostoucímu přílivu uprchlíků přicházejících do Evropy je záhodno, abychom znovu zvážili tento návrh. Polsko přijde s novým prohlášením,“ řekla premiérka na tiskové konferenci v Gdaňsku. Ujistila, že nový návrh bude vypracován s vědomím odpovědnosti a možností země. Zdůraznila také, že tato opatření by se neměla týkat ekonomických migrantů, ale uprchlíků, kteří „riskují svůj život a zdraví, pokud by zůstali ve své vlasti, Sýrii či Eritreji“.

Řada západních představitelů v poslední době ostře kritizovala východoevropské členy Evropské unie za zdrženlivý postoj vůči problému, jaký představuje příliv tisíců uprchlíků připlouvajících přes Středozemní moře.

Premiéři zemí visegrádské skupiny (V4) mají v pátek odpoledne v Praze slaďovat své postoje k migrační krizi v Evropě. Oznámil to český premiér Bohuslav Sobotka. Slovenský předseda vlády Robert Fico by uvítal, kdyby státníci z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska opět společně odmítli přerozdělování uprchlíků na základě kvót v členských zemích EU.

Přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska odmítli již v červnu na společné schůzce v Bratislavě. Evropská komise dříve v letošním roce přišla s návrhem řešení migrační krize v podobě závazných kvót uprchlíků, státníci EU to ovšem neschválili.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video