Republikáni i demokraté jdou na krev. Američtí voliči jsou z nich však stále více znechuceni

Republikánská strana není jednotná, Donald Trump má však řadu oddaných příznivců.

Republikánská strana není jednotná, Donald Trump má však řadu oddaných příznivců. Zdroj: Profimedia

Uvnitř demokratické strany to vře kvůli Izraeli. Část straníků a příznivců žádá prezidenta Joea Bidena o podporu Palestiny.
2 Fotogalerie
Pavla Palaščáková

V předpovědích možného vzplanutí nových světových konfliktů figuruje letos poměrně vysoko i jedna zvláštní hrozba: riziko občanské války ve Spojených státech. Komentátoři mají obavy, že prezidentský volební boj ještě umocní napětí v americké společnosti, posílí nedůvěru v systém a instituce a podnítí politicky motivované násilí. Obě hlavní strany se v posledních letech zradikalizovaly a snaží se sbírat body ostrými útoky na druhý tábor. Odborníci však upozorňují i na to, že společnost není až tak rozdělená, jak by se mohlo zdát z výroků nejhlasitějších republikánských i demokratických politiků. Jejich voliči však už začínají být z věčných bojů unavení.

Není sporu o tom, že se Američané v tomto tisíciletí výrazně polarizují. Už z průzkumu Pew Reseach Center v roce 2017 vyplynulo, že pouze třetina jich zastává mix liberálních a konzervativních názorů. Ještě v roce 2004 to přitom byla zhruba polovina, stejně tak o dekádu dříve. A v posledních letech sílí i negativní hodnocení politických odpůrců. Stále více příznivců republikánů označuje demokraty za nemorální nebo líné a naopak.

Nadchází čas protestů a rebelií

„Znepokojující je především to, že roste ochota Američanů použít násilí k dosažení politických cílů. Průzkumy totiž ukazují, že se rozevírají nůžky mezi Američany ve vnímání těch pravých amerických hodnot, ve vnímání lidí z opačného politického spektra jako nepřátel a těch, kteří se zemi snaží zničit,“ varuje amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity. Odborníci se proto obávají, že listopadové hlasování o prezidentovi a složení Kongresu bude velmi riskantní.

Beneš nevylučuje, že by se mohla opakovat podobná událost, jakou byl útok příznivců exprezidenta a pravděpodobného republikánského kandidáta Donalda Trumpa na Kapitol. „Pro protesty, rebelie, ignorování výsledků voleb nebo rozhodnutí demokratických institucí je tu ještě větší prostor a intenzivnější atmosféra než před 6. lednem 2021,“ podotýká amerikanista s odkazem na napětí v Kongresu, zablokování pomoci Ukrajině a na vyostřené téma migrace, které Trump využívá v předvolebním boji.

„Těžko si lze představovat koncentrované a organizované násilí v podobě občanské války jako důsledek současné polarizace, ale lokální formy násilí se vyloučit nedají. Volby rozhodně bude doprovázet napětí, jaké Spojené státy už několik desetiletí nepamatují,“ domnívá se i další expert na americkou politiku Jan Hornát z Fakulty sociálních studií Karlovy univerzity.

Část odborníků je ale přesvědčena, že boje na politické scéně částečně zkreslují vnímání stavu celé americké společnosti. Tvrdí, že její rozdělení spočívá spíš v emocionální než v ideologické rovině. „Američané nejsou tak ideologicky polarizovaní, jak se sami domnívají,“ je podle webu Governing.com přesvědčená Rachel Kleinfeldová z think-tanku Carnegie Endowment for International Peace, který se loni ve studii tímto jevem podrobně zabýval. Názory republikánských a demokratických voličů se podle ní překrývají častěji, než si lidé myslí. Liší se obvykle jen důrazem na jednotlivá témata.

Čtěte zdarma až do konce

Exkluzivní pokračování článku čeká pouze na registrované čtenáře.
  • Registrace je snadná, rychlá a zcela zdarma!
  • Možnost aktivního zapojení do diskuzí a anket