Rusko spouští v Arktidě sledovací misi s pomocí bezpilotních letů | E15.cz

Rusko spouští v Arktidě sledovací misi s pomocí bezpilotních letů

Přelet nad severním pólem
Přelet nad severním pólem
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: pranav

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská armáda začíná sledovat oblast Arktidy pomocí bezpilotních letadel. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Mise, jejíž cílem je oficiálně monitorovat stav životního prostředí, souvisí s novou ruskou doktrínou, která považuje ochranu národních zájmů v Arktidě za jednu z priorit.

„Úkolem bezpilotních prostředků je udržovat nestrannou kontrolu nad situací v ruském sektoru Arktidy včetně ekologického stavu a rozsahu zalednění v přilehlých mořích a na trase severní námořní cesty,“ citovala agentura TASS prohlášení východního vojenského okruhu, který má sledování na starosti. Na kontrolní lety armáda vyčlenila letku strojů Orlan-10.

Rusko má s Arktidou velké plány, zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců. ¨
Moskva zdůrazňuje, že má v severském regionu zájem na mírové spolupráci se sousedními zeměmi, zároveň ale v polárních oblastech intenzivně buduje nové vojenské základny, armádní letiště a dopravní infrastrukturu.

Mapa Arktidy Autor: Wikimedia Commons

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video