Primárky amerických demokratů začaly, Biden podle očekávání vyhrál v Jižní Karolíně

Americký prezident Joe Biden na předvolebním shromáždění

Americký prezident Joe Biden na předvolebním shromáždění Zdroj: ČTK / AP / Alex Brandon

Americký prezident Joe Biden jasně vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně a nechal se slyšet, že stejně jako před čtyřmi roky i letos v listopadových volbách porazí pravděpodobného republikánského kandidáta Donalda Trumpa. V roce 2020 právě primárky v Jižní Karolíně Bidenovi výrazně pomohly na cestě do Bílého domu.

„V roce 2020 to byli voliči v Jižní Karolíně, kteří dokázali, že se odborníci mýlili, vdechli naší kampani nový život a nasměrovali nás na cestu k vítězství v prezidentských volbách,“ uvedl Biden v prohlášení. „Nyní v roce 2024 promluvili obyvatelé Jižní Karolíny znovu a já nepochybuji, že jste nás znovu nasměrovali na cestu k vítězství v prezidentských volbách - a k tomu, aby se Donald Trump stal opět poraženým,“ dodal.

Po sečtení hlasů z 86 procent volebních obvodů má jedenaosmdesátiletý Biden podporu 96,3 procenta voličů. Daleko za ním jsou jeho vyzyvatelé - kongresman Dean Phillips a spisovatelka a neúspěšná kandidátka z minulých voleb Marianne Williamsonová.

Test přízně černošských voličů

Jižní Karolína zachránila podle agentur Bidenovu nominační kampaň v roce 2020. Biden zde tehdy v souboji sedmi kandidátů získal 49 procent z 539 263 hlasů a jasně zvítězil, zatímco ve třech státech, kde se v demokratických primárkách hlasovalo před Jižní Karolínou, ani jednou neskončil první.

Biden pro letošní nominační proces prosadil změnu pořadí primárek, a dosáhl tak toho, že hlasování demokratů nezačalo jako v minulosti stranickým shromážděním ve státě Iowa, ale právě sobotními primárkami v Jižní Karolíně.

Konzervativní stát je tradičně baštou republikánů, demokratický kandidát zde v prezidentském hlasování nezvítězil od roku 1976. Protože však více než polovinu demokratických voličů v Jižní Karolíně tvoří černoši, šlo podle agentury Reuters o důležitý test Bidenovy schopnosti získat jejich podporu. V prezidentských volbách obvykle černoši volí mnohem spíše demokraty než republikány, a to v poměru devět ku jedné.

V republikánských primárkách v tomto jižanském státě, které se uskuteční 24. února, má téměř jistou výhru Trump. Právě on se pak podle všeho v listopadových volbách znovu utká s Bidenem. Aktuální průzkumy veřejného mínění sedmasedmdesátiletému exprezidentovi přisuzují mírný náskok.