Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Požáry mohou vystřídat záplavy. Austrálie zažívá kvůli dešťům výpadky energií a silniční uzávěry

ČTK

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch.

Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česká republika a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Z národního fondu určeného na pomoc při odstraňování následků požárů má podle premiéra Scotta Morrisona turistické odvětví získat 76 milionů australských dolarů (1,2 miliardy korun). Šéf australské vlády v neděli opatření popsal jako "naléhavou injekci" pro postižené firmy a řekl, že cestovní ruch v zemi čelí "historicky největší výzvě".

Australské požáry ohrožují i kariéru tamního premiéra. Politik připouští chyby

Představitel australského sdružení cestovního průmyslu agentuře Reuters řekl, že škody v tomto odvětví se blíží jedné miliardě australských dolarů. Podle australské rady pro propagaci cest do Austrálie se ztráty mohou do konce roku vyšplhat přes 4,5 miliardy dolarů.

Úřady ve Victorii v neděli důrazně varovaly před počasím v některých částech státu. Uvedly, že v následujících třech dnech by tam škody mohly napáchat větry a silné srážky. Podle zdroje australského zpravodajského serveru ABC oblast čekají "dva nejvlhčí dny za mnoho a mnoho měsíců." V neděli bylo v tomto státě zaznamenáno ještě asi 14 rozsáhlých požárů.

VIDEO: Austrálie zažívá nejhorší požáry za poslední roky
Svět se skládá na hořící Austrálii. Vedle zástupu celebrit pomáhá i modelka slibující nahé fotky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!