Ruská Státní duma ratifikovala smlouvu o připojení Krymu | E15.cz

Ruská Státní duma ratifikovala smlouvu o připojení Krymu

Ruská Státní duma
Ruská Státní duma
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dolní komora ruského parlamentu, Státní duma, dnes ratifikovala krymsko-ruskou dohodu o připojení Krymu k Ruské federaci. Při hlasování, které proběhlo ve slavnostní atmosféře, se pro schválení smlouvy vyslovilo 443 poslanců, jeden zákonodárce se zdržel. Ukrajina mezitím zahájila stahování svých ozbrojených složek z Krymu a USA přitvrdily v sankcích vůči Moskvě.

Hlasování předcházela rozprava, v níž hlavní ruské argumenty pro zábor Krymu shrnul ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Obyvatelé Krymu podle něj nemohli v rámci Ukrajiny realizovat své právo na sebeurčení zakotvené v Chartě OSN. Krymská autonomie pod Kyjevem strádala, po převratu a odstranění prezidenta Viktora Janukovyče byla možnost uplatnění práva na sebeurčení minimální, řekl ruský ministr.

Protiruské sankce Spojených států a Evropské unie Lavrov označil za nelegitimní, právo k takovému kroku má podle ruského ministra pouze Rada bezpečnosti OSN, v níž má Rusko jako stálý člen právo veta.

Ukrajina stahuje z Krymu armádu i pohraničníky
Ukrajinská pohraniční stráž začala stahovat své příslušníky z Krymu. Asi tisícovka pohraničníků už poloostrov okupovaný Ruskem opustila a přemístila se na sever na ukrajinskou pevninu. V evakuaci vojáků rovněž pokračuje velení ukrajinské armády. Ministr bez portfeje Stepan Semerak řekl, že z rozhodnutí vlády byla v ukrajinském vnitrozemí zřízena stanoviště, kde budou evakuovaní vojáci dočasně pobývat.
Náměstek ukrajinského ministra obrany Leonid Poljakov dnes řekl, že ukrajinské jednotky na Krymu jsou vystaveny soustavným ruským provokacím. Pokus ruských vojáků proniknout na simferopolské letiště Belbek zastavili podle něj ukrajinští vojáci varovnými výstřely. Ukrajinským posádkám na Krymu vyhrožují Rusové útokem a nutí ukrajinské vojáky, aby přešli na stranu okupantů.

Rozhodnutí Ukrajiny vystoupit z postsovětského Společenství nezávislých států (SNS), které Kyjev ohlásil ve středu, označil Lavrov za protiruskou propagandu. „Nikoho v SNS násilím držet nebudeme, ale rozhodnutí je v rozporu se základními zájmy ukrajinského lidu,“ řekl ministr. Dodal, že Ukrajina sice smlouvu o vytvoření SNS podepsala, nikdy ji ale neratifikovala.

V pátek má smlouvu o připojení Krymu ratifikovat Rada federace, tedy horní parlamentní komora. Legislativní proceduru anexe pak završí podpis prezidenta.

Američané přitvrdili

Spojené státy v reakci na anexi Krymu ještě rozšířily okruh lidí, na které uvalí sankce. Na novém seznamu osob, jimž neumožní vstup na své území a kterým zmrazí majetek, se podle amerického prezidenta Baracka Obamy ocitnou další ruští prominenti. Obama zároveň varoval, že tato opatření tvrdě zasáhnou ruské hospodářství.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video