Smysl protiruských sankcí? Změna v čele státu, tvrdí Moskva | E15.cz

Smysl protiruských sankcí? Změna v čele státu, tvrdí Moskva

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Smyslem západních sankcí zavedených proti Rusku je dosáhnout změny ruského vedení. Prohlásil to šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Řekl také, že krize na Ukrajině může trvat ještě dlouho, jestliže Spojené státy nebudou chtít Ukrajinu stabilizovat.

Patrušev také obvinil západní země včetně USA, že se snaží „zachovat si převahu, která existovala v minulosti“. „Západní mocnosti chtějí zbavit ruskou vládu moci. Cílem Západu je změnit vedení země,“ řekl. Rusko chce podle Patruševa budovat dobré vztahy s USA v oblastech, kde jsou k tomu USA ochotny.

Dále prohlásil, že Rusko musí rozšířit opatření proti některým zemím a skupinám zemí, jež podporují protiruské sankce. Zmínil se o Finsku a prohlásil, že v tomto případě by mohlo následovat omezení obchodu s dřevem. Jde o spor kolem vstupu ruské delegace do Finska na Parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které začíná v neděli.

Přečtěte si:

Finsko neudělilo vízum předsedovi dolní komory ruského parlamentu Sergeji Naryškinovi, kterého Evropská unie zařadila na svou černou listinu v rámci protiruských sankcí. Naryškin pak zrušil cestu celé ruské delegace do Helsinek, i když Finové ujišťovali, že ostatní členové delegace jsou vítáni.

V Helsinkách se má mimo jiné projednávat návrh rezoluce odsuzující „jednostrannou a neodůvodněnou agresi Ruska proti svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny“.

Západ uvalil od loňska na Rusko několikery sankce kvůli jeho podpoře proruských separatistů na Ukrajině. Na sankčním seznamu EU je přes 150 osob. Rusko pak zavedlo embargo, které zakazuje dovoz vybraných potravin ze Spojených států, Evropské unie a několik dalších zemí.

Na Naryškina se sankce vztahují od loňského března, kdy Rusko anektovalo poloostrov Krym. Politik označil sankce za „hloupost“ a „zbabělost“, prý se podobné kroky neuplatňovaly ani za studené války. Žádné sankce podle něj nedonutí Rusko sejít ze zvolené cesty, naopak urychlí ruské sbližování s Asií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video