Saakašvili chce předčasné volby na Ukrajině, Porošenko prý podporuje korupčníky | e15.cz

Saakašvili chce předčasné volby na Ukrajině, Porošenko prý podporuje korupčníky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili vytvoří novou politickou stranu a bude usilovat o vypsání předčasných parlamentních voleb na Ukrajině.

Politik, který v pondělí ze své gubernátorské funkce odstoupil, to dnes podle agentury Unian prohlásil na tiskové konferenci v Kyjevě.

"Vytvoříme novou, široce založenou politickou sílu," konstatoval Saakašvili. Cílem strany bude podle něj výměna politické elity na Ukrajině a uspořádání předčasných parlamentních voleb. Řádné volby jsou v zemi plánovány na rok 2019.

Saakašvili stál v letech 2004-2013 v čele Gruzie a proslul úspěšným prosazováním protikorupčního programu. Po odchodu z funkce mu prezident Petro Porošenko loni v květnu nabídl úřad gubernátora významné Oděské oblasti na jihu Ukrajiny.

Na slavné "okusování" kravaty se podívejte v následujícím videu: 

Saakašvili ale od počátku působení na Ukrajině poukazoval na nečinnost kyjevských úřadů v boji s úplatkářstvím, které podle něj sahá do nejvyšších pater ukrajinské politiky. Ve stále větší míře začal z odpovědnosti za neuspokojivý stav obviňovat přímo Porošenka.

V pondělí při oznámení rezignace prohlásil, že Porošenko podporuje v Oděse "kriminální klan vrahů" a další "klan korupčníků". Oděskou oblast prý Kyjev vydává nepřátelům Ukrajiny.

Dobré slovo Saakašvili pro prezidenta nenašel ani dnes. "Porošenko měl možnost využít mých služeb při zavádění reforem ve prospěch země. Teď ale chci prospět Ukrajině bez jeho pomoci," řekl novinářům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video