Šéf Amazonu Bezos podporuje Bidenův plán na zvýšení korporátní daně v USA

Jeff Bezos

Jeff Bezos Zdroj: Reuters

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos opustí funkci výkonného ředitele. Nahradí ho Andy Jassy.
Zakladatel Amazonu Jeff Bezos opustí funkci výkonného ředitele. Nahradí ho Andy Jassy.
Jeff Bezos
Nejbohatší člověk světa Jeff Bezos
5
Fotogalerie

Šéf americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podporuje navrhované zvýšení korporátní daně ve Spojených státech. Na svém blogu přivítal, že vláda chce s její pomocí zlepšit stav infrastruktury v zemi. Bezosova firma opakovaně čelila obviněním, že se sama placení daní vyhýbá, nebo že státu odvádí příliš málo. Nová americká vláda chce firmám zvýšit daň na 28 ze současných 21 procent.

„Podporujeme zaměření Bidenovy administrativy na odvážné investice do americké infrastruktury,“ uvedl Bezos v příspěvku. Republikány a demokraty vyzval, aby spolupracovali a společně našli kompromis. Bezos, který v letošním třetím čtvrtletí přestane být ředitelem Amazonu, se ke konkrétní sazbě nevyjádřil.

Americký prezident Joe Biden v červnu 2019 zmínil Amazon jako příklad firmy, která má miliardové zisky, a měla by proto platit vyšší daně než hasiči a učitelé. Minulý týden pak řekl, že Amazon je jednou z 91 firem zahrnutých v žebříčku 500 nejvýdělečnějších společností časopisu Fortune, které „využívají různé mezery, aby nezaplatily jeden jediný cent na federální dani z příjmu“. To je podle něj v ostrém kontrastu s rodinami ze střední třídy, které na dani odvádějí více než 20 procent z příjmu.

Bidenův předchůdce Donald Trump a republikánští zákonodárci v roce 2017 snížili korporátní daň z 35 na 21 procent. Trump sliboval, že zlepší stav amerických silnic, přístavů, vodovodů a internetové sítě, ale nepodařilo se mu to.

Amazon podle Institutu pro daně a ekonomickou politiku odvedl za loňský rok federální daň z příjmu 9,4 procenta. V letech 2017 a 2018 nezaplatil žádnou daň z příjmu a za rok 2019 státu poslal 162 milionů dolarů (3,6 miliardy korun). Jen v posledním čtvrtletí roku 2019 přitom firma vykázala zisk 3,3 miliardy dolarů (72 miliard korun).

Biden chce kromě zvýšení korporátní daně také upravit výjimky a mezery, které společnostem umožňují vyvádět zisky do zahraničí, a chce spolupracovat s ostatními zeměmi na zavedení globální minimální daně. Podle analytiků narazí tato jeho snaha u firem na větší nevoli než samotné zvýšení korporátní daně. Tu totiž řada z nich díky různým odpisům a úlevám ani neplatí.