Saakašvili už je Polsku, kam byl deportován z Ukrajiny | E15.cz

Saakašvili už je Polsku, kam byl deportován z Ukrajiny. Slibuje další boj proti režimu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Někdejší spojenec a nyní soupeř a kritik ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Michail Saakašvili byl dnes zadržen v Kyjevě a vzápětí vyhoštěn do Polska. Již z Varšavy gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor přislíbil pokračovat v boji proti "oligarchickým režimům" v Kyjevě a Tbilisi.

Podle ukrajinských úřadů nešlo o deportaci nepohodlného opozičního politika, ale o navrácení Saakašviliho do země, odkud se na Ukrajinu dostal.

"Podle rozhodnutí soudů se tato osoba nacházela na území Ukrajiny nezákonně, a proto byla s dodržením všech právních náležitostí vrácena do země, odkud - s porušením ukrajinských zákonů - přišla," řekl mluvčí ukrajinské pohraniční služby Oleh Slobodjan.

Gruzínský exprezident během loňského léta vycestoval do Polska, odkud se poté snažil dostat na Ukrajinu. Tam se vrátil v září, kdy jej stovky jeho přívrženců silou přenesli přes polsko-ukrajinskou hranici.

"Vzhledem k tomu, že Saakašvili je manželem občanky členského státu Evropské unie, byla (ukrajinská) žádost (o readmisi) vyřízena kladně," konstatovala polská pohraniční stráž.

Saakašviliho nejprve zadržela v jedné gruzínské restauraci v Kyjevě zásahová jednotka pohraniční služby. Strážci zákona podle mluvčího museli použít sílu, protože je napadli lidé ze Saakašviliho okolí. Exprezident si později stěžoval novinářům, že se stal terčem "hrubého násilí", když jej zamaskované komando vhodilo do auta, pak do vrtulníku a nakonec do soukromého letadla.

Saakašvili, který vedl opoziční hnutí a demonstrace v Kyjevě, přislíbil pokračovat v boji proti režimům v Kyjevě a Tbilisi. Vyhoštění podle něj svědčí o "panice úřadů" a "Porošenkově slabosti a zbabělosti" a i o tom, že obvinění z pokusu o státní převrat v Kyjevě "je naprostý blábol". Ocenil "vřelé přijetí" v Polsku, kde mu úřady přidělily tělesnou stráž.

Exprezident se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015. Do země ho pozval prezident Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděské oblasti. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil ho i občanství. Saakašvili se stal jedním z nejostřejších prezidentových kritiků, obviňoval jej ze sabotování reforem a boje proti korupci i svolával demonstrace za Porošenkovo odvolání.

O gruzínské občanství Saakašvili už dříve přišel, ve své rodné zemi je obviněn a v jednom případě už i odsouzen za údajné zneužívání pravomocí.

Před týdnem soud v Kyjevě odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který opozičnímu předákovi odmítl udělit azyl. Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k deportaci ze země. Zatčen byl dnes poté, co se odmítl dostavit na kyjevskou prokuraturu, kde měl být vyslechnut v rámci procedury vyhoštění. Výslech politik odmítl s tím, že řízení je nezákonné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video