Protesty v Hongkongu neutuchají, ochromily dopravu. Prohlédněte si fotogalerii | E15.cz

Protesty v Hongkongu neutuchají, ochromily dopravu. Prohlédněte si fotogalerii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Protivládní stávka a další protestní akce ochromily vlakovou, autobusovou i leteckou dopravu v Hongkongu. Na několika místech se demonstranti střetli s policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a pepřovým sprejem. Protesty proti místní čínské správě, kterou demonstranti viní z omezování demokracie, trvají v Hongkongu již několik týdnů.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž rezignaci účastníci protestních akcí požadují, po dvoutýdenní odmlce prohlásila, že protesty dostaly město „na pokraj velmi nebezpečné situace“ a že vláda bude při nastolení veřejného pořádku jednat rozhodně. Výzvy k demisi správkyně opět odmítla.

Několik hodin po vystoupení Lamové v ulicích Hongkongu znovu vypukly potyčky mezi demonstranty a policisty. Protestující házeli na příslušníky policie kameny, vajíčka, deštníky a další předměty, policisté - podobně jako o víkendu - odpovídali slzným plynem a pepřovým sprejem.

Prohlédněte si fotogalerii:

Lidé měli problémy dostat se do práce, protože aktivisté blokovali dveře vlaků na nádražích a znemožňovali vlakovým soupravám odjet. Demonstranti rovněž zatarasili některé ulice ve městě, což vyvolalo dopravní zácpy a chaos.

Na hongkongském letišti bylo zrušeno více než 200 letů poté, co si velké množství zaměstnanců vzalo zdravotní volno, protože se očividně chtěli připojit ke stávce, napsala agentura AP s odvoláním na hongkongská média.

Kolik podniků výzvy aktivistů ke stávce uposlechlo, není podle agentur zatím jasné. V nákupním středisku ve městě Sha Tin mělo v pondělí zavřeno mnoho obchodů, včetně oděvního řetězce H&M a luxusních módních značek Chanel a Dior, napsala agentura Reuters. Stávkovali i zaměstnanci zábavního parku Disneyland a kvůli stávce plavčíků zůstala uzavřená řada bazénů i některé pláže.

Organizátoři podle zpravodajského serveru BBC News uvedli, že ke stávce se slíbilo připojit více než 14 tisíc lidí z 20 různých odvětví.

Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Úřady v pondělí oznámily, že od 9. června bylo v souvislosti s protesty zadrženo 420 lidí a policie vypálila asi 300 gumových projektilů a 1000 dávek slzného plynu. Zranění utrpělo 139 policistů; počet zraněných demonstrantů oznámen nebyl.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video