Proruští separatisté obsadili centrální banku v Doněcku

Ozbrojenci na východě Ukrajiny

Ozbrojenci na východě Ukrajiny Zdroj: CTK/AP

Ozbrojení separatisté obsadili budovu centrální banky v Doněcku, baště východoukrajinského regionu, kde jsou aktivní proruští radikálové. Podle ozbrojenců hlídajících budovu se na místě koná jednání, které má sladit činnost banky, daňové správy a oblastní pokladny pod dozorem samozvané Doněcké lidové republiky.

„Nechceme platit daně Kyjevu, chceme si je nechat pro sebe,“ řekl agentuře AFP jeden z ozbrojenců, který se představil jako Oleksandr Matjušin. Podle něj nejenže policie nebránila obsazení budovy, ale dokonce separatistům pomáhala.

Doněcká radnice dnes vyzvala obyvatele města, ve kterém žije milion lidí, aby se vyhnuli čtvrti, kde stojí centrální banka. „Doprava je zablokovaná“, uvedl tamní starosta v prohlášení.

V Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny operují proruští separatisté od března. V dubnu proti nim zahájila ukrajinská armáda ofenzivu. Boje si vyžádaly více než 300 mrtvých.

Odpor vzbouřenců navzdory protiofenzivě vládních sil stále nepolevuje a z různých částí regionu přicházejí zprávy o útocích radikálů. Například v noci z pátku na sobotu se jim podařilo sestřelit u letiště v Luhansku vojenské letadlo, v němž zahynulo 40 ukrajinských výsadkářů a devět členů posádky, nikdo nepřežil. Prezident Petro Porošenko následně nazval útok teroristickým činem.