Syřané využili konce ramadánu k protestům | E15.cz

Syřané využili konce ramadánu k protestům

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

pap

Tisíce lidí se shromáždily k demonstracím v ulicích syrských měst při příležitosti oslav konce postního měsíce ramadánu. Bezpečnostní síly zabily během protestů, spojených s tradičními cestami na hřbitovy po ranních modlitbách, nejméně sedm lidí včetně třináctiletého chlapce.

Nepokoje propukly na mnoha místech, například na předměstí Damašku, v Homsu a Hamá. Lidé v davu házeli do vzduchu boty a skandovali protivládní hesla. Někteří protestující žádali mezinárodní ochranu civilistů. „Jsme zabíjeni každý den,“ hlásal jeden z transparentů, zachycený na amatérském videozáznamu.
Aktivisty zřejmě povzbudily úspěchy povstalců v Libyi. Podle nich se navíc množí případy přeběhlictví z řad vládních sil.

OSN uvádí, že bylo od březnového počátku povstání zabito už 2200 lidí. Syrské zdroje hovoří o více než třech tisících mrtvých civilistů, z toho více než pět stovek mělo zemřít během ramadánu. Režim naopak tvrdí, že „ozbrojené teroristické skupiny“ usmrtily přes pět stovek vojáků a policistů.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.