Ruské aktivity se prý v Sýrii stupňují, vznikají dvě nové základny | E15.cz

Ruské aktivity se prý v Sýrii stupňují, vznikají dvě nové základny

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko buduje severně od syrského přístavu Latákíja dvě nové vojenské základny. Napsal to americký list The Wall Street Journal s odkazem na satelitní snímky. Další rozšiřování ruské vojenské přítomnosti ve válkou zmítané zemi je údajně ze snímků znatelné při pobřeží Středozemního moře.

Informace o aktivitách ruské armády v Sýrii byly v minulých dnech soustředěny spíš do zóny jižně od Latákíje, kam Moskva dopravila téměř třicítku bojových letounů. Podle amerického tisku Rusové do Sýrie poslali rovněž tanky, baterie protivzdušné obrany, obrněné transportéry a mobilní obydlí pro dva tisíce lidí.

Nové satelitní snímky společnosti IHS Jane's, které měli redaktoři The Wall Street Journal možnost prostudovat, přinášejí nové důkazy o rozšiřování ruské vojenské přítomnosti.

Ruské strategické zájmy

Na snímcích pořízených v polovině září je údajně severně od Latákíje vidět zbrojní sklad, základy nových budov a stany pro vojáky. Podle expertů Jane's to dokazuje, že Moskva hodlá své vojáky rozmístit na obou místech, severně i jižně od přístavu.

Podle analýzy The Wall Street Journal ruské vedení ukazuje málo ochoty ke spolupráci s USA v boji s Islámským státem, přestože se objevují signály jeho zájmu koordinovat postup.

„Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, má v Sýrii velké strategické zájmy. Pobřeží nabízí Rusku životně důležitý přístup ke Středozemnímu moři a asi sto kilometrů jižně od Latákíje má Rusko námořní základnu v přístavu Tartús,“ napsal americký list.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video