Bouře Sabine roztočila české větrníky na maximum

Větrná farma v Česku.

Větrná farma v Česku. Zdroj: Profimedia

Větrná turbína firmy Senvion, jednoho z dodavatelů pro větrné parky ČEZ
Bouře Sabine napáchala značné škody, v Pardubickém kraji podnikli hasiči kolem sta výjezdu.
Bouře Sabine způsobila množství škod. Ve všech krajích museli zasahovat hasiči.
4
Fotogalerie

Větrné elektrárny v Česku pokryly v pondělí zhruba čtyři procenta průměrné denní spotřeby země. Za běžných okolností nedosahují ani jednoho procenta, jak uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Rotory větrných elektráren roztočila na maximu větrná bouře Sabine, která se prohnala Evropou včetně Česka.

„Foukalo hodně a větrné elektrárny podle informací od největších výrobců z celé republiky vyráběly v pondělí na 150 až 200 procent průměrné denní únorové výroby,“ uvedl Chalupa. Agentura DPA už v pondělí uvedla, že bouře Sabine způsobila prudký růst výroby větrné energie v Německu.

Větrná energie v období od nedělního do pondělního poledne pokrývala podle německé organizace Agora Energiewende zhruba šedesát procent tamní spotřeby. Podíl veškeré elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové německé spotřebě přesáhl 75 procent. Za celý loňský rok přitom činil zhruba 43 procent.

Chalupa uvedl, že pondělní podíl větrných elektráren v Česku je stále velmi malý vzhledem k tomu, jaký mají tyto tuzemské zdroje potenciál. „Do roku 2030 můžeme obnovitelnými zdroji nahradit nejméně osmdesát procent elektřiny vyráběné v současnosti z uhlí,“ dodal.

Mluvčí ČEZ Martin Schreier však podotkl, že ideální rychlost větru pro dosažení optimálního výkonu větrné elektrárny se pohybuje v rozmezí 12 až 15 metrů za sekundu. Při rychlostech větru převyšujících 20 až 25 metrů za sekundu, tedy 72 až 90 kilometrů v hodině, jsou podle něj elektrárny automaticky zastavovány, aby nedošlo k jejímu nadměrnému zatížení.

„Bohužel při kalamitě Sabine foukal především během pondělka silný vítr, který měl za následek nižší výrobu oproti produkci v průměrně větrné dny. Největší vliv na výrobu elektrické energie ale měly výpadky sítě vysokého napětí, které odstavovaly elektrárny z provozu,“ uvedl Schreier. Podle meteorologů pondělní vítr na řadě míst v Česku dosáhl v nárazech rychlosti přes 100 kilometrů v hodině.

Rozdílný dopad bouře Sabine Schreier ilustroval na dvou větrných zdrojích ČEZ. Elektrárna Věžnice u Polné na Jihlavsku v pondělí vyrobila 40,432 megawatthodiny (MWh) elektřiny proti 18,947 MWh v neděli. Větrná elektrárna Janov poblíž Litomyšle proti tomu po nedělních 27,544 MWh nedodala v pondělí do sítě vůbec nic. Také Chalupa už v pondělí na twitteru uvedl, že v Německu byla vypnuta zhruba polovina strojů. „Zbylé vyrábějí o stošest,“ dodal.

Mimořádně silný vítr doprovází bouři Sabine, která se Evropou žene od neděle. Vyžádala si nejméně pět lidských životů, a to ve Velké Británii, Slovinsku, Švédsku a Polsku. 

Česko má jednu oběť. Kvůli stromu spadlému na silnici zemřel při dopravní nehodě muž na Sokolovsku. Nepřímou obětí je i řidička osobního auta, která v pondělí narazila na Olomoucku do hasičské cisterny jedoucí likvidovat následky silného větru.