Při pumovém útoku v pákistánské Kvétě zemřelo nejméně 28 lidí | E15.cz

Při pumovém útoku v pákistánské Kvétě zemřelo nejméně 28 lidí

Pákistán před volbami
Pákistán před volbami
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejméně 28 lidí zemřelo a 40 dalších utrpělo zranění při pumovém útoku ve městě Kvéta na západě Pákistánu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Atentát byl spáchán v blízkosti jedné z hlasovacích místností, před níž se shromáždilo množství voličů, kteří přišli odevzdat svůj hlas v parlamentních volbách. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Podle pákistánské televizní stanice Samaa TV útok provedl sebevražedný atentátník. "Pokusil se vstoupit do volební místnosti. Když ho policisté chtěli zastavit, vyhodil se do vzduchu," prohlásil místní představitel Haším Ghilzáí. Na televizních záběrech bylo vidět shořelé policejní auto a kaluže krve na zemi.

Pákistánci rozhodují o složení Národního shromáždění; volební místnosti se otevřely ráno a uzavřeny budou v 18:00 místního času (15:00 SELČ).

Nejsilnějšími stranami jsou vládnoucí Pákistánská muslimská liga (PML-N) expremiéra Naváze Šarífa, kterému hrozí desetiletý trest za korupci, a Hnutí za spravedlnost (PTI) slavného kriketového hráče Imrana Chána. Jejich šance se považují za vyrovnané.

Město Kvéta je metropolí neklidné provincie Balúčistán. V Balúčistánu, který hraničí s Afghánistánem a Íránem, působí extremistická organizace Islámský stát i radikální hnutí Tálibán. Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 také dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video