Rusko se těsně vyhnulo hospodářské recesi | E15.cz

Rusko se těsně vyhnulo hospodářské recesi

Moskva, Rusko,
Moskva, Rusko,
• 
ZDROJ: Josef Stuefer, Flickr, CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko se ve druhém čtvrtletí těsně vyhnulo hospodářské recesi. Celoroční růst tamní ekonomiky by tak letos mohl překonat tempo 0,5 procenta, se kterým počítá současná vládní prognóza. Dnešní údaje ruské centrální banky navíc ukázaly, že odliv kapitálu z Ruska ve druhém čtvrtletí prudce zpomalil.

„Zdá se, že se vyhýbáme recesi (a) náš předběžný odhad počítá s nulovým růstem očištěným o sezonní výkyvy,“ prohlásil náměstek ruského ministra hospodářství Andrej Klepač. Ruský statistický úřad by měl oficiální údaje o výkonu ruské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zveřejnit během léta.

Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev nicméně již v pondělí prohlásil, že hrubý domácí produkt stoupl v meziročním srovnání o 1,2 procenta a za celé první pololetí se zvýšil o 1,1 procenta. Mezičtvrtletní výkon ekonomiky ministr neodhadl. Již dříve ale předpověděl, že Rusko zřejmě ve druhém kvartále zažije druhý mezičtvrtletní pokles za sebou, což by znamenalo, že země se technicky dostane do ekonomické recese.

Kvůli ukrajinské krizi ruská ekonomika zpomalila

Ruská ekonomika na začátku roku prudce zpomalila tempo růstu. Důvodem byl masivní odliv kapitálu spojený s ukrajinskou krizí, kvůli které se někteří ruští činitelé na jaře stali terčem západních sankcí.

Centrální banka dnes oznámila, že odliv kapitálu z Ruska ve druhém čtvrtletí činil pouze 12,3 miliardy dolarů (zhruba čtvrt bilionu korun) ve srovnání s 62 miliardami dolarů v předchozích třech měsících. Banka již dříve předpověděla, že v celém letošním roce by odliv kapitálu mohl dosáhnout zhruba 90 miliard dolarů.

Klepač podle agentury AFP řekl, že za celý rok vláda očekává hospodářský růst vyšší než 0,5 procenta. Mohlo by to ovšem znamenat další prudké zpomalení ruské ekonomiky, která loni zvolnila tempo růstu na 1,3 procenta ze 3,4 procenta v předchozím roce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.