Stovky zrušených letů. Na Británii se žene bouře Dennis, možná bude ničivější než předchozí Ciara

Na Británii se žene bouře Dennis. Mohla by být ničivější než orkán Ciara, který Britské ostrovy zasáhl minulý týden.

Na Británii se žene bouře Dennis. Mohla by být ničivější než orkán Ciara, který Britské ostrovy zasáhl minulý týden. Zdroj: ČTK

Na Británii se žene bouře Dennis. Mohla by být ničivější než orkán Ciara, který Britské ostrovy zasáhl minulý týden.
Na Británii se žene bouře Dennis. Mohla by být ničivější než orkán Ciara, který Britské ostrovy zasáhl minulý týden.
3
Fotogalerie

Stovky letů zrušili v sobotu v Británii kvůli bouři Dennis, která udeřila na Britské ostrovy. Meteorologové varují před silným větrem a vydatným deštěm, který zřejmě způsobí na některých místech záplavy. Před týdnem postihla Británii bouře Ciara, podle některých odhadů by ale bouře Dennis mohla způsobit větší škody. Dennis už má jednu oběť. U pobřeží jihovýchodní Anglie odpoledne záchranáři vytáhli tělo utonulého muže, který patrně spadl z tankeru, informoval zpravodajský web BBC. 

Před týdnem postihla Britské ostrovy bouře Ciara, podle některých odhadů by ale bouře Dennis mohla způsobit další škody v oblastech, které se ještě vzpamatovávají z předchozí bouře.

Zrušení letů se kromě těch londýnských dotklo také několika dalších britských letišť a narušilo plány nejméně čtyř desítek tisíc cestujících. Největší problémy hlásí aerolinky EasyJet a British Airways. Jen EasyJet dnes zrušil 230 letů z a do Británie. Podle stránek Letiště Václava Havla byla dnes zrušena také dvojice letů aerolinek British Airways na lince mezi Prahou a londýnským letištěm Heathrow.

Výstrahy kvůli očekávaným záplavám nyní v platí na 31 místech v Anglii, 26 ve Skotsku a na šesti ve Walesu. Očekává se, že bouře zesílí v noci na neděli a podle meteorologů ji může provázet vítr o rychlosti až 158 kilometrů za hodinu a 30metrové vlny, uvádí agentura AP. Úřady proto vyzvaly obyvatele Spojeného království, aby dbali zvýšené opatrnosti.

Na pomoc lidem v hrabství West Yorkshire, které tvrdě postihla i bouře Ciara, už úřady vyslaly armádu.

V rozbouřeném moři u pobřeží nedaleko Kentu po sedmihodinové pátrací akci záchranáři našli tělo muže, který patrně utonul poté, co spadl z tankeru převážejícího zkapalněný ropný plyn. Při jiném incidentu bylo z moře vytaženo tělo jiného muže, podle úřadů nebyly však okolnosti jeho smrti podezřelé.

Varování pro hrabství Waterford a Wexford na jihovýchodě země vydali dnes také meteorologové v Irsku. Hrozit podle nich budou místní záplavy i ničivé poryvy větru. Jeho rychlost bude podle služby Met Éireann dosahovat až 120 kilometrů za hodinu.

Před týdnem Evropu postihla bouře Ciara, které se ve střední Evropě včetně Česka říkalo Sabine. Vyžádala si více než desítku obětí, jen v Británii zahynuli podle místních médií tři lidé. Odborníci varovali, že následky bouře Dennis by mohly být ještě horší. Podle některých odhadů by totiž mohlo za víkend v některých regionech napršet tolik jako jindy za celý měsíc.