Těžař plynu z břidlic Chesapeake žádá o ochranu před věřiteli | E15.cz

Průkopník těžby plynu z břidlic Chesapeake žádá o ochranu před věřiteli

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká těžařská společnost Chesapeake Energy požádala soud o bankrotovou ochranu. Stala se tak největším těžařem ropy a plynu z břidlic, který za posledních několik let vyhlásil bankrot. Problémy jí podle agentury Reuters způsobil vysoký dluh a dopady koronaviru na energetický trh.

Chesapeake chce dál pokračovat v činnosti. Doufá, že pod ochranou před věřiteli posílí svoji bilanci a restrukturalizuje staré smluvní závazky, a podaří se jí tak dosáhnout udržitelnější struktury kapitálu.

V rámci restrukturalizace chce firma nížit svůj dluh o zhruba sedm miliard dolarů, zhruba 167,1 miliardy korun. V současnosti její dluh činí téměř devět miliard dolarů. Společnost již uzavřela dohodu podporující restrukturalizaci.

Firma pomohla přeměnit Spojené státy v globální energetickou mocnost. Byla lídrem těžby za pomoci frakování, tedy hydraulického štěpení. Touto nekonvenční technikou se těží ropa a plyn, avšak snáší se na ni vlna kritiky kvůli nepříznivému dopadu na životní prostředí.

Chesapeake pak následovali další těžaři, kteří nashromáždili obrovské dluhy, aby našli ropu a plyn v polích v Novém Mexiku, Texasu, Dakotě a Pensylvánii. Nyní však nastává zúčtování. Za posledních pět let požádaly o ochranu před věřiteli více než dvě stovky těžařů a očekává se, že trend bude pokračovat, protože globální pandemie prudce snížila poptávku po energii i ceny.

Nekonvenční těžař

Společnost Chesapeake byla založena v roce 1989 s počáteční investicí padesát tisíc dolarů. Zaměřila se na vrty v málo rozvinutých oblastech Oklahomy a Texasu. Z velké části opustila tradiční vertikální vrty a místo toho použila horizontální techniku k uvolnění zemního plynu z nekonvenčních břidlicových formací.

Stala se kolosem na energetickém trhu a její tržní kapitalizace v jednu chvíli přesáhla 37 miliard dolarů. V pátek však uzavřela na hodnotě kolem 115 milionů dolarů.

Chesapeake se svým způsobem stala obětí vlastního úspěchu. Ostatní společnosti následovaly její cestu a energetická produkce USA se díky tomu prudce zvýšila. To stáhlo dolů ceny. Když Chesapeake začínala, ceny zemního plynu činily téměř dvacet dolarů na milion britských tepelných jednotek (BTU), později však spolu s rozkvětem těžby klesly pod dva dolary.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video