Bouře Sabine se prohnala Českem. Jaké škody napáchala? | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OBRAZEM: Českem se prohnala bouře Sabine. První odhady hovoří o škodách ve výši desítek milionů

ČTK

Česko bojuje s orkánem Sabine. Bez proudu se v odpoledních hodinách ocitlo na 300 tisíc domácností v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji a Jihočeském kraji. Večer se jejich počet snížil na zhruba 127 tisíc. Škody podle prvních odhadů pojišťoven činí desítky milionů korun.

Firma ČEZ má bez elektřiny asi 94 tisíc odběrných míst a distribuční síť E.ON přes 33 tisíc domácností. Kalamitní stav je vyhlášen v deseti ze 14 krajů, platí všude kromě Prahy a Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a popadaným stromům nebo větvím byl přerušen provoz na zhruba 50 úsecích železničních tratí, problémy se týkaly i silniční dopravy. Nejhorší byla situace v Středočeském a Jihočeském kraji.

Kvůli silnému větru zrušily letecké společnosti deset zpátečních letů na Letiště Václava Havla v Praze. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění. Ruzyňské letiště ale zůstalo v provozu bez omezení. Pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně, naopak do českého hlavního města byl odkloněn stroj letící na lince z Moskvy do Mnichova, uvedla Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

V lesích státního podniku Lesy České republiky podle prvních předběžných odhadů vichr poničil asi milion metrů krychlových dřeva.

Vyvrácené stromy, zastavené vlaky a výpadky elektřiny. Vichr dorazil do Česka

Škody způsobené bouří dosahují podle prvních vyjádření tuzemských pojišťoven desítek milionů korun. Nejčastěji jde o poškozené střešní krytiny a střešní okna, okapy a skleníky. Následky by ale podle prvních odhadů pojišťoven neměly být tak velké jako v případě orkánů Kyrill ve výši 2,2 miliardy korun a Herwart ve výši 1,5 miliardy v minulých letech.    

Hasiči v Česku zasahovali kvůli silnému větru skoro jednatřicetkrát častěji než v jiné dny. Zásahů bylo od půlnoci do pondělní 21. hodiny dohromady 4969, a to hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. Takzvaných technických zásahů přitom bývá průměrně 162 za celý den, uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Sabine je osmou nejtragičtější bouří v Evropě za deset let. Dosud si vyžádala nejméně šest lidských životů - v Británi, Slovinsku, Švédsku, Polsku. Jednu obět hlásí i Česko. Padlý strom na Sokolovsku způsobil dopravní nehodu, při níž zemřel řidič osobního auta.

Západ Evropy zasáhl orkán, ruší se lety i železniční spoje

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!