Pompeo žádá Madurův odchod. Lavrov označil americký nátlak za nedemokratický | E15.cz

Pompeo žádá Madurův odchod. Lavrov označil americký nátlak za nedemokratický

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký partner Mike Pompeo se na jednání v Soči dohodli, že podniknou kroky k normalizaci vztahů, a vyslovili souhlas s nezbytností obnovit dvoustranné komunikační kanály. Napsala to agentura TASS.

Předmětem jejich několikahodinového jednání byla podle Lavrova kromě dvoustranných vztahů situace ve Venezuele, v Sýrii a na Ukrajině, jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově a dohoda o íránském jaderném programu.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy by se podle ruského ministra mohly urovnat po zveřejnění zprávy vyšetřovatele Roberta Muellera, která zkoumala vliv Moskvy na prezidentské volby v USA. Lavrov podle TASS vyjádřil naději, že Rusko a USA vytvoří „nevládní radu expertů“, která by zkoumala možnosti stabilní spolupráce.

Pompeo řekl šéfovi ruské diplomacie také to, že je čas, aby venezuelský vůdce Nicolás Maduro odešel z funkce. A rovněž vyzval Moskvu, aby zahájila jednání s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a pomohla prolomit pat na východě Ukrajiny. Upozornil také, že ruské vměšování do amerických voleb se nesmí opakovat.

Rusko by mělo propustit ukrajinské námořníky, které ruské vojenské lodi loni v listopadu násilně zadržely v Kerčském průlivu mezi Krymem a ruskou pevninou, řekl podle agentury Reuters Pompeo Lavrovovi.

Ruský ministr v reakci na Pompeův výrok o Madurovi řekl, že o osudu venezuelského prezidenta by měl rozhodnout lid. Americký nátlak označil Lavrov za nedemokratický.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video