Sachs: Euro potápí německé pohrdání Řeckem | E15.cz

Sachs: Euro potápí německé pohrdání Řeckem

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz, kolaz E15

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Agresivní přístup části německé politické reprezentace k Řecku hraničící s pohrdáním je vůbec největším rizikem pro budoucnost eura. Píše to ve svém komentáři v listu Financial Times věhlasný americký ekonom Jeffrey Sachs. Že ale řecká vláda navzdory masivním protestům zavádí dosud nejtvrdší úsporná opatření, už zřejmě nikoho nezajímá, dodává Sachs. Sílící hlasy, že by Řecko přece jen mělo vyhlásit platební neschopnost, označil za krátkozraké.

Někteří němečtí politici posilováni veřejným míněním, které se začíná čím dál tím víc od Řeků odvracet, začínají mluvit o tom, že by Německo vlastně mohlo mít prospěch z toho, kdyby Řecko bylo nuceno vyhlásit bankrot, anebo eurozónu rovnou opustit. Nic není pravdě vzdáleno tolik, jako právě taková myšlenka, míní Sachs.

„Německo teď riskuje, že zničí prosperitu svou i prosperitu celé Evropy, pokud bude dál ignorovat provázanost všech evropských ekonomik,“ píše Sachs. Kancléřku Angelu Merkelovou chválí za to, že se zatím tlaku svých „tvrdohlavých“ kolegů postavila a upřednostňuje kompletní eurozónu. Tedy i s Řeckem.

Sachs: Makroekonomické myšlení Německa je úzkoprsé

Makroekonomické myšlení Německa ale podle Sachse i tak zůstává úzkoprsé. Řecko prochází odvážnou transformací, od velkého primárního deficitu v roce 2009 k primárnímu přebytku, jehož chce dosáhnout už příští rok. Řecko je v plnění podmínek dohodnutých výměnou za mezinárodní úvěr sice teď ve skluzu, jeho příčinou je hlavně citelný útlum řecké ekonomiky.

Horší ale je, píše Sachs, že němečtí a evropští lídři na slabý výkon řecké ekonomiky odpověděli tím, že chtějí po Aténách další úsporná opatření. Řecko se minulý týden k dalším úsporám opravdu zavázalo, což je podle Sachse potřeba posuzovat ve světle toho, že země je na pokraji sociální nestability. Pokud bude muset škrtat ještě víc, přepadne přes okraj. Program reforem zastaví a ti, co se snaží Řecko z eurozóny vyštvat, budou rázem na koni.

„Je absolutně naivní si myslet, že spirála hospodářského propadu se pak zastaví. Další v řadě by mohla být Itálie, pak Španělsko, Portugalsko, Irsko a dokonce i Francie. Pokud by pak vkladatelé vzali banky útokem, celá stavba měnové spolupráce bude v troskách,“ upozorňuje Sachs.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video