Papež František dostal papamobil na vodíkový pohon | E15.cz

Svatý otec na vodíkovém stolci. Novým papamobilem je Toyota Mirai

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na moderní a zcela bezemisní pohon bude moci jezdit papež František. Hlava katolické církve dostala od Japonské konference katolických biskupů dárek v podobě papamobilu. Je jím Toyota Mirai s vodíkovým pohonem navrženým speciálně pro potřeby mobility Svatého otce.

Speciální vodíkový papamobil o délce 5,1 metru měří na výšku včetně střechy 2,7 metru, aby mohl papež pohodlně stát a být vidět zvenčí. Je to upravená verze prvního vodíkového vozu na světě, modelu Toyota Mirai. Automobil poháněný systémem vodíkových palivových článků, které stačí na dojezd kolem pěti set kilometrů, produkuje jediný odpad – vodu.

Vůz je jedním z dvojice vozů Mirai, které automobilka Toyota věnovala Japonské konferenci katolických biskupů při příležitosti papežovy návštěvy Japonska v listopadu loňského roku.

Toyota tak nahradí dlouholetého výrobce vozů pro papeže Mercedes-Benz. Německá automobilka dodala papamobil například pro Benedikta XVI. při jeho návštěvě České republiky v roce 2009. Byl to upravený Mercedes-Benz ML 430. 

Zcela první papamobil dnešní podobě posloužil papeži Janu Pavlovi II. při cestě do Polska. Vozidlem bylo otevřené nákladní auto Star 660 M2 od polského výrobce. Původní vůz se nezachoval, lze dohledat jen některé jeho části. Jako například podvozek, který vlastní Muzem přírody a techniky ve městě Starachowice, či pět kusů kol, kus motoru nebo chladič.

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video