Slovensko pošle policisty do Makedonie a Slovinska | E15.cz

Slovensko pošle policisty do Makedonie a Slovinska

Slovenská policie
Slovenská policie
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Ing.Mgr. Jozef Kotulic; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko vyšle policejní jednotky do Makedonie a Slovinska, kde budou v únoru pomáhat při ostraze hranic v souvislosti s přílivem migrantů. Vyplývá to z materiálů slovenského ministerstva vnitra, které projednala vláda premiéra Roberta Fica.

Do Makedonie pošle Bratislava 25 policistů s vozidly. Nasazeni budou zejména na makedonsko-řecké hranici ve společných hlídkách s českými a maďarskými kolegy. Jejích úkolem bude pomáhat při zvládnutí přívalu migrantů, kteří procházejí přes Makedonii takzvanou balkánskou cestou do západní Evropy. V Makedonii by předběžně měli působit celý únor, v případě potřeby bude mise prodloužena.

Do Makedonie zamíří už v polovině ledna 25 českých policistů, kteří by tam měli pomáhat udržovat pořádek do konce února.

Nejméně do konce února

Dalších dvacet policistů vyšle Bratislava do Slovinska, kde loni v listopadu a prosinci stejný počet strážníků ze Slovenska pomáhal slovinským kolegům v hlídkování na vnější schengenské hranici volného pohybu osob. Také ve Slovinsku budou slovenští policisté nasazeni celý únor s možností prodloužení jejich mise.

Slovinsko začalo čelit náporu migrantů poté, co Maďarsko postavilo plot na hranici se Srbskem a uzavřelo i zelenou hranici s Chorvatskem.

Důraz na ochranu hranic

Levicová vláda slovenského premiéra Fica v migrační krizi opakovaně zdůrazňovala potřebu ochrany vnějších schengenských hranic a odmítla přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót. Loni Slovensko také vyslalo 50 policistů do Maďarska, kde pomáhali v ochraně maďarsko-srbské hranice, která je vnější hranicí EU.

Fico tento týden požádal představitele unie o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video